W jakim wieku robi się badania prenatalne? Czy nadmiar kwasu foliowego może zaszkodzić dziecku? Czy lot samolotem w pierwszym trymestrze zagraża ciąży? Na tematy związane ze zdrowiem kobiety, staraniami o dziecko i ciążą rozmawialiśmy na czacie z naszym ekspertem, prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim, ordynatorem oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
Prof. Romuald Dębski: Witam Państwa
MAMA: Witam Panie Profesorze, będę przekazywać pytania, które napłynęły od naszych użytkowników. Pierwsze pytanie od pani Ewy: Jestem w drugiej ciąży, w 28. t.c. i wyszło mi że mam za wysoki poziom TSH [norma 0,3 - 4,3; a mi wyszło 9,72] pozostałe wartości FT3, FT4, insulin, A-TPO są prawidłowe, dodam że nigdy wcześniej nie mialam takich badań wykonywanych, wcześniej nie przyjmowałam też żadnych leków a witaminy brałam tylko na początku ciąży i był to tylko kwas foliowy, dopiero po badaniu zaczęłam brać falvit dla kobiet w ciąży, trochę się tym wynikiem zaniepokoiłam, co to może oznaczać?
RD: Ten wynik nie ma większego znaczenia, dlatego, że w ciąży część funkcji TSH przejmuje gonadotropina kosmówkowa HCG.
stokrotka28: Jestem w 7. tygodniu ciąży, gienkolog wysyłał mnie na badanie krzywej cukrowej, wyszło kolo 240, powyżej normy, dziś mierzyłam sobie cukier za pomocą glukomierza - na czczo i nie miałam nawet 96. Dlaczego wtedy wyszło takie duże, a dziś w normie? Mam cukrzycę czy nie?
RD: Badaniem o większej mocy w rozpoznawaniu cukrzycy ciężarnych jest ocena stężenia glukozy w teście z 50 g glukozy. A w przypadku nieprawidłowego wyniku - krzywa po obciązeniu 75 g glukozy. Prawidłowe stężenie cukru na czczo nie wyklucza cukrzycy ciężarnych.
MAMA: Jeszcze jedno pytanie od pani Ewy, w sprawie konfliktu serologicznego. Czy zaleca Pan podanie w ok 28 tc anti-D ? W pierwszej ciąży w 28 tc miałam podane anti-D a drugą dawkę dostałam po porodzie, dodam że ciąża prowadzona była w Anglii, teraz moja lekarka zleca mi tylko regularnie badania na odczyn Coombsa , czy to wystarczy ? Mam AB RH- mąż A RH+
RD: W kilku krajach świata stosowana jest profilaktyka śródciążowa, immunoglobulina anti-D podawana jest około 28-30. tygodnia ciąży oraz po urodzeniu dziecka Rh dodatniego, po porodzie. W Polsce stosowana jest wyłącznie profilaktyka poporodowa. Podanie w okresie ciąży może być wykonane na własną rękę po zakupieniu immunoglobuliny w aptece. W szpitalu trzeba jednak uprzedzić lekarzy, że przyjęło się immunoglobulinę w ciąży, ponieważ w tej sytuacji jedynym badaniem kwalifikującym do podania immunoglobuliny po porodzie jest ocena grupy krwi dziecka. Przeciwwskazaniem do podania immunoglobuliny nie jest ani obecność przeciwciał w surowicy kobiety, ani dodatni bezpośredni Coombsa w krwi noworodka.