O astmie oskrzelowej, jednej z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu oddechowego rozmawiamy z dr n. med. Zygmuntem Nowackim* specjalistą chorób dzieci i alergologiem.
Kto częściej choruje na astmę chłopcy czy dziewczynki?
W dzieciństwie astma występuje częściej u chłopców. Podczas dojrzewania i w późniejszym okresie astma rozwija się częściej u dziewczynek.
Czy to znaczy, że z astmy się „wyrasta” w okresie dojrzewania?
W okresie rozwojowym u części dzieci astma ulega remisji (łagodnieje lub ustępuje), ale często nawraca w dorosłym życiu.
Skąd bierze się wzrost zachorowań na astmę i alergię?
Czynników warunkujących obecnie wzrost zachorowań jest wiele i prawdopodobnie nie wszystkie znamy. Zanieczyszczenie powietrza, zmiany klimatyczne, warunki środowiskowe, czynne i bierne palenie tytoniu, a także czynniki genetyczne to główni winowajcy zwiększający populację zagrożonych astmą.
Jak chronić poza domem dziecko chore na astmęć?
Z praktyki wynika, że gdy dziecko jest prawidłowo leczone, to życie z astmą może być całkiem normalne. Obowiązuje zasada, że dzieci z astmą nie powinny być zwalniane z zajęć wychowania fizycznego, ale nie dotyczy ona zaostrzenia choroby. Informacja o chorobie oraz o konieczności podawania leków w razie napadu duszności powinna być przekazana szkole przez rodziców. W takiej informacji lekarz prowadzący doradza, aby dostosować wysiłek na lekcjach WF do możliwości dziecka. Dziecko chorujące na astmę nie powinno uczestniczyć w pracach w czasie których porządkuje się np. zakurzone pomieszczenia albo klatki dla zwierząt w pracowni biologicznej. Nauczyciele powinni być dokładnie poinformowani o chorobie ucznia, znać czynniki, które potencjalnie mogą wywołać objawy choroby, aby umieć pomóc dziecku w razie napadu duszności.