Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Badania prenatalne

Statystyki są krzepiące

Lekarze mogą leczyć i korygować wady dziecka jeszcze w brzuchu mamy. Na pytanie czy dziecko jest zdrowe, szczegółowej odpowiedzi udzielają badania prenatalne, które zaleca się kobietom po 35. roku życia, zwłaszcza tym, które urodziły już dziecko z jakąś wadą lub jeśli rodzina obciążona jest jakimś schorzeniem genetycznym.

USG jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Każda kobieta powinna je zrobić kilka razy w czasie trwania ciąży

fot. iStockphoto

USG jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Każda kobieta powinna je zrobić kilka razy w czasie trwania ciąży

Badania prenatalne nie są po to, by decydować o ewentualnej aborcji, ale po to, by korygować (głównie operacyjnie) niektóre wady pojawiające się w życiu płodowym dziecka.
Lekarze dzielą badania prenatalne na nieinwazyjne i inwazyjne.

 

Badanie nieinwazyjne

Polegają najczęściej na pobraniu krwi matki i oznaczeniu w niej stężenia rozmaitych substancji, których poziomy odpowiadają poszczególnym wadom. Są całkowicie bezpieczne dla dziecka, ale nie dają stuprocentowej pewności (określają jedynie ryzyko wystąpienia wady). Testy te wykonuje się w ściśle określonym czasie ciąży (co daje większą wiarygodność). Jedną z najdoskonalszych współcześnie metod wykrywania wad płodu jest test zintegrowany. Polega na wykonaniu testu PAPP-A w 11. – 13. tygodniu ciąży i testu potrójnego w 15. – 20. tygodniu ciąży oraz obliczeniu prawdopodobieństwa pojawienia się wady za pomocą stworzonego do tego programu komputerowego. Test nie daje stuprocentowej pewności o wadzie, ale jego dodatni wynik (stwierdzający uszkodzenia) pozwala na szybką reakcję.

Współczesna medycyna umożliwia korektę wielu wad (np. serca) jeszcze w życiu płodowym. Kilka lat temu media obiegły zdjęcia z operacji przeprowadzonej w brzuchu mamy na dwudziestokilkutygodniowym dziecku. Na zdjęciu była malusieńka rączka wystająca z brzucha, obejmująca palec chirurga. Operacja przebiegła pomyślnie. Dziecko urodziło się zdrowe.
W ten sposób można naprawiać wady serca czy rozszczep kręgosłupa.

Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zalicza się też USG wykonywane kilkakrotnie u niemal każdej kobiety w ciąży. Lekarz mierzy wtedy poszczególne narządy dziecka. Dla wykrycia np. zespołu Downa i zbliżonych do niego wad, ważne jest badanie USG między 11. a 14. tygodniem ciąży. Wtedy mierzy się zbiorniczek płynu na karku dziecka (tzw. przezierność karkową), który zanika w późniejszym rozwoju. Wymaga to wielkiej dokładności lekarza, ponieważ o wyniku mogą przesądzić milimetry. Jeśli badanie to daje jakieś wątpliwości, lekarz może skierować mamę na tzw. USG genetyczne, które pozwala wykryć większość wad serca, wodogłowie, przepukliny rdzeniowe i brzuszne. Jeśli i to USG potwierdzi jakieś podejrzenia, to zaleca się wtedy bardziej szczegółowe badania prenatalne.

 

Inwazyjne badania

Inwazyjne badania prenatalne (ryzyko poronienia wynosi ok. 1 –2 proc.) to: biobsja (pobranie próbki tkanek przez nakłucie powłok brzusznych lub wprowadzenie cewnika do macicy) oraz amniopunkcja (pobranie do badania płynu owodniowego przez powłoki brzuszne pod kontrolą USG). Amniopunkcja pozwala ostatecznie wykluczyć lub potwierdzić istnienie jakiejś wady.

W przypadkach szczególnych robi się także (po 20. tygodniu ciąży) kordocentezę, która polega na pobraniu do analizy krwi pępowinowej.
Każda przyszła mama przeżywa lęki czy jej dziecko na pewno jest i będzie zdrowe. Statystyki są krzepiące – we współczesnym świecie śmiertelność noworodków to setne części procenta, a więc prawdopodobieństwo bliskie zeru.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Komentarze

 • Doris85 | 28-03-2015 21:08:35

  Niestety mimo posiadanego skierowania i ostrych prób negocjacji nie udało się zarejestrować. I z późniejszych rozmów z innymi ciężarnymi i prześledzenia opinii w internecie okazało się, że to częsta praktyka w tym szpitalu. Miałam to szczęście, że trafiłam na dobrego lekarza z dobrym sprzętem do USG i po dobrych wieściach odpuściłam dalsze badania. Ale nie ukrywam, że jakby wyszło na tym USG co...
 • wojtaszek | 28-03-2015 21:21:37

  Doris jestem zdziwiona tym że odmówiono kobiecie która ma skierowanie badań prenatalnych , ja jednak zdecydowałabym się na wyjazd do placówki położonej poza miejscem zamieszkania i sama zresztą jeździłam 70 km na badania prenatalne. Piszę o tym dlatego że 2 miesiące temu moja przyjaciółka urodziła dziecko z bardzo ciężką wadą- przepukliną przełyku i pomimo iż miała skierowanie na badania genety...
 • Doris85 | 28-03-2015 22:52:58

  Ehhhh niestety tej naszej służbie zdrowia jeszcze wiele brakuje... Albo przestarzały sprzęt, albo nieogarnięci lekarze, albo humory pań w rejestracji... I tak przez całe życie w poszukiwaniu dobrego specjalisty U nas na badaniu prenatalnym i połówkowym wyszło, że wszystko się dobrze rozwija - robiłam je u innego lekarza, mój lekarz prowadzący też potwierdza, że nie ma powodów do obaw. A są t...
 • dorota2010 | 02-05-2015 10:49:29

  Ja ze względu na poronienie miałam robione tego typu badania.

Polecamy

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co...

czytaj

Decyzja o podjęciu leczenia niepłodności to pierwszy krok do przezwyciężenia komplikacji, które utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają powiększenie rodziny.

Niepłodność u kobiet

Większość kobiet kwalifikujących się do procedury in vitro może wykorzystać do zapłodnienia pozaustrojowego swoje własne komórki jajowe. Niestety, nie każda pacjentka kliniki leczenia niepłodności posiada gamety, z których może powstać zarodek. Przy...

czytaj

Plaża w Platanias

Rodzinne wakacje na Krecie

Idealne wakacje to słońce, woda, plaża, basen, pyszne jedzenie, ciekawe miejsca do odwiedzenia. I najlepiej, żeby to wszystko nie kosztowało fortuny. No i żeby było bezpiecznie. Przy takich założeniach Grecja staje się oczywistym wyborem. Wakacje w Grecji...

czytaj

Twoje postanowienie na 2017 rok to:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj