Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pasożyty na głowie

Nie wstydź się, tylko działaj

Ponieważ wszy przeskakują z głowy na głowę, na wszawicę szczególnie narażone są dzieci w większych skupiskach, jak żłobki czy przedszkola.

Terapia będzie skuteczniejsza, jeśli dziecko ostrzyżemy.

Fot. iStockphoto

Terapia będzie skuteczniejsza, jeśli dziecko ostrzyżemy.

- Mamo, pani kazała sprawdzać, czy nic nie chodzi po włosach – w taki sposób o wszawicy w przedszkolu dowiedziałam się od 5-letniej córki.

Wesz – to pasożyt, który żywi się krwią wysysaną z głowy. Każde ukąszenie bardzo swędzi, więc dzieci często drapią głowę. Skóra pod włosami robi się zaczerwieniona i mogą pojawić się strupki. Kiedy dokładnie obejrzy się włosy dziecka zarażonego wszawicą, łatwo zauważyć na nich białe jajeczka składane przez wszy. Dorosłe pasożyty ( dwu- lub trzymilimetrowej długości) żyją głównie za uszami i na potylicy dziecka.

 

Szybko zacznij leczyć

W aptekach jest wiele preparatów na wszy (szampon Sora Forte, płyn Artemisol, płyn Delacet, spray lub roztwór Hederin i in.), wszystkie dostępne bez recepty. Kosztują po kilkanaście złotych. Ważne, żeby kupując preparat sprawdzić czy można stosować go u dzieci.

Preparaty zabijają jednak głównie wszy, czyli dorosłe osobniki. Natomiast ich jajeczka, czyli gnidy, najlepiej wyczesać z włosów. Im dłuższe włosy, tym trudniej pozbyć się wszystkich jajeczek. Dlatego, jeśli dziecko ma długie włosy, wygodniej będzie je skrócić. Po kilku dniach trzeba zabieg powtórzyć. Kurację powinni zastosować wszyscy członkowie rodziny. O wszawicy należy poinformować rodziców dzieci, które kontaktowały się z wami, żeby mogli sprawdzić czy ich dzieci się nie zaraziły. I nie ma co się wstydzić. To choroba, którą się zaraża jak każdą chorobą zakaźną, czyli przez kontakt z innymi.

 

Zadbaj o higienę

Czeka cię dużo prania i prasowania. Po powtórzonej kuracji z preparatami trzeba wyprać w wysokiej temperaturze i uprasować używane ostatnio w domu pościel, ręczniki, ubrania, czapki, kurtki i bluzy z kapturami, szaliki, pokrowce na poduszki czy przykrycia na kanapy. Szczotki do włosów i grzebienie lepiej wyrzucić i kupić nowe. Jeśli masz córeczkę, przejrzyj i wymyj albo wyrzuć ozdoby na włosy, które ostatnio nosiła.

I jeszcze jedno. Postaraj się, żeby twoje dziecko nie wpadło w histerię, gdy usłyszy, że jakieś paskudztwo chodzi mu po głowie. Proponuję nie mówić dziecku, że to robaki. Lepiej wytłumaczyć, że trzeba wymyć głowę szamponem z apteki w specjalny sposób (niektóre preparaty trzeba trzymać na głowie owiniętej ręcznikiem 2 do 3 godzin) po to, żeby główka przestała swędzieć. Do tego łatwo dołączyć przykład mamy, taty i siostry, którzy zrobią to samo. W tym czasie najlepiej dziecko zabawić czymś , co zajmie jego ręce (rysowanie, malowanie, lepienie, budowanie z klocków) i myśli (czytanie, oglądanie bajki).
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: żłobek, skóra dziecka, skóra, przedszkole, apteczka

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Objawy zespołu Aspergera stają się dostrzegalne dopiero w przedszkolu albo szkole, gdzie daje znać o sobie brak kompetencji społecznych, niezdolność funkcjonowania dziecka w grupie rówieśniczej.

Zespół Aspergera. Pierwsze symptomy

O rozpoznawaniu zespołu Aspergera u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Celem Piotrusia jest dobra zabawa   ucieczka w świat fantazji i marzeń.

Uwaga na syndrom Piotrusia Pana

Czasem mężczyzna jest niezdolny do budowania trwałej więzi i do bycia ojcem, bo to zbyt obciążające dla niego zobowiązania. Skupiony jest na sobie, a od partnerki oczekuje matkowania, zainteresowania, zajmowania się wyłącznie nim.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj