W jakim wieku robi się badania prenatalne? Czy nadmiar kwasu foliowego może zaszkodzić dziecku? Czy lot samolotem w pierwszym trymestrze zagraża ciąży? Na tematy związane ze zdrowiem kobiety, staraniami o dziecko i ciążą rozmawialiśmy na czacie z naszym ekspertem, prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim, ordynatorem oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
MAMA: Pytanie od użytkowniczki kgorzel. 29 września 2009 r. przeszłam operację Strassmana (miałam macicę dwurożną). Po jakim czasie mogę zacząć starania o dziecko? Jakie badania powinnam zrobić przed zajściem w ciążę? Mam 28lat.
RD: Czas pomiędzy operacją w obrębie trzonu macicy a możliwością bezpiecznego zajścia w ciążę tak naprawdę nie został dokładnie określony. Kiedyś mówiono, że w ciążę wolno zachodzić dopiero 2 lata po operacji. Wydaje się jednak, że ten okres można skrócić przynajmniej o połowę. Natomiast niewątpliwie stan po operacji Strassmana jest wskazaniem do ukończenia ciąży cięciem cesarskim.
Przebycie operacji Strassmana nie stanowi wskazania do wykonywania jakichś szczególnych badań przed ciążą, na pewno warto ocenić kształt jamy macicy badaniem USG, ocenić obecność przeciwciał przeciwróżyczkowych, stężenie cukru na czczo.
toja51: Czy 42- letnia młoda mama powinna już zacząć terapię hormonalną, żeby uniknąć ryzyka zachorowania na raka? Czytałam, że w Polsce lekarze zbyt późno proponują tę terapię kobietom, stąd duży odsetek zachorowań.
RD: Terapia hormonalna jest uzasadniona wtedy, gdy występują objawy wynikające z niedoboru hormonów. Sam wiek nie jest wskazaniem do jej wdrożenia. Stosowanie terapii hormonalnej wiąże się z niewielkim wzrostem ryzyka rozwoju raka piersi, a zmniejszeniem ryzyka raka jelita grubego. Wzrost częstości zapadalności na chorobę nowotworową ma chyba niewielki związek z czasem rozpoczęcia stosowania terapii hormonalnej. Większe znaczenie może mieć stosowanie antykoncepcji hormonalnej, która nie mając wyraźnego wpływu na zwiększenie częstości występowania raka piersi, wyraźnie obniża ryzyko zachorowania na raka jelita i raka trzonu macicy.
mamuryca: W pierwszej ciąży (3 lata temu) stwierdzono u mnie mięśniaki. Dwa zostały usunięte podczas cesarki, ale lekarz zostawił mniejsze, powiedział że się nie nadają do usunięcia. Planuję drugie dziecko - czy powinnam poddać się jakiemuś zabiegowi? Moja pani doktor mówi, że w tej chwili operacja nie jest potrzebna.
RD: Uzasadnieniem do usunięcia mięśniaków przed planowaną ciążą jest albo duża ich wielkość, średnica przekraczająca 6-7 cm, albo fakt wyraźnego modelowania jamy macicy. W innych sytuacjach usuwanie mięśniaków przed planowaną ciążą nie ma większego uzasadnienia.