Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Astma oskrzelowa

W dzieciństwie astma występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek

O astmie oskrzelowej, jednej z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu oddechowego rozmawiamy z dr n. med. Zygmuntem Nowackim* specjalistą chorób dzieci i alergologiem.

Astma oskrzelowa u dzieci rozpoczyna się najczęściej około 3.  6. roku życia, ale może pojawić się już w pierwszym półroczu.

Fot. iStockphoto

Astma oskrzelowa u dzieci rozpoczyna się najczęściej około 3. 6. roku życia, ale może pojawić się już w pierwszym półroczu.

 


Kto częściej choruje na astmę chłopcy czy dziewczynki?

W dzieciństwie astma występuje częściej u chłopców. Podczas dojrzewania i w późniejszym okresie astma rozwija się częściej u dziewczynek.

 

Czy to znaczy, że z astmy się „wyrasta” w okresie dojrzewania?

W okresie rozwojowym u części dzieci astma ulega remisji (łagodnieje lub ustępuje), ale często nawraca w dorosłym życiu.

 

Skąd bierze się wzrost zachorowań na astmę i alergię?

Czynników warunkujących obecnie wzrost zachorowań jest wiele i prawdopodobnie nie wszystkie znamy. Zanieczyszczenie powietrza, zmiany klimatyczne, warunki środowiskowe, czynne i bierne palenie tytoniu, a także czynniki genetyczne to główni winowajcy zwiększający populację zagrożonych astmą.

 

Jak chronić poza domem dziecko chore na astmęć?

Z praktyki wynika, że gdy dziecko jest prawidłowo leczone, to życie z astmą może być całkiem normalne. Obowiązuje zasada, że dzieci z astmą nie powinny być zwalniane z zajęć wychowania fizycznego, ale nie dotyczy ona zaostrzenia choroby. Informacja o chorobie oraz o konieczności podawania leków w razie napadu duszności powinna być przekazana szkole przez rodziców. W takiej informacji lekarz prowadzący doradza, aby dostosować wysiłek na lekcjach WF do możliwości dziecka. Dziecko chorujące na astmę nie powinno uczestniczyć w pracach w czasie których porządkuje się np. zakurzone pomieszczenia albo klatki dla zwierząt w pracowni biologicznej. Nauczyciele powinni być dokładnie poinformowani o chorobie ucznia, znać czynniki, które potencjalnie mogą wywołać objawy choroby, aby umieć pomóc dziecku w razie napadu duszności.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: kaszel, infekcja, choroby, alergia, alergeny

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj