Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pasożyty na głowie

Nie wstydź się, tylko działaj

Ponieważ wszy przeskakują z głowy na głowę, na wszawicę szczególnie narażone są dzieci w większych skupiskach, jak żłobki czy przedszkola.

Terapia będzie skuteczniejsza, jeśli dziecko ostrzyżemy.

Fot. iStockphoto

Terapia będzie skuteczniejsza, jeśli dziecko ostrzyżemy.

- Mamo, pani kazała sprawdzać, czy nic nie chodzi po włosach – w taki sposób o wszawicy w przedszkolu dowiedziałam się od 5-letniej córki.

Wesz – to pasożyt, który żywi się krwią wysysaną z głowy. Każde ukąszenie bardzo swędzi, więc dzieci często drapią głowę. Skóra pod włosami robi się zaczerwieniona i mogą pojawić się strupki. Kiedy dokładnie obejrzy się włosy dziecka zarażonego wszawicą, łatwo zauważyć na nich białe jajeczka składane przez wszy. Dorosłe pasożyty ( dwu- lub trzymilimetrowej długości) żyją głównie za uszami i na potylicy dziecka.

 

Szybko zacznij leczyć

W aptekach jest wiele preparatów na wszy (szampon Sora Forte, płyn Artemisol, płyn Delacet, spray lub roztwór Hederin i in.), wszystkie dostępne bez recepty. Kosztują po kilkanaście złotych. Ważne, żeby kupując preparat sprawdzić czy można stosować go u dzieci.

Preparaty zabijają jednak głównie wszy, czyli dorosłe osobniki. Natomiast ich jajeczka, czyli gnidy, najlepiej wyczesać z włosów. Im dłuższe włosy, tym trudniej pozbyć się wszystkich jajeczek. Dlatego, jeśli dziecko ma długie włosy, wygodniej będzie je skrócić. Po kilku dniach trzeba zabieg powtórzyć. Kurację powinni zastosować wszyscy członkowie rodziny. O wszawicy należy poinformować rodziców dzieci, które kontaktowały się z wami, żeby mogli sprawdzić czy ich dzieci się nie zaraziły. I nie ma co się wstydzić. To choroba, którą się zaraża jak każdą chorobą zakaźną, czyli przez kontakt z innymi.

 

Zadbaj o higienę

Czeka cię dużo prania i prasowania. Po powtórzonej kuracji z preparatami trzeba wyprać w wysokiej temperaturze i uprasować używane ostatnio w domu pościel, ręczniki, ubrania, czapki, kurtki i bluzy z kapturami, szaliki, pokrowce na poduszki czy przykrycia na kanapy. Szczotki do włosów i grzebienie lepiej wyrzucić i kupić nowe. Jeśli masz córeczkę, przejrzyj i wymyj albo wyrzuć ozdoby na włosy, które ostatnio nosiła.

I jeszcze jedno. Postaraj się, żeby twoje dziecko nie wpadło w histerię, gdy usłyszy, że jakieś paskudztwo chodzi mu po głowie. Proponuję nie mówić dziecku, że to robaki. Lepiej wytłumaczyć, że trzeba wymyć głowę szamponem z apteki w specjalny sposób (niektóre preparaty trzeba trzymać na głowie owiniętej ręcznikiem 2 do 3 godzin) po to, żeby główka przestała swędzieć. Do tego łatwo dołączyć przykład mamy, taty i siostry, którzy zrobią to samo. W tym czasie najlepiej dziecko zabawić czymś , co zajmie jego ręce (rysowanie, malowanie, lepienie, budowanie z klocków) i myśli (czytanie, oglądanie bajki).
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

  • moniaijulka | 03-02-2015 23:41:34

    wojtaszek niestety takie są teraz przepisy chore w naszym kraju. Kiedyś higienistka przychodziła na lekcje i sprawdzała każdemu dziecku głowę a od paru lat weszła ustawa o tym, że nie mają prawa tego robić, gdyż rodzice buntowali się że to narusza prywatność ich i ich dzieci. Kurde jaką prywatność? Chyba lepiej wiedzieć czy dziecko ma wszy czy nie. Przecież jeżeli dziecko ma wszy to nie jest...
  • dzidzia11 | 18-12-2017 19:16:11

    U nas syn przyniósł kilka dni temu ale dzięki parasidose jedna kuracja i po problemie,mam nadzieje że już się to już nie powtórzy.... a jak tak to już wiem co robić,co zastosować więc nie jest tak źle.
  • AnkaK33 | 27-12-2017 13:35:22

    Jak się to stosuje? Poważnie pomaga za pierwszym razem? Kiedyś maiłam jakiś szampon ale musiałam 3 razy powtarzać kuracje zanim pomogło.
  • dzidzia11 | 28-12-2017 12:29:40

    Wystarczy że nałożysz preparat na suche włosy rozprowadzisz go równomiernie na skórze włosów potem wkładasz taki specjalny czepek i czekasz 15 minut potem ściągasz i wyczesujesz grzebykiem pasożyty....ale jak kupisz ten preparat to tam jest też wszystko napisane krok po kroku jak to zrobić I tylko raz wystarczy to zastosować i po problemie

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: żłobek, skóra dziecka, skóra, przedszkole, apteczka

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj