Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mózgi świeżo upieczonych mam rosną

Pomiary szczęścia

Urodzenie dziecka i opieka nad niemowlęciem powodują, że mózg młodej matki zwiększa swoją objętość – piszą naukowcy w magazynie „Behavioral Neuroscience".

Śródmózgowie najbardziej rozrasta się u tych matek, które szczególnie cieszą się macierzyństwem.

Fot. iStockphoto

Śródmózgowie najbardziej rozrasta się u tych matek, które szczególnie cieszą się macierzyństwem.

Mózgi kobiet, które niedawno urodziły i opiekują się dzieckiem, rosną w obszarach odpowiadających za motywację, zachowania opiekuńcze i emocje. U mam, które są najbardziej oddane swoim pociechom, stwierdzono największy wzrost tkanki w śródmózgowiu – dowodzi zespół pod kierunkiem dr. Young Pil Kima z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego.

Badacze podejrzewają, że to zmiany hormonalne po porodzie (wzrost poziomu hormonów: estrogenu, oksytocyny i prolaktyny) powodują, że w odpowiedzi na pojawienie się dziecka mózg młodej matki zmienia kształt.
– Motywacja do opieki nad noworodkiem i inne typowe objawy macierzyństwa mogą być więc konsekwencją rozbudowywania mózgu – przekonują dr Craig Kinsley i dr Elizabeth Meyer, współautorzy badań.

Naukowcy wysnuli te wnioski na postawie wyników badania 19 kobiet, które urodziły dzieci w Yale-New Haven Hospital. Wszystkie matki były w wieku od 18 do 33 lat i karmiły piersią. Część miała już wcześniej dzieci, a u żadnej nie zdiagnozowano poważnej depresji poporodowej.
Mózgi mam analizowano za pomocą rezonansu magnetycznego. Badania przeprowadzono dwukrotnie u każdej z pacjentek: między drugim a czwartym tygodniem i między trzecim a czwartym miesiącem po porodzie.

 

Mama jak dyrygent

 

Porównanie tak uzyskanych obrazów wykazało, że u każdej z kobiet w kilka miesięcy po porodzie zwiększyła się objętość substancji szarej w kilku obszarach mózgu.

Najbardziej widoczne przyrosty tkanki naukowcy zauważyli:

- w płatach ciemieniowych, odpowiadających za odbiór bodźców;
- korze przedczołowej, decydującej o rozumowaniu i ocenie sytuacji;

- w śródmózgowiu – w podwzgórzu, regulującym motywację;
- jądrze migdałowatym, kontrolującym emocje (agresję i uczucie przyjemności)
- oraz w substancji czarnej, która zawiaduje m.in. koordynacją ruchów.

Śródmózgowie najbardziej rozrosło się u tych matek, które szczególnie cieszyły się macierzyństwem.

Tak intensywne zmiany objętości istoty szarej w krótkim czasie obserwuje się też np. pod wpływem chorób lub uszkodzeń mózgu, albo dzięki intensywnemu uczeniu się.

W pierwszych miesiącach macierzyństwa mózg przechodzi więc przemianę strukturalną w tych obszarach, które regulują motywację i zachowanie. Autorzy opracowania sądzą, że to efekt intensywnej stymulacji sensorycznej, jaką niemowlak zapewnia matce. Dzięki temu, jak piszą, kobieta może „rozpisać na orkiestrę nowy i stale powiększający się repertuar złożonych, interaktywnych zachowań wobec dziecka”. Ich zdaniem szczególnie istotny wydaje się rozwój podwzgórza – wzrost motywacji matki do wykarmienia i odpowiedniej pielęgnacji niemowlaka daje dziecku większe szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: oddy.

Komentarze

 • donnavito | 15-12-2014 23:18:26

  Ja ma jutro egzamin, wiec się okaze czy te mózgi rosną czy niestety nietrzymajcie za mnie kciuki.
 • mikaa997 | 25-02-2015 14:45:56

  Jakoś tego nie odczułam hehe Za to jestem pewna że po porodzie jest gorzej z moja pamięcią która kiedyś była niezawodna
 • joanka106259 | 27-02-2015 17:51:55

  Wynika z tego, że powiększają się części mózgu odpowiadające za stworzenie z nas super mamusiek Nasz biologia jest niesamowita, człowiek do wszystkiego się odpowiednio dostosowuje
 • Doris85 | 04-04-2015 17:22:04

  Jeśli nawet rosną nam te mózgi to zajęte opieką nad dziećmi nawet tego nie zauważamy

Poczytaj również

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj