Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niepłodność u kobiet

Kiedy warto rozważyć in vitro z komórką jajową dawczyni?

Większość kobiet kwalifikujących się do procedury in vitro może wykorzystać do zapłodnienia pozaustrojowego swoje własne komórki jajowe. Niestety, nie każda pacjentka kliniki leczenia niepłodności posiada gamety, z których może powstać zarodek. Przy niskiej lub zerowej rezerwie jajnikowej często jedyną szansą na macierzyństwo jest in vitro z komórkami jajowymi od anonimowej dawczyni. Procedura zalecana także wtedy, gdy u kobiety stwierdzono obciążenia genetyczne, zaburzające proces powstania zarodka, jego zagnieżdżenia się w macicy i dalszego rozwoju.

Decyzja o podjęciu leczenia niepłodności to pierwszy krok do przezwyciężenia komplikacji, które utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają powiększenie rodziny.

fot. Materiały partnera

Decyzja o podjęciu leczenia niepłodności to pierwszy krok do przezwyciężenia komplikacji, które utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają powiększenie rodziny.

Kto może skorzystać z komórek jajowych od dawczyni?

W "klasycznym" in vitro komórki jajowe są pobierane od kobiety, a następnie zapładniane w warunkach laboratoryjnych plemnikami z nasienia jej partnera lub anonimowego dawcy. Uzyskane zarodki dojrzewają przez 2-5 dni, a najlepiej rokujący embrion jest umieszczany w jamie macicy kobiety. Jeśli nie posiada ona zdrowych, nieobarczonych wadami genetycznymi komórek jajowych, do zapłodnienia wykorzystuje się komórki jajowe od dawczyń, które są młodymi, zdrowymi kobietami oraz mają co najmniej jedno w pełni zdrowe (i dokładnie przebadane) dziecko.- W ten sposób zapewniamy swoim pacjentkom możliwość skorzystania wyłącznie z komórek jajowychwysokiej jakości – mówi dr n. med. Andrzej Rogoza, specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni. W Polsce taki wymóg dawczyniom stawiają jedynie kliniki leczenia niepłodności InviMed, które dodatkowo – jako jedyne w kraju – gwarantują pacjentkom dostęp do gamet dawczyń w dowolnym momencie, ponieważ są one pobrane odpowiednio wcześniej i przygotowane do zapłodnienia w każdej chwili.

In vitro z komórką jajową dawczyni wykonuje się w ściśle określonych przypadkach, tzn. u kobiet, które mają za sobą poronienia, są nosicielkami chorób genetycznych, przeszły menopauzę lub mają za sobą nieudane próby zapłodnienia in vitro, a także u byłych pacjentek oddziałów onkologicznych, które leczono chemioterapią lub radioterapią, a nie miały wcześniej zabezpieczonych komórek jajowych.

Zgodność fenotypowa – podstawa doboru dawczyni

Obowiązująca w Polsce ustawa o leczeniu niepłodności wymaga, by przed wyborem konkretnej dawczyni lekarz potwierdził zgodność fenotypową jej oraz biorczyni. Nie mogą mieć na przykład innego koloru skóry. Zaleca się również, by grupa krwi dawczyni pokrywała się z grupą krwi biorczyni lub jej partnera. Choć z medycznego punktu widzenia nie ma to żadnego znaczenia, nie wpływa również na powodzenie in vitro, zgodność grupy krwi dziecka i rodzica może wiele w przyszłości ułatwić. Dziecko nie zawsze wie, że mama, która je urodziła nie jest jego genetyczną mamą. Jeśli rodzice chcą zachować to w tajemnicy, zgodna grupa krwi bardzo im to ułatwi.

In vitro z gametami dawczyni – dlaczego warto spróbować?

Niepłodność to problem, który według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia dotyczy nawet co piątej pary starającej się o dziecko. Dla wielu z nich jedyną skuteczną metodą walki z niepłodnością jest in vitro – nie tylko to "klasyczne", ale również w wersji z zastosowaniem komórek jajowych od zdrowej, dokładnie przebadanej dawczyni. -Przebieg procedury zasadniczo niczym nie różni się od "zwykłego" zapłodnienia pozaustrojowego", podkreśla dr n. med. Andrzej Rogoza z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni. Dziecko urodzone dzięki in vitro z komórki jajowej dawczyni nie będzie wprawdzie miało genów biorczyni, ale będzie jej częścią przez całe dziewięć miesięcy. Kobieta, która nie miałaby szansy na ciążę doświadczy wszystkich jej uroków urodzi dziecko, z którym za sprawą hormonów ciążowych będzie związana emocjonalnie od pierwszych chwil jego życia, i co najważniejsze – spełni swoje marzenie o byciu mamą.

Decyzja o podjęciu leczenia niepłodności to pierwszy krok do przezwyciężenia komplikacji, które utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają powiększenie rodziny. Niektóre metody walki z niepłodnością są mniej inwazyjne, inne są bardziej skomplikowane, ale wszystkie łączy jedno – staranie o uzyskanie ciąży, gdy próby poczęcia nie przynoszą efektu. Warto mieć je na uwadze, gdy okaże się, że jesteśmy w grupie 20% par doświadczających niepłodności.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • winegretka25 | 22-06-2017 10:23:15

  Wiesz co, tak lokalnie działam w ramach wolontariatu. Jestem do dyspozycji psychologa, który poleca kobietom spotkanie ze mną, aby mogły pogadać z kimś, kto przez to przechodził. Bo czasami tak jest, że myślimy sobie ok, lekarz, psycholog, ale co on może wiedzieć. Nie przechodził przez to co ja. No i wtedy ja jestem i zawsze chętnie spieram kobiety czy to podczas spotkania, czy to telefonicznie
 • bzik | 27-06-2017 20:01:39

  to się zgadza, nikt nas nie zrozumie tak dobrze jak osoby o podobnych doświadczeniach. super inicjatywa
 • Kasia0201 | 10-08-2017 09:04:36

  Zdecydowanie jestem zdania, że o niepłodności, invitro należy mówić, mówić i jeszcze raz mówić. Nie róbmy z tego tematu tabu. Im będziemy mówic więcej, tym bardziej temat ten stanie się powszedni i przyswajalny i taki po prostu normalny. Bezpłodność to teraz choroba cywilizacyjna i par, które nie mogą mięc dzieci jest całe mnóstwo. W tym również ja,ale na szczęście znalazłam już świetną klinikę...
 • MagdaM2 | 18-08-2017 11:52:59

  Ale się cieszę, że w końcu trafiłam na forum, gdzie ktoś mądrze i z głową pisze o dawstwie komórek jajowych. O to właśnie chodzi - by dać komuś szczęście…

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: planowanie rodziny, in vitro

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj