Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Chusta i nosidełko

Czasem wózek jest za ciężki

Zarówno bez chusty jak i nosidełka można się obyć, ale - jak wiele podobnych przedmiotów - ułatwiają życie.

Maleństwo w chuście czuje się bezpiecznie i komfortowo.

fot. Andrey Kozachenko/ iStockphoto

Maleństwo w chuście czuje się bezpiecznie i komfortowo.

dwa rodzaje chust. Pierwsza, to kawałek materiału, którym zgodnie z instrukcją owija się mama, tworząc na brzuchu legowisko, na którym ląduje dziecko przytulone do mamy. Słodki to widok. Maluszek, dla którego sen jest najważniejszą potrzebą, w chuście czuje się bezpiecznie i komfortowo.

Drugi rodzaj chusty, także przeznaczony dla najmłodszych niemowląt, to chusta-torba. Uszyta jest z mocniejszego materiału, posiada szelki i zapięcia. Producenci przekonują, że jest potrzebna (z tym można się zgodzić), oraz że przyda się na długo, co już wydaje się mocno naciągane. Przecież coraz ciekawszy świata maluch nie da się uwięzić w chuście, a poza tym im cięższe dziecko, tym noszenie go staje się coraz mniej komfortowe dla mamy.

Nosidełko stworzono z myślą o rodzicach noszących już większe dzieci. Ponieważ zwykle w nosidełku dziecko przyjmuje pozycję siedzącą, nie powinno się go używać dopóki dziecko samodzielnie nie siedzi, a i wówczas trzeba uważać, by nie zmuszać słabo jeszcze ustabilizowanego kręgosłupa dziecka do tak wytężonej pracy przez dłuższy czas. Absolutnie nie powinny być już używane nosidełka starego typu, te obszyte gąbką, w których za stabilizator pleców służy zwykły kawałek pilśni umieszczony w poszewce z tkaniny. Współczesne nosidełka, jak większość produktów przeznaczonych dla dzieci, poddawane są badaniom specjalistów i posiadają stosowne atesty - warto na nie zwrócić uwagę. Podczas dłuższych wędrówek z dzieckiem trzeba zadbać o jego właściwe ubranie. Zwłaszcza zimą należy pamiętać o zwisających z nosidełka nóżkach. Trzeba je opatulić, bo są narażone na odmrożenie. Latem zaś w nosidełku może być dziecku za gorąco, więc powinno być ubrane przewiewnie i odpowiednio chronione przed słońcem.

Zaczęłam od tego, że bez chusty i nosidełka można się obejść. Bo do bezpiecznego i wygodnego spacerowania, wystarczy dziecku wózek. Ja nie kupowałam chusty ani nosidełka, uznając, że nie są niezbędne.. Wiem jednak, że wiele mam chwali je sobie. Moja siostra, która z maluszkiem była sama w domu, nie wyobraża sobie codziennych zakupów bez chusty. Wózek z dzieckiem był zbyt ciężki, żeby kilka razy dziennie dźwigać go w pojedynkę z trzeciego piętra. Na krótkie wypady po bułeczki chusta zdawała więc egzamin doskonale.

 

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    mgr rehabilitacji Anna Boryczka

    Terapeuta z Kliniki Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD.

    Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych Maluch w Warszawie.

    Co lepsze: chusta czy nosidełko?

    Chustę polecam od pierwszych dni życia dziecka, ponieważ możemy w niej podeprzeć niestabilną w tym wieku głowę. W chuście możemy ułożyć dziecko w różnych naturalnych pozycjach, więc śmiało możemy nosić je nawet dwie do trzech godzin dziennie. Nieprawidłowe jest ułożenie dziecka w fasolkę, czyli w pozycji mocno skulonej, z nóżkami przyciśniętymi do brzucha. Odradzam też noszenie dziecka w chuście całymi dniami, bo uniemożliwi to mu zdobywanie nowych doświadczeń ruchowych. Chusta jest dobra dla dzieci zdrowych albo z bardzo niewielkimi zaburzeniami napięcia mięśniowego. Bardzo wiotkie dzieci albo te, które mają mocno podwyższone napięcie mięśniowe, nie powinny być wkładane w chustę, bo nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć im prawidłowej pozycji. Chusta też nie nadaje się dla dzieci z dysplazją stawu biodrowego, bowiem muszą one mieć odpowiednio rozwarte nóżki ani dla dzieci z refluksem, ze względu na ryzyko zachłyśnięcia.

    Nie jestem zwolenniczką nosidełek, szczególnie tych przypinanych z przodu, z dzieckiem trzymanym przodem do rodzica. Odradzam używanie ich do czwartego miesiąca, ponieważ dzieci nie trzymają wtedy same głowy, a w nosidełku przebywają w sztucznej dla siebie pionowej pozycji, niekorzystnej dla kręgosłupa. Jeśli już trzeba wsadzić malutkie dziecko do nosidełka, lepiej odwrócić je przodem do świata, z podpartym o mamę kręgosłupem i tylko na krótko.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • robertab | 17-03-2016 14:30:07

    Ja również jestem zwolenniczką chust - wygodne, fajne, no i dziecko przez cały czas jest blisko ciała - to też ważne dla malucha.
  • jasioloveee | 20-02-2018 11:13:31

    Piszecie bzdury odnośnie noszenia dziecka przodem do świata. W żadnym wypadku!!!
  • jasioloveee | 20-02-2018 11:14:45

    Piszecie bzdury odnośnie noszenia dzieci przodem do świata. W żadnym wypadku!
  • Amela22 | 14-07-2019 19:31:56

    U mnie akurat chusta się nie przydała. Córcia zdecydowanie wolała spacery w wózku a i dla mnie to lepiej, bo kręgosłup już nie młody Co do wózka to zdecydowałam się na anex sport, z którego jestem bardzo zadowolona. Zwrotny, zgrabny, wygodny i poręczny, super sobie radzi na każdym terenie więc wszędzie gdzie chciałam to bez problemu nim wjechałam

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wózek, spacer, noworodek, nosidełka

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj