Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Poród w domu nie zawsze jest bezpieczny

Nieoczekiwane komplikacje

O porodzie w domu nie powinny decydować względy romantyczne, a kwalifikacje medyczne – przestrzegają przeciwnicy rodzenia w domu.

Kobieta może sobie pozwolić na poród w domu, jeśli jest absolutnie zdrowa.

Fot. iStockphoto

Kobieta może sobie pozwolić na poród w domu, jeśli jest absolutnie zdrowa.

Pewien doświadczony lekarz mawiał, że poród i wojna to dwie rzeczy nieprzewidywalne – podkreśla Joanna Dudek, położna Szpitala MSWiA w Krakowie, przeciwniczka porodu w domu. - Sama nigdy bym się nie zdecydowała na coś takiego! Bałabym się – wyznaje położna z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. – Każdy poród fizjologiczny może przerodzić się w patologiczny – mówi z przekonaniem.

 

Argumenty położnej: nieprzewidziane sytuacje

- Nigdy nie wiadomo do końca, jak poród będzie przebiegał, mimo że wcześniejsze badania nie wskazują na żadną patologię - przestrzega Joanna Dudek, położna. – Po pierwsze może być zaburzone tętno płodu, a wtedy trzeba błyskawicznie decydować się na cięcie – mówi. Joanna Dudek, była w szpitalu świadkiem skomplikowanego porodu wieloródki. - Macica pacjentki, która urodziła już dwanaścioro dzieci wpadła w atonię, pojawił się krwotok. Trzeba było usuwać macicę. Bez sali operacyjnej i fachowego personelu nikt by sobie z tym nie poradził. To oczywiście rzadki przypadek, ale potwierdza, że trudne sytuacje się zdarzają – stwierdza. Niebezpieczne jest też pęknięcie szyjki macicy, podczas którego pojawia się krwotok, albo sytuacja, kiedy łożysko nie chce się odkleić czy macica słabo się obkurcza, wylicza położna.

 

Zastrzeżenia lekarza: kobieta musi być absolutnie zdrowa

- Nie zabraniam pacjentce rodzić w domu, jeśli bardzo tego pragnie i znajdzie położną, która podejmie się tego dzieła. Uważam jednak, że porody w domu są zbyt ryzykowne - mówi Grażyna Komnata-Gajda, ginekolog-położnik Szpitala Położniczo- Ginekologicznego Ujastek w Krakowie. – Kobieta może sobie pozwolić na poród w domu, jeśli jest absolutnie zdrowa. Nie może mieć cukrzycy, małopłytkowości (czyli zaburzeń krzepliwości krwi), chorej tarczycy, wad wzroku i nadciśnienia – wylicza dr Komnata-Gajda. – Warto mieć pewność, że będzie to poród fizjologiczny, a to może stwierdzić zarówno lekarz jak i położna przed wyznaczonym terminem porodu. Ważne jest też ułożenie dziecka: czy jest główkowe, czy pośladkowe. Pośladkowe ułożenie malucha przekreśla poród domowy. Musimy też wiedzieć jak wygląda łożysko, czy nie jest przodujące, ani brzeżne - wyjaśnia lekarka. – Poród ciąży mnogiej nie może odbywać się w domu, ani też poród wcześniaczy, dystroficzny – dodaje.

Jak zauważa lekarka, mogą też pojawić się sytuacje nieprzewidziane. - Obok zaburzenia tętna płodu, czasem mamy niespodziewane zatrzymanie akcji porodowej, co wymaga założenia próżniociągu na głowę niemowlaka. U wieloródek razem z wodami może wypaść pępowina. Wtedy przez cały czas porodu trzeba trzymać główkę dziecka tak, aby się nie przydusiło – daje przykłady dr Komnata-Gajda. – Do zagrożeń zaliczam też pęknięcie pochwy. Jeśli jest pierwszego stopnia, położna sobie z nim poradzi, gorzej, jeśli dojdzie do dużego pęknięcia, III stopnia, wtedy potrzebny jest nie tylko ginekolog, ale i chirurg – wyjaśnia dr Komnata-Gajda.. – Przedłużający się drugi okres porodu czyli parcia jest bardzo męczący i dla kobiety i dla dziecka, co sprawia, że może się coś nieprzewidzianego przytrafić. Często bywa potrzebna pomoc medyczna i bliskość sali operacyjnej – mówi dr Grażyna Komnata-Gajda. Jej zdaniem, przy fizjologicznie przebiegającym porodzie, każda położna znakomicie sobie poradzi, jednak kiedy podejmuje się przyjąć poród w domu, sama powinna przewidzieć trudności i starać się im sprostać. Do tego wszystkiego bowiem dochodzi kwestia ponoszenia odpowiedzialności za poród. - Nie może być tak, by lekarz wzięty nagle do pomocy odpowiadał za cały przebieg akcji – podkreśla lekarka.

Tak więc potencjalnych zagrożeń jest sporo zarówno dla życia i zdrowia matki, jak i przychodzącego na świat dziecka. – Przy czym przy porodzie to matka jest bardziej zagrożona niż dziecko – twierdzi lek. med. Grażyna Komnata-Gajda. Dlatego radzi mamom, aby pierwszą fazę porodu, o ile to możliwe, spokojnie przeżyły w domu, a na sam akt rodzenia przyjeżdżały do szpitala.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • Tania | 13-10-2010 12:43:28

  Przeczytałam i zdębiałam!!! Ten artykuł to jeszcze jeden (kolejny) dowód na to, ze powinnam rodzić w domu! Dlaczego próbuje się wmówić kobietom, ze są bezwolnymi inkubatorami dla swoich dzieci i ze bez instytucji lekarza nie są w stanie zadbać o ich bezpieczeństwo?!!! Rozumiem, kiedy dotyczy to ciąż wysokiego ryzyka albo kobiet, które nie przeszły kwalifikacji do porodu domowego, rozumiem kiedy...
 • martynka002 | 10-11-2014 21:35:36

  nie odważyłabym sie na taki krok i poród w domu.
 • kasztanka2 | 24-11-2014 11:16:06

  Również jestem przeciwniczką porodu w domu - niby fajnie, bo znane otoczenie, domowy, przytulny klimat, spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale żaden dom nie dysponuje takimi sprzętami, które są w szpitalu i które mogą uratować życie nam lub naszemu dziecku w razie, gdy coś pójdzie nie tak ...
 • GabaBaba26 | 01-02-2015 15:28:56

  Przenigdy nie zdecydowałabym się na poród w domu przecież nigdy nie możemy przewidzieć co się wydarzy tak jak ja np. zaczęłam rodzić naturalnie ale poród skończył się cc a jak bym tak rodziła w domu to co wtedy zrobili by lekarze ?

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj