Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Astma oskrzelowa

W dzieciństwie astma występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek

O astmie oskrzelowej, jednej z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu oddechowego rozmawiamy z dr n. med. Zygmuntem Nowackim* specjalistą chorób dzieci i alergologiem.

Astma oskrzelowa u dzieci rozpoczyna się najczęściej około 3.  6. roku życia, ale może pojawić się już w pierwszym półroczu.

Fot. iStockphoto

Astma oskrzelowa u dzieci rozpoczyna się najczęściej około 3. 6. roku życia, ale może pojawić się już w pierwszym półroczu.

 


Kto częściej choruje na astmę chłopcy czy dziewczynki?

W dzieciństwie astma występuje częściej u chłopców. Podczas dojrzewania i w późniejszym okresie astma rozwija się częściej u dziewczynek.

 

Czy to znaczy, że z astmy się „wyrasta” w okresie dojrzewania?

W okresie rozwojowym u części dzieci astma ulega remisji (łagodnieje lub ustępuje), ale często nawraca w dorosłym życiu.

 

Skąd bierze się wzrost zachorowań na astmę i alergię?

Czynników warunkujących obecnie wzrost zachorowań jest wiele i prawdopodobnie nie wszystkie znamy. Zanieczyszczenie powietrza, zmiany klimatyczne, warunki środowiskowe, czynne i bierne palenie tytoniu, a także czynniki genetyczne to główni winowajcy zwiększający populację zagrożonych astmą.

 

Jak chronić poza domem dziecko chore na astmęć?

Z praktyki wynika, że gdy dziecko jest prawidłowo leczone, to życie z astmą może być całkiem normalne. Obowiązuje zasada, że dzieci z astmą nie powinny być zwalniane z zajęć wychowania fizycznego, ale nie dotyczy ona zaostrzenia choroby. Informacja o chorobie oraz o konieczności podawania leków w razie napadu duszności powinna być przekazana szkole przez rodziców. W takiej informacji lekarz prowadzący doradza, aby dostosować wysiłek na lekcjach WF do możliwości dziecka. Dziecko chorujące na astmę nie powinno uczestniczyć w pracach w czasie których porządkuje się np. zakurzone pomieszczenia albo klatki dla zwierząt w pracowni biologicznej. Nauczyciele powinni być dokładnie poinformowani o chorobie ucznia, znać czynniki, które potencjalnie mogą wywołać objawy choroby, aby umieć pomóc dziecku w razie napadu duszności.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: kaszel, infekcja, choroby, alergia, alergeny

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia.

Śmierć łóżeczkowa. Czy i jak można zapobiegać?

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia. Brakuje w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących śmierci łóżeczkowej w Polsce. W zależności od źródła...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj