W jakim wieku robi się badania prenatalne? Czy nadmiar kwasu foliowego może zaszkodzić dziecku? Czy lot samolotem w pierwszym trymestrze zagraża ciąży? Na tematy związane ze zdrowiem kobiety, staraniami o dziecko i ciążą rozmawialiśmy na czacie z naszym ekspertem, prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim, ordynatorem oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
toja51: Koleżanka ma częste biegunki w dziewiątym miesiącu ciąży. Czy to nie jest niebezpieczne? Dodam, że prawidłowo się odżywia.
RD: Biegunka w ostatnich tygodniach ciąży występuje dość rzadko, może być np. wynikiem jakiegoś zakażenia, np. tzw. grypy jelitowej. Najgroźniejsze mogą być odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe. Jeżeli rzeczywiście biegunka jest bardzo nasilona, to koleżanka powinna skontaktować się ze swoim lekarzem.
MAMA: Pytanie od użytkowniczki olusiia: Mój cykl zwykle trwa 28 dni. Starałam się o dziecko z moim partnerem w dni płodne, po czym dostałam miesiączkę 3 dni przed czasem, co się nigdy nie zdarzało. Czy to była zwykła miesiączka czy mogłam już być w ciąży?
RD: Trzy dni przesunięcia miesiączki jest zjawiskiem absolutnie fizjologicznym. Okres płodny powinno się wyznaczać nie na podstawie wyliczania dnia cyklu tylko np. na podstawie obserwacji obecności śluzu płodnego. Metoda Billingsów, promowana jako dość skuteczna naturalna metoda regulacji płodności, doskonale nadaje się do wyboru momentu, w którym jest największa szansa na zajście w ciążę.
MAMA: Pytanie od użytkownika efka. Nieświadoma, że jestem w ciąży (był to ok. 2-3. tydzień) poddałam sie akupunkturze i kuracji ziołowej (wspomagającej pracę wątroby i nerek). Czy to może mieć jakieś skutki dla dziecka?
RD: Nie.
MAMA: Pytanie od użytkowniczki Zanetka: Czy latanie samolotem jest bezpieczne w 1. trymestrze? Co zrobić, jaki wziąć lek, żeby utrzymać ciążę? Czy luteina pomaga?
RD: Latanie samolotem może się wiązać ze wzrostem ryzyka wystąpienia czynności skurczowej w 3. trymestrze ciąży. W związku z tym, większość przewoźników niechętnie wpuszcza do samoloty kobiety po 32.-34. tygodniu ciąży. Zmiany ciśnienia związane z lotami nie mają większego wpływu na rozwój wczesnej ciąży, należy jednak pamiętać, że w przypadku bardzo długich lotów powinno się stosować profilaktykę choroby zakrzepowo-zatorowej - pończochy o stopniowanym ucisku lub heparynę drobnocząsteczkową.