Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wysypka u noworodka i niemowlaka

Złagodzić podrażnienie skóry

Nie spotkałam dziecka, które w jakimś czasie swojego życia nie miałoby krostek, wysypki lub czerwonych plamek - na brzuchu, na twarzy, na klatce piersiowej czy wręcz na całym ciele.  Pojawiają się one bardzo często z powodu infekcji lub uczulenia na jakiś składnik pokarmowy, kosmetyk, proszek do prania albo lekarstwo.

Wysypka pojawia się na skórze z powodu jakiejś infekcji lub uczulenia na pokarm.

Fot.BE&W

Wysypka pojawia się na skórze z powodu jakiejś infekcji lub uczulenia na pokarm.

Wysypka: sposoby na złagodzenie

Skóra z podrażnieniem zawsze wymaga delikatnej pielęgnacji. Pamiętaj o dodatkowej porcji cierpliwości. Dziecko z podrażnieniami na skórze jest niespokojne i rozdrażnione, płacze, bo coś je swędzi, a nie umie się podrapać.

Jedno z moich dzieci (jak się potem okazało alergiczne) miało skórne problemy już w pierwszym miesiącu życia. Pielęgnacja kosmetykami dziecięcymi dodatkowo podrażniała skórę. Najbardziej łagodząco działały w tym czasie kąpiele w krochmalu. Przygotowuje się ją bardzo szybko. Trochę krochmalu gotowałam przed kąpielą i odpowiednią ilość dolewałam do wody w wanience (już po dwóch eksperymentalnych kąpielach będziesz wiedziała, ile krochmalu potrzebujesz dodać do codziennej kąpieli).

Na odparzenia, np. pod szyją czy w pachwinach, dobrze działa mąka ziemniaczana, której niewielką ilość (tak jak zasypkę) musisz rozprowadzić w zaczerwienionych miejscach.

 

Wysypka u niemowlaka: zasady pielęgnacji

Po kąpieli osusz dokładnie skórę dziecka i zmienione miejsca nasmaruj delikatnym kremem. Zapytaj pediatry, co najlepiej stosować (może być np. Pudroderm, Sudocrem czy Alantan). Nie używaj żadnych kremów, maści i kosmetyków, jeśli zmiany na skórze są ropne lub coś się z nich sączy. Wtedy musisz skonsultować się z lekarzem.

W ogóle nie przesadzaj z maściami czy kremami. Nie trzeba wysmarować całej tubki maści sterydowej przepisanej przez lekarza. Wystarczy posmarować zmienione miejsca dwa razy dziennie przez dwa, trzy dni. W przypadku uczulenia na proszek do prania wcale nie musisz używać maści sterydowych. Wystarczy zmienić proszek, a uczulenie ustąpi.

Ta sama zasada dotyczy niewielkich zmian skórnych na pupie, które pojawiają się z powodu podrażnienia skóry przez mocz czy kupki. Wymień pieluszki, poszukaj takich, które będą odpowiadały twojemu dziecku. Wysypki i podrażnienia od pieluszek zdarzają się bardzo często. Żeby je ograniczyć, pamiętaj – osuszaj dokładnie pupkę po umyciu, zapinaj luźno pieluszkę, myj wodą pupę po zrobieniu przez dziecko kupki, często wietrz pupę, pieluszki tetrowe pierz w delikatnych proszkach i zawsze płucz dwa razy, miej zawsze pod ręką krem typu Tormentiol (bez recepty).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj