W jakim wieku robi się badania prenatalne? Czy nadmiar kwasu foliowego może zaszkodzić dziecku? Czy lot samolotem w pierwszym trymestrze zagraża ciąży? Na tematy związane ze zdrowiem kobiety, staraniami o dziecko i ciążą rozmawialiśmy na czacie z naszym ekspertem, prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim, ordynatorem oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
mamuryca: Po pierwszej ciąży miałam problemy z nadciśnieniem (w ciąży było minimalnie podwyższone). Czy to znaczy, że w drugiej będę musiała uważać na nadciśnienie? Wiem że to niebezpieczne dla dziecka, czy jest taka zależność? Mam 30 lat.
RD: Jeżeli nadciśnienie wystąpiło po ciąży, to jego pojawienie się w kolejnej ciąży jest dość prawdopodobne. Jeżeli jednak, a zdarza się to znacznie częściej, nadciśnienie występowało pod koniec pierwszej ciąży (nadciśnienie indukowane ciążą, nazywane kiedyś zatruciem ciążowym lub gestozą) to najczęściej w kolejnych ciążach już ono nie występuje.
MAMA: Pytanie od użytkowniczki bidonek 86. Od roku staramy się z mężem o dziecko i niestety bez rezultatu. Wcześniej przez pół roku brałam tabletki antykoncepcyjne yasmin i zastanawiam się czy to może mieć na to jakiś wpływ. Kiedy zaczyna się wykonywać jakieś badania, które mogą zdiagnozować przyczyny problemów z zajściem w ciążę?
RD: Antykoncepcja doustna nie ma większego wpływu na przyszłą płodność młodych kobiet. Biorąc pod uwagę pani wiek, sądząc po nicku ma Pani 23 lata, może Pani jeszcze kilka miesięcy postarać się zachodzić w ciążę bez żadnej diagnostyki, wykorzystując obserwację własnego organizmu do określenia momentu największej szansy na zapłodnienie.
MAMA: Pytanie od kokoko. Jestem w 26 tc. i właśnie zmagam się z dość ostrym zapaleniem pęcherza moczowego. Widząc moje słabe wyniki morfologii i badania moczu, pani dr ostatnio przepisała mi m.in. magnezin i aspagin. Odkąd biorę te lekarstwa, zauważyłam, że dziecko dużo mniej kopie. Co więcej - tylko w nocy, w dzień - w ogóle. Czy jest to powód do zmartwienia???
RD: Ani zapalenie pęcherza moczowego, ani stosowanie suplementacji magnezowej i potasowej nie powinno mieć wpływu na aktywność ruchową dziecka. Jeżeli rzeczywiście obserwuje Pani znaczne osłabienie ruchów dziecka, to powinna Pani zwrócić się z tym problemem do lekarza prowadzącego ciążę.