W jakim wieku robi się badania prenatalne? Czy nadmiar kwasu foliowego może zaszkodzić dziecku? Czy lot samolotem w pierwszym trymestrze zagraża ciąży? Na tematy związane ze zdrowiem kobiety, staraniami o dziecko i ciążą rozmawialiśmy na czacie z naszym ekspertem, prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim, ordynatorem oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
joana: Czy kobieta po 40. roku życia powinna w ogóle mysleć o pierwszej ciąży? Czy ryzyko wad genetycznych i kłopotów z ciążą będzie już za duże?
RD: To już czas najwyższy, nie tylko myśleć, ale i zabierać się do "produkcji". Z każdym rokiem ryzyko będzie coraz większe.
MAMA: Pytanie od użytkowniczki Aniula31. Czy podczas karmienia piersią kobieta może dostać okres?
RD: Jak najbardziej tak. Może również zajść w ciążę.
mamuryca: Od którego roku życia są zalecane badania prenatalne? Czy 31-32 lata to już "ten" czas?
RD: Pojęcie badań prenatalnych zawiera w sobie trzy grupy działań: diagnostykę ultrasonograficzną, tzw. USG "genetyczne" pod koniec pierwszego trymestru ciąży oraz ocenę anatomii dziecka około 20. tygodnia ciąży, badania biochemiczne wykonywane z surowicy krwi ciężarnej, najczęściej tzw. test PAPPA, pod koniec pierwszego trymestru ciąży, oraz diagnostykę inwazyjną wymagającą wykonania amniopunkcji, biopsji kosmówki, lub pobrania próbki krwi dziecka. Badanie ultrasonograficzne powinno być wykonane u każdej ciężarnej. Test PAPPA jest w Polsce rekomendowany kobietom powyżej 35. roku życia, natomiast w bardziej cywilizowanych krajach wykonywany jest również u wszystkich ciężarnych. Na podstawie wieku ciężarnej, wyniku badania USG i testu biochemicznego wylicza się indywidualne ryzyko występowania aberracji chromosomowych i określa wskazania do wykonania diagnostyki inwazyjnej.
MAMA: Pytanie od izabelah. Podejrzewam, że mogę być w ciąży (jest za wcześnie by to stwierdzić testem czy u ginekologa). Mam infekcję pochwy (objaw to swędzenie) i zanim udam się do lekarza ginekologa, żeby potwierdził lub wykluczył ciążę, chciałabym zażywać coś dopochwowo lub doustnie na tę infekcję. Proszę mi poradzić, co mogę zastosować, żeby nie zaszkodzić tej ewentualnej ciąży. A chciałbym leczyć to jak najwcześniej, gdyż dowiedziałam się, że takie nieleczone infekcje mogą spowodować poronienie i choroby płodu. Infekcja sama w sobie nie jest zbyt uciążliwa. Nadmieniam jeszcze, że mam w domu nystatynę w globulkach i maść clotrimazolum.
RD: Nystatyna w globulkach jest dość powszechnie stosowana w okresie ciąży, natomiast grzybica pochwy, która jest najczęstszą przyczyną opisywanych dolegliwości, nie ma większego związku z ryzykiem poronienia, a na pewno nie jest przyczyną powstawania wad rozwojowych.