Ocena:
1
2
3
4
5
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pasożyty na głowie

Nie wstydź się, tylko działaj

Ponieważ wszy przeskakują z głowy na głowę, na wszawicę szczególnie narażone są dzieci w większych skupiskach, jak żłobki czy przedszkola.

Terapia będzie skuteczniejsza, jeśli dziecko ostrzyżemy.

Fot. iStockphoto

Terapia będzie skuteczniejsza, jeśli dziecko ostrzyżemy.

- Mamo, pani kazała sprawdzać, czy nic nie chodzi po włosach – w taki sposób o wszawicy w przedszkolu dowiedziałam się od 5-letniej córki.

Wesz – to pasożyt, który żywi się krwią wysysaną z głowy. Każde ukąszenie bardzo swędzi, więc dzieci często drapią głowę. Skóra pod włosami robi się zaczerwieniona i mogą pojawić się strupki. Kiedy dokładnie obejrzy się włosy dziecka zarażonego wszawicą, łatwo zauważyć na nich białe jajeczka składane przez wszy. Dorosłe pasożyty ( dwu- lub trzymilimetrowej długości) żyją głównie za uszami i na potylicy dziecka.

 

Szybko zacznij leczyć

W aptekach jest wiele preparatów na wszy (szampon Sora Forte, płyn Artemisol, płyn Delacet, spray lub roztwór Hederin i in.), wszystkie dostępne bez recepty. Kosztują po kilkanaście złotych. Ważne, żeby kupując preparat sprawdzić czy można stosować go u dzieci.

Preparaty zabijają jednak głównie wszy, czyli dorosłe osobniki. Natomiast ich jajeczka, czyli gnidy, najlepiej wyczesać z włosów. Im dłuższe włosy, tym trudniej pozbyć się wszystkich jajeczek. Dlatego, jeśli dziecko ma długie włosy, wygodniej będzie je skrócić. Po kilku dniach trzeba zabieg powtórzyć. Kurację powinni zastosować wszyscy członkowie rodziny. O wszawicy należy poinformować rodziców dzieci, które kontaktowały się z wami, żeby mogli sprawdzić czy ich dzieci się nie zaraziły. I nie ma co się wstydzić. To choroba, którą się zaraża jak każdą chorobą zakaźną, czyli przez kontakt z innymi.

 

Zadbaj o higienę

Czeka cię dużo prania i prasowania. Po powtórzonej kuracji z preparatami trzeba wyprać w wysokiej temperaturze i uprasować używane ostatnio w domu pościel, ręczniki, ubrania, czapki, kurtki i bluzy z kapturami, szaliki, pokrowce na poduszki czy przykrycia na kanapy. Szczotki do włosów i grzebienie lepiej wyrzucić i kupić nowe. Jeśli masz córeczkę, przejrzyj i wymyj albo wyrzuć ozdoby na włosy, które ostatnio nosiła.

I jeszcze jedno. Postaraj się, żeby twoje dziecko nie wpadło w histerię, gdy usłyszy, że jakieś paskudztwo chodzi mu po głowie. Proponuję nie mówić dziecku, że to robaki. Lepiej wytłumaczyć, że trzeba wymyć głowę szamponem z apteki w specjalny sposób (niektóre preparaty trzeba trzymać na głowie owiniętej ręcznikiem 2 do 3 godzin) po to, żeby główka przestała swędzieć. Do tego łatwo dołączyć przykład mamy, taty i siostry, którzy zrobią to samo. W tym czasie najlepiej dziecko zabawić czymś , co zajmie jego ręce (rysowanie, malowanie, lepienie, budowanie z klocków) i myśli (czytanie, oglądanie bajki).
 

1
2
3
4
5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: żłobek, skóra dziecka, skóra, przedszkole, apteczka

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Niezależnie od wieku dziecka, trzeba poinformować je o śmierci bliskiej osoby. Mówimy prawdę, że ktoś umarł a nie, np. że wyjechał.

Śmierć w rodzinie a dzieci. Czego nie wolno mówić? Jakich słów unikać?

O tym, jak pomóc dziecku pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby, przejść przez żałobę, rozmawiamy z Aleksandrą Wilkin-Day, psychologiem

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj