Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mózgi świeżo upieczonych mam rosną

Pomiary szczęścia

Urodzenie dziecka i opieka nad niemowlęciem powodują, że mózg młodej matki zwiększa swoją objętość – piszą naukowcy w magazynie „Behavioral Neuroscience".

Śródmózgowie najbardziej rozrasta się u tych matek, które szczególnie cieszą się macierzyństwem.

Fot. iStockphoto

Śródmózgowie najbardziej rozrasta się u tych matek, które szczególnie cieszą się macierzyństwem.

Mózgi kobiet, które niedawno urodziły i opiekują się dzieckiem, rosną w obszarach odpowiadających za motywację, zachowania opiekuńcze i emocje. U mam, które są najbardziej oddane swoim pociechom, stwierdzono największy wzrost tkanki w śródmózgowiu – dowodzi zespół pod kierunkiem dr. Young Pil Kima z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego.

Badacze podejrzewają, że to zmiany hormonalne po porodzie (wzrost poziomu hormonów: estrogenu, oksytocyny i prolaktyny) powodują, że w odpowiedzi na pojawienie się dziecka mózg młodej matki zmienia kształt.
– Motywacja do opieki nad noworodkiem i inne typowe objawy macierzyństwa mogą być więc konsekwencją rozbudowywania mózgu – przekonują dr Craig Kinsley i dr Elizabeth Meyer, współautorzy badań.

Naukowcy wysnuli te wnioski na postawie wyników badania 19 kobiet, które urodziły dzieci w Yale-New Haven Hospital. Wszystkie matki były w wieku od 18 do 33 lat i karmiły piersią. Część miała już wcześniej dzieci, a u żadnej nie zdiagnozowano poważnej depresji poporodowej.
Mózgi mam analizowano za pomocą rezonansu magnetycznego. Badania przeprowadzono dwukrotnie u każdej z pacjentek: między drugim a czwartym tygodniem i między trzecim a czwartym miesiącem po porodzie.

 

Mama jak dyrygent

 

Porównanie tak uzyskanych obrazów wykazało, że u każdej z kobiet w kilka miesięcy po porodzie zwiększyła się objętość substancji szarej w kilku obszarach mózgu.

Najbardziej widoczne przyrosty tkanki naukowcy zauważyli:

- w płatach ciemieniowych, odpowiadających za odbiór bodźców;
- korze przedczołowej, decydującej o rozumowaniu i ocenie sytuacji;

- w śródmózgowiu – w podwzgórzu, regulującym motywację;
- jądrze migdałowatym, kontrolującym emocje (agresję i uczucie przyjemności)
- oraz w substancji czarnej, która zawiaduje m.in. koordynacją ruchów.

Śródmózgowie najbardziej rozrosło się u tych matek, które szczególnie cieszyły się macierzyństwem.

Tak intensywne zmiany objętości istoty szarej w krótkim czasie obserwuje się też np. pod wpływem chorób lub uszkodzeń mózgu, albo dzięki intensywnemu uczeniu się.

W pierwszych miesiącach macierzyństwa mózg przechodzi więc przemianę strukturalną w tych obszarach, które regulują motywację i zachowanie. Autorzy opracowania sądzą, że to efekt intensywnej stymulacji sensorycznej, jaką niemowlak zapewnia matce. Dzięki temu, jak piszą, kobieta może „rozpisać na orkiestrę nowy i stale powiększający się repertuar złożonych, interaktywnych zachowań wobec dziecka”. Ich zdaniem szczególnie istotny wydaje się rozwój podwzgórza – wzrost motywacji matki do wykarmienia i odpowiedniej pielęgnacji niemowlaka daje dziecku większe szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: oddy.

Komentarze

 • donnavito | 15-12-2014 23:18:26

  Ja ma jutro egzamin, wiec się okaze czy te mózgi rosną czy niestety nietrzymajcie za mnie kciuki.
 • mikaa997 | 25-02-2015 14:45:56

  Jakoś tego nie odczułam hehe Za to jestem pewna że po porodzie jest gorzej z moja pamięcią która kiedyś była niezawodna
 • joanka106259 | 27-02-2015 17:51:55

  Wynika z tego, że powiększają się części mózgu odpowiadające za stworzenie z nas super mamusiek Nasz biologia jest niesamowita, człowiek do wszystkiego się odpowiednio dostosowuje
 • Doris85 | 04-04-2015 17:22:04

  Jeśli nawet rosną nam te mózgi to zajęte opieką nad dziećmi nawet tego nie zauważamy

Poczytaj również

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj