Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rozmowa z prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim, ginekologiem położnikiem

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o ciąży

W jakim wieku robi się badania prenatalne? Czy nadmiar kwasu foliowego może zaszkodzić dziecku? Czy lot samolotem w pierwszym trymestrze zagraża ciąży? Na tematy związane ze zdrowiem kobiety, staraniami o dziecko i ciążą rozmawialiśmy na czacie z naszym ekspertem, prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim, ordynatorem oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

Prof. dr. hab. med. Romuald Dębski, Ordynator oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr. hab. med. Romuald Dębski, Ordynator oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawiea3gt: Jak szybko pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie?Ja urodziłam prawie 4 tyg. temu. Po porodzie plamienie prawie całkiem ustąpiło. Dziś pojawiło się dość obfite plamienie jak podczas okresu. Czy to możliwe, że jest to okres?
 

RD: Kobiety, które nie karmią piersią mogą mogą mieć tak wcześnie miesiączkę po porodzie. Przy pełnej laktacji miesiączka pojawia się najczęściej dopiero po kilku miesiącach.

 

a3gt: Zapomniałam wcześniej dodać, że właśnie karmię tylko piersią i nie wiem czy ma mnie to plamienie niepokoić?
 

RD: Plamienie (obecność odchodów) do 6. tygodni po porodzie jest zjawiskiem fizjologicznym. Gdyby wystąpiło obfite krwawienie, to powinna się Pani skontaktować ze szpitalem, w którym urodziła Pani dziecko.

 

toja51: Australijczycy podali, że kwas foliowy zażywany w suplementach diety po 30 tyg. ciąży może spowodować u dziecka astmę. Czy suplementy kryją jeszcze jakieś niebezpieczeństwa dla mamy i dzieci?
 

RD: Przed ciążą i w ciąży rekomendowana jest suplementacja kwasem foliowym, a w okresie ciąży dodatkowo - jodem. Coraz powszechniej mówi się o celowości suplementacji w ciąży witaminą D. Powszechnie stosowana suplementacja wszystkimi witaminami i żelazem tak naprawdę najczęściej jest niezbyt zasadna, a przedawkowanie żelaza i doprowadzenie parametrów morfologii do zakresu normy dla osób nieciężarnych może być nawet dla ciąży szkodliwe.
A ze wzrostem częstości występowania astmy u dzieci wiązane jest już chyba wszystko, np. ukończenie ciąży cięciem cesarskim.

Czat dobiegł końca, dziękuję za pytania.

MAMA: Dziękujemy za rozmowę.

 

 

Strona: 1 2 3 4 5 6
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • kaska88 | 20-01-2011 17:39:48

  Witam! Mam pare pytan i potrzebuje odpowiedzi Staram sie z mezem o dzidziusia juz od 5 mies i nic z tego nie wychodzi w sierpniu 2010 miałam wyłyzeczkowanie szyjki macicy z powodu poronienia w 10 tyg czy przez to wyłyzeczkowanie moge miec trudnosci z zajsciem w ciaze a pozaty zastanawiam sie czy to jest normalne ze po stosunku z mezem wypływa ze mnie sperma czy moze to tez mi to utrudnia zajs...
 • kaska88 | 20-01-2011 17:42:20

  Witaj angelika2 mysle ze powinnas zmienic lekarza
 • Weronikal | 07-04-2011 12:05:52

  Hej dziewczyny mam pytanie? 18j lutego 2011 miałam ostatnią miesiaczke ktora trwała 7 dni i od tamtego czasu miesiączka się nie pojawila,jedyne objawy jakie sie pojawily to nabrzmiale piersi które nie bola oraz bialy sluz o gęstej konstytencji i od czasu do czasu odczuwam lekkie mdloscia i sennosc, i od czasu do czasu czuje lekkie skurcze w okolicy podbrzusza.Dziś zrobiłam test ciązowy i wyszed...
 • goska3012 | 06-07-2011 18:32:38

  Witam! Mam pytanie dotyczące współżycia po porodzie. Jakie są konsekwencje jeżeli współżyje się wcześniej niż po 6 tygodniach? Czy konieczne jest wstrzymanie się do pojawienia się pierwszej miesiączki?

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj