Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zabawa w gotowanie i sprzątanie

Przyjemne z pożytecznym

Dziecko chce się bawić. A mama i tata może też woleliby rozłożyć kolejkę, albo czesać lalę, ale mają coś pilnego do zrobienia. Można połączyć jedno z drugim, spędzić czas z dzieckiem i nie zaniedbać obowiązków.

Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie pracami domowymi, zachęcaj je do nich, żebyście robili coś wspólnie.

Fot. Joanna Iracka

Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie pracami domowymi, zachęcaj je do nich, żebyście robili coś wspólnie.

Jak to zrobić? Oto nasze sprawdzone pomysły:

Mycie samochodu – lubią to nawet dziewczynki. Wyprawa na myjnię, odkurzanie, wycieranie kurzu i mycie wycieraczek, wyczyszczenie dziecięcych fotelików na pewno wciągnie dziecko

Gotowanie. Zaangażuj dziecko do pomocy w kuchni. Są dzieci, które to uwielbiają. Mogą wymyć warzywa potrzebne do zupy albo zetrzeć ser. Mogą mieszać ciasto na naleśniki, a już szczególną przyjemność będą miały w pomocy przy robieniu jakiś deserów – mieszanie ciasta na ciasteczka, dosypywanie poszczególnych składników, wyciskanie kształtów foremkami czy lepienie pierogów lub swoich figurek z ciasta. Jeśli dziecko przejawia chęci do różnych prac kuchennych, zachęcaj je do tego, żebyście robili coś wspólnie. Potem niech ci pomoże przy sprzątaniu. Pamiętaj! Nie irytuj się, zaplanuj (sobie w głowie), że z dzieckiem będziesz gotować obiad na jutro dłużej niż zrobiłabyś to sama, ale to zawsze lepsze niż włączenie dziecku telewizora i zamknięcie się w kuchni.

Zmywanie. Dziecko wyciera łyżeczki i układa w szufladzie. Jest to też doskonała chwila na „podpytanie” dziecka, co robiło z nianią, w przedszkolu czy w szkole, co wydarzyło się wesołego, a co smutnego.

Wycieranie kurzu i porządkowanie rozrzuconych gazet. Dziecko może posegregować swoje gazetki, stare rysunki – miech samo zdecyduje, co wyrzucić, a co jeszcze się mu przyda.

Podlewanie kwiatów. Dziecko może nieść wodę w małej konewce czy plastikowej butelce. Jest to okazja do rozmowy o tym, że jesteśmy odpowiedzialni za różne rzeczy, kwiaty, zwierzęta, którymi się opiekujemy, które do nas należą.

Uprawianie ogródka. Jeśli macie ogródek, zorganizujcie dziecku jakieś zajęcie, przecież też może mieć małe ochronne rękawiczki i wyrywać chwasty, pakować je do worka albo zbierać ślimaki, które razem wyniesiecie w miejsce, gdzie ślimaki mogą żyć, a jednocześnie nie są szkodnikami. Zobaczysz, jak twoje dziecko jest zafascynowane światem dookoła, ile chce wiedzieć, jakie wnioski wyciąga. (Kiedy ja robię na wiosnę porządki w przydomowym ogródku, moje córeczki zbierają płatki magnoli, które zlatują na naszą stronę z ogródka sąsiada. Potem robimy z nich wyklejanki na kartkach z bloku).

Robienie prezentów. Rób z dzieckiem prezenty na wszystkie okazje – malujcie słoiki i przerabiajcie na wazoniki, lepcie figurki z ciastoliny, piaskoliny, ciasto-plasto, plasteliny, masy solnej, wyklejajcie , malujcie, rysujcie. Po pierwsze spędzicie razem wspaniały twórczy czas (a to zawsze zbliża), a po drugie, to dobra lekcja wychowawcza – pokażecie, że prezenty robione od serca są najcenniejsze i najpiękniejsze.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • Doris85 | 06-04-2015 12:47:23

  Zabawy ze sprzątaniem i wspólnym gotowaniem są świetnym zajęciem i dla rodziców i dla dzieci - miło coś razem przygotować i przy okazji nauczyć dziecko kilku nowych rzeczy,
 • mamuska12 | 01-07-2016 08:31:30

  Moje dziecko co 2 dni przygotowuje ze mna te o to zupke sa one bardzo smaczne i moje dziecko tylko je zajada i samo przyrzadza, gdyz wystarczy zalac woda i odczekac chwilke no i pomidorowa gotowa i dziecko zadowolone, ze samo ugotowalo swoja zupke hehehhe....
 • GabaBaba26 | 25-02-2017 07:17:46

  Kiedyś synek bał się miksera i kiedy coś piekłam to zawsze z córeczką a teraz synek ma już 2,5 roku i nie boi się niczego i tak wyszło, że teraz to brakuje mi miejsca w kuchni Cieszy mnie jedno mianowicie to iż dzieci uważnie mnie obserwują i np. Kiedy trzeba coś wyciągnąć z piekarnika synuś zawsze mi podaje na prędko specjalne rękawice kuchenne a i sam nie podejdzie do piekarnika bo wie że ...
 • mamusia111 | 29-05-2017 17:22:04

  Ja gdy piekę (ale robię to rzadko, może raz na miesiąc ) zawsze wołam do tego córkę. Ona naprawdę lubi mi pomagać! Ale trzeba przyznać, że daję jej prawdziwe zadania, nie ograniczam jej specjalnie, nie strofuję gdy brudzi w kuchni... I naprawdę fajnie się razem bawimy, a córka pamięta już z jakich składników się piecze, jakie kuchenne narzędzia do czego się wykorzystuje, potrafi rozmieszać cias...

Poczytaj również

Polecamy

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj