Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mózgi świeżo upieczonych mam rosną

Pomiary szczęścia

Urodzenie dziecka i opieka nad niemowlęciem powodują, że mózg młodej matki zwiększa swoją objętość – piszą naukowcy w magazynie „Behavioral Neuroscience".

Śródmózgowie najbardziej rozrasta się u tych matek, które szczególnie cieszą się macierzyństwem.

Fot. iStockphoto

Śródmózgowie najbardziej rozrasta się u tych matek, które szczególnie cieszą się macierzyństwem.

Mózgi kobiet, które niedawno urodziły i opiekują się dzieckiem, rosną w obszarach odpowiadających za motywację, zachowania opiekuńcze i emocje. U mam, które są najbardziej oddane swoim pociechom, stwierdzono największy wzrost tkanki w śródmózgowiu – dowodzi zespół pod kierunkiem dr. Young Pil Kima z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego.

Badacze podejrzewają, że to zmiany hormonalne po porodzie (wzrost poziomu hormonów: estrogenu, oksytocyny i prolaktyny) powodują, że w odpowiedzi na pojawienie się dziecka mózg młodej matki zmienia kształt.
– Motywacja do opieki nad noworodkiem i inne typowe objawy macierzyństwa mogą być więc konsekwencją rozbudowywania mózgu – przekonują dr Craig Kinsley i dr Elizabeth Meyer, współautorzy badań.

Naukowcy wysnuli te wnioski na postawie wyników badania 19 kobiet, które urodziły dzieci w Yale-New Haven Hospital. Wszystkie matki były w wieku od 18 do 33 lat i karmiły piersią. Część miała już wcześniej dzieci, a u żadnej nie zdiagnozowano poważnej depresji poporodowej.
Mózgi mam analizowano za pomocą rezonansu magnetycznego. Badania przeprowadzono dwukrotnie u każdej z pacjentek: między drugim a czwartym tygodniem i między trzecim a czwartym miesiącem po porodzie.

 

Mama jak dyrygent

 

Porównanie tak uzyskanych obrazów wykazało, że u każdej z kobiet w kilka miesięcy po porodzie zwiększyła się objętość substancji szarej w kilku obszarach mózgu.

Najbardziej widoczne przyrosty tkanki naukowcy zauważyli:

- w płatach ciemieniowych, odpowiadających za odbiór bodźców;
- korze przedczołowej, decydującej o rozumowaniu i ocenie sytuacji;

- w śródmózgowiu – w podwzgórzu, regulującym motywację;
- jądrze migdałowatym, kontrolującym emocje (agresję i uczucie przyjemności)
- oraz w substancji czarnej, która zawiaduje m.in. koordynacją ruchów.

Śródmózgowie najbardziej rozrosło się u tych matek, które szczególnie cieszyły się macierzyństwem.

Tak intensywne zmiany objętości istoty szarej w krótkim czasie obserwuje się też np. pod wpływem chorób lub uszkodzeń mózgu, albo dzięki intensywnemu uczeniu się.

W pierwszych miesiącach macierzyństwa mózg przechodzi więc przemianę strukturalną w tych obszarach, które regulują motywację i zachowanie. Autorzy opracowania sądzą, że to efekt intensywnej stymulacji sensorycznej, jaką niemowlak zapewnia matce. Dzięki temu, jak piszą, kobieta może „rozpisać na orkiestrę nowy i stale powiększający się repertuar złożonych, interaktywnych zachowań wobec dziecka”. Ich zdaniem szczególnie istotny wydaje się rozwój podwzgórza – wzrost motywacji matki do wykarmienia i odpowiedniej pielęgnacji niemowlaka daje dziecku większe szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: oddy.

Komentarze

 • donnavito | 15-12-2014 23:18:26

  Ja ma jutro egzamin, wiec się okaze czy te mózgi rosną czy niestety nietrzymajcie za mnie kciuki.
 • mikaa997 | 25-02-2015 14:45:56

  Jakoś tego nie odczułam hehe Za to jestem pewna że po porodzie jest gorzej z moja pamięcią która kiedyś była niezawodna
 • joanka106259 | 27-02-2015 17:51:55

  Wynika z tego, że powiększają się części mózgu odpowiadające za stworzenie z nas super mamusiek Nasz biologia jest niesamowita, człowiek do wszystkiego się odpowiednio dostosowuje
 • Doris85 | 04-04-2015 17:22:04

  Jeśli nawet rosną nam te mózgi to zajęte opieką nad dziećmi nawet tego nie zauważamy

Poczytaj również

Polecamy

Trening dla kilkulatka to przede wszystkim okazja do zabawy z rówieśnikami, ale i nauka dyscypliny.

Wychowanie przez sport

Nie ma co z dziecka w wieku wczesnoszkolnym robić wyczynowego sportowca, ale można spróbować zarazić je sportem. Nie tylko sprzyja rozwoju fizycznemu, ale uczy też dyscypliny, systematyczności, zdrowej rywalizacji.

czytaj

Sowa, mądra głowa. A gdy jest jeszcze taka kolorowa? Świetna jako przytulanka! Sówka na dobranoc, światło i dźwięk. Lamaze

Zabawki dla dzieci powyżej roku. I dla przedszkolaków

Dzieci, które skończyły roczek, mają już swoje preferencje zabawkowe. Większość chłopców zaczyna się fascynować autkami, pociągami, koparkami. Maszyny rządzą! Dziewczynki wyciągają rączki po lale. Ale jeszcze długo będą się sprawdzać uniwersalne zabawki...

czytaj

Mamom bliźniaków przysługuje dłuższy urlop macierzyński.

Na co może liczyć mama bliźniaków

Wydawałoby się, że urodzenie bliźniąt uprawnia mamę do większej pomocy ze strony choćby położnej środowiskowej. Nic z tego – położna odwiedza rodzinę z jednym maluchem tak samo często, jak tę w której urodziło się dwoje dzieci.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj