Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wysypka u noworodka i niemowlaka

Złagodzić podrażnienie skóry

Nie spotkałam dziecka, które w jakimś czasie swojego życia nie miałoby krostek, wysypki lub czerwonych plamek - na brzuchu, na twarzy, na klatce piersiowej czy wręcz na całym ciele.  Pojawiają się one bardzo często z powodu infekcji lub uczulenia na jakiś składnik pokarmowy, kosmetyk, proszek do prania albo lekarstwo.

Wysypka pojawia się na skórze z powodu jakiejś infekcji lub uczulenia na pokarm.

Fot.BE&W

Wysypka pojawia się na skórze z powodu jakiejś infekcji lub uczulenia na pokarm.

Wysypka: sposoby na złagodzenie

Skóra z podrażnieniem zawsze wymaga delikatnej pielęgnacji. Pamiętaj o dodatkowej porcji cierpliwości. Dziecko z podrażnieniami na skórze jest niespokojne i rozdrażnione, płacze, bo coś je swędzi, a nie umie się podrapać.

Jedno z moich dzieci (jak się potem okazało alergiczne) miało skórne problemy już w pierwszym miesiącu życia. Pielęgnacja kosmetykami dziecięcymi dodatkowo podrażniała skórę. Najbardziej łagodząco działały w tym czasie kąpiele w krochmalu. Przygotowuje się ją bardzo szybko. Trochę krochmalu gotowałam przed kąpielą i odpowiednią ilość dolewałam do wody w wanience (już po dwóch eksperymentalnych kąpielach będziesz wiedziała, ile krochmalu potrzebujesz dodać do codziennej kąpieli).

Na odparzenia, np. pod szyją czy w pachwinach, dobrze działa mąka ziemniaczana, której niewielką ilość (tak jak zasypkę) musisz rozprowadzić w zaczerwienionych miejscach.

 

Wysypka u niemowlaka: zasady pielęgnacji

Po kąpieli osusz dokładnie skórę dziecka i zmienione miejsca nasmaruj delikatnym kremem. Zapytaj pediatry, co najlepiej stosować (może być np. Pudroderm, Sudocrem czy Alantan). Nie używaj żadnych kremów, maści i kosmetyków, jeśli zmiany na skórze są ropne lub coś się z nich sączy. Wtedy musisz skonsultować się z lekarzem.

W ogóle nie przesadzaj z maściami czy kremami. Nie trzeba wysmarować całej tubki maści sterydowej przepisanej przez lekarza. Wystarczy posmarować zmienione miejsca dwa razy dziennie przez dwa, trzy dni. W przypadku uczulenia na proszek do prania wcale nie musisz używać maści sterydowych. Wystarczy zmienić proszek, a uczulenie ustąpi.

Ta sama zasada dotyczy niewielkich zmian skórnych na pupie, które pojawiają się z powodu podrażnienia skóry przez mocz czy kupki. Wymień pieluszki, poszukaj takich, które będą odpowiadały twojemu dziecku. Wysypki i podrażnienia od pieluszek zdarzają się bardzo często. Żeby je ograniczyć, pamiętaj – osuszaj dokładnie pupkę po umyciu, zapinaj luźno pieluszkę, myj wodą pupę po zrobieniu przez dziecko kupki, często wietrz pupę, pieluszki tetrowe pierz w delikatnych proszkach i zawsze płucz dwa razy, miej zawsze pod ręką krem typu Tormentiol (bez recepty).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • toja51 | 08-05-2009 14:09:17

    Tez stosowalam krochmal. Lyzke stołową mąki ziemniaczanej rozpuszczalam w szklance zimnej wody (mieszajac), a potem wlewalam to do rondla z woda i mieszajac zagotowywalam, po czym wlewalam wszystko do wanienki z woda i dobrze zawsze rozmieszalam. Ale "pudrowanie" mąką, nie wydaje mi sie dobrym pomyslem. Mozna pogorszyc sytuacje, gdy sie utworzy zbyt gruba warstwa.
  • jmijeczka | 08-05-2009 15:25:10

    Krochmal jest dobrym sposobem. Ale niestety nie przy AZS. Po dluzszym stosowaniu starsznie wysusza skore. Zdecydowanie lepsze sa emoilenty.
  • ania84 | 27-02-2011 17:12:38

    krochmal wysusza skórę??? naprawdę pierwsze słyszę. ja mam syna z AZS i u nas właśnie najlepiej pomógł krochmal
  • kohena | 24-06-2012 12:11:13

    Przy AZS krochmal w większości przypadków wysusza. Moja myszka po kąpieli w krochmalu drapała się całą noc... Nie zapominajmy, że przyczyny podrażnień na skorze mogą mieć rożne podłoze.. Stąd taka różnica w działaniu niektórych sposobów. Ja mam dziecko z AZS, krochmal odpada, sterydy pomagają... Dodatkowo można zastosować nadmanganian potasu, który działa bakteriobójczo, ale przy AZS z niczym...

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj