Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Astma oskrzelowa

W dzieciństwie astma występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek

O astmie oskrzelowej, jednej z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu oddechowego rozmawiamy z dr n. med. Zygmuntem Nowackim* specjalistą chorób dzieci i alergologiem.

Astma oskrzelowa u dzieci rozpoczyna się najczęściej około 3.  6. roku życia, ale może pojawić się już w pierwszym półroczu.

Fot. iStockphoto

Astma oskrzelowa u dzieci rozpoczyna się najczęściej około 3. 6. roku życia, ale może pojawić się już w pierwszym półroczu.

 

Jakie są zasady leczenia tej choroby?

Niezależnie od leczenia farmakologicznego muszą być wdrażane zalecenia mające na celu zmniejszenie narażania dziecka na czynniki wyzwalające objawy choroby, czyli eliminacja alergenów.
Leki przeciwastmatyczne należy podawać drogą wziewną lub/i doustną. Ich dawka powinna być najniższa, ale taka, która stabilizuje (kontroluje) chorobę. Największą zaletą leków wziewnych jest to, że docierają bezpośrednio do oskrzeli, dzięki temu można uzyskać największe stężenie leku w drogach oddechowych. Ze względu na to, że główną przyczyną choroby jest przewlekłe zapalenie, najważniejszą grupę leków w tym przypadku stanowią te o działaniu przeciwzapalnym.
Zawsze niezmiennym elementem leczenia astmy staje się rozpoznawanie czynników, które wywołują ataki i unikanie ich. Każdy chory na astmę, bez względu na jej stopień ciężkości może mieć zaostrzenie, czyli ciężki napad duszności z zagrożeniem życia i dlatego wszyscy chorzy powinni mieć plan przewlekłego leczenia i plan postępowania w zaostrzeniach choroby w formie pisemnej.

 

W jakim celu ma być ta instrukcja? Czyżby można na astmę umrzeć?

Śmierć w stanie astmatycznym jest na szczęście zjawiskiem rzadkim. Ale u chorych na astmę nawet prawidłowo i skutecznie leczonych, występują zaostrzenia wymagające z góry, na piśmie ustalonego sposobu postępowania. Najczęstszą przyczyną wyzwalającą zaostrzenie astmy u dzieci jest zakażenie wirusowe układu oddechowego. Na drugim miejscu znajdują się alergeny występujące w powietrzu lub wewnątrz pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Może to być wysiłek fizyczny, zmiana pogody, czynniki drażniące jak np. ostre zapachy, opary farb, aerozole, perfumy, dym z ogniska, dwutlenek siarki, pokarmy, dodatki do żywności. Czasem czynnikiem wyzwalającym są leki np. aspiryna. Zaostrzenia (potocznie atak astmy) wykazują różne nasilenie, czasem jest ono tak duże, że występuje bezpośrednie zagrożenie życia. Dlatego lekarz prowadzący powinien wielokrotnie powtarzać schemat postępowania i zaopatrzyć pacjenta w pisemną instrukcję, czyli plan leczenia zaostrzeń. W planie tym ustalone są dawki leków, kolejność i czas ich przyjmowania, tak aby leczenie zaostrzenia mogło rozpocząć jeszcze przed uzyskaniem porady lekarskiej.

* Dr n. med. Zygmunt Nowacki – specjalista chorób dzieci, alergolog ,wykładowca Polskiego Towarzystwa Zwalczania Chorób Alergicznych. Autor wielu poradników dla rodziców dotyczących zasad diagnostyki i profilaktyki chorób alergicznych.


 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: kaszel, infekcja, choroby, alergia, alergeny

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj