Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rozmowa z prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim, ginekologiem położnikiem

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o ciąży

W jakim wieku robi się badania prenatalne? Czy nadmiar kwasu foliowego może zaszkodzić dziecku? Czy lot samolotem w pierwszym trymestrze zagraża ciąży? Na tematy związane ze zdrowiem kobiety, staraniami o dziecko i ciążą rozmawialiśmy na czacie z naszym ekspertem, prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim, ordynatorem oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

Prof. dr. hab. med. Romuald Dębski, Ordynator oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr. hab. med. Romuald Dębski, Ordynator oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie

 

mamuryca: Po pierwszej ciąży miałam problemy z nadciśnieniem (w ciąży było minimalnie podwyższone). Czy to znaczy, że w drugiej będę musiała uważać na nadciśnienie? Wiem że to niebezpieczne dla dziecka, czy jest taka zależność? Mam 30 lat.

RD: Jeżeli nadciśnienie wystąpiło po ciąży, to jego pojawienie się w kolejnej ciąży jest dość prawdopodobne. Jeżeli jednak, a zdarza się to znacznie częściej, nadciśnienie występowało pod koniec pierwszej ciąży (nadciśnienie indukowane ciążą, nazywane kiedyś zatruciem ciążowym lub gestozą) to najczęściej w kolejnych ciążach już ono nie występuje.

 

MAMA: Pytanie od użytkowniczki bidonek 86. Od roku staramy się z mężem o dziecko i niestety bez rezultatu. Wcześniej przez pół roku brałam tabletki antykoncepcyjne yasmin i zastanawiam się czy to może mieć na to jakiś wpływ. Kiedy zaczyna się wykonywać jakieś badania, które mogą zdiagnozować przyczyny problemów z zajściem w ciążę?

RD: Antykoncepcja doustna nie ma większego wpływu na przyszłą płodność młodych kobiet. Biorąc pod uwagę pani wiek, sądząc po nicku ma Pani 23 lata, może Pani jeszcze kilka miesięcy postarać się zachodzić w ciążę bez żadnej diagnostyki, wykorzystując obserwację własnego organizmu do określenia momentu największej szansy na zapłodnienie.
 

MAMA: Pytanie od kokoko. Jestem w 26 tc. i właśnie zmagam się z dość ostrym zapaleniem pęcherza moczowego. Widząc moje słabe wyniki morfologii i badania moczu, pani dr ostatnio przepisała mi m.in. magnezin i aspagin. Odkąd biorę te lekarstwa, zauważyłam, że dziecko dużo mniej kopie. Co więcej - tylko w nocy, w dzień - w ogóle. Czy jest to powód do zmartwienia???

RD: Ani zapalenie pęcherza moczowego, ani stosowanie suplementacji magnezowej i potasowej nie powinno mieć wpływu na aktywność ruchową dziecka. Jeżeli rzeczywiście obserwuje Pani znaczne osłabienie ruchów dziecka, to powinna Pani zwrócić się z tym problemem do lekarza prowadzącego ciążę.

 

Strona: 1 2 3 4 5 6
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • kaska88 | 20-01-2011 17:39:48

    Witam! Mam pare pytan i potrzebuje odpowiedzi Staram sie z mezem o dzidziusia juz od 5 mies i nic z tego nie wychodzi w sierpniu 2010 miałam wyłyzeczkowanie szyjki macicy z powodu poronienia w 10 tyg czy przez to wyłyzeczkowanie moge miec trudnosci z zajsciem w ciaze a pozaty zastanawiam sie czy to jest normalne ze po stosunku z mezem wypływa ze mnie sperma czy moze to tez mi to utrudnia zajs...
  • kaska88 | 20-01-2011 17:42:20

    Witaj angelika2 mysle ze powinnas zmienic lekarza
  • Weronikal | 07-04-2011 12:05:52

    Hej dziewczyny mam pytanie? 18j lutego 2011 miałam ostatnią miesiaczke ktora trwała 7 dni i od tamtego czasu miesiączka się nie pojawila,jedyne objawy jakie sie pojawily to nabrzmiale piersi które nie bola oraz bialy sluz o gęstej konstytencji i od czasu do czasu odczuwam lekkie mdloscia i sennosc, i od czasu do czasu czuje lekkie skurcze w okolicy podbrzusza.Dziś zrobiłam test ciązowy i wyszed...
  • goska3012 | 06-07-2011 18:32:38

    Witam! Mam pytanie dotyczące współżycia po porodzie. Jakie są konsekwencje jeżeli współżyje się wcześniej niż po 6 tygodniach? Czy konieczne jest wstrzymanie się do pojawienia się pierwszej miesiączki?

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj