Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zabawa w gotowanie i sprzątanie

Przyjemne z pożytecznym

Dziecko chce się bawić. A mama i tata może też woleliby rozłożyć kolejkę, albo czesać lalę, ale mają coś pilnego do zrobienia. Można połączyć jedno z drugim, spędzić czas z dzieckiem i nie zaniedbać obowiązków.

Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie pracami domowymi, zachęcaj je do nich, żebyście robili coś wspólnie.

Fot. Joanna Iracka

Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie pracami domowymi, zachęcaj je do nich, żebyście robili coś wspólnie.

Jak to zrobić? Oto nasze sprawdzone pomysły:

Mycie samochodu – lubią to nawet dziewczynki. Wyprawa na myjnię, odkurzanie, wycieranie kurzu i mycie wycieraczek, wyczyszczenie dziecięcych fotelików na pewno wciągnie dziecko

Gotowanie. Zaangażuj dziecko do pomocy w kuchni. Są dzieci, które to uwielbiają. Mogą wymyć warzywa potrzebne do zupy albo zetrzeć ser. Mogą mieszać ciasto na naleśniki, a już szczególną przyjemność będą miały w pomocy przy robieniu jakiś deserów – mieszanie ciasta na ciasteczka, dosypywanie poszczególnych składników, wyciskanie kształtów foremkami czy lepienie pierogów lub swoich figurek z ciasta. Jeśli dziecko przejawia chęci do różnych prac kuchennych, zachęcaj je do tego, żebyście robili coś wspólnie. Potem niech ci pomoże przy sprzątaniu. Pamiętaj! Nie irytuj się, zaplanuj (sobie w głowie), że z dzieckiem będziesz gotować obiad na jutro dłużej niż zrobiłabyś to sama, ale to zawsze lepsze niż włączenie dziecku telewizora i zamknięcie się w kuchni.

Zmywanie. Dziecko wyciera łyżeczki i układa w szufladzie. Jest to też doskonała chwila na „podpytanie” dziecka, co robiło z nianią, w przedszkolu czy w szkole, co wydarzyło się wesołego, a co smutnego.

Wycieranie kurzu i porządkowanie rozrzuconych gazet. Dziecko może posegregować swoje gazetki, stare rysunki – miech samo zdecyduje, co wyrzucić, a co jeszcze się mu przyda.

Podlewanie kwiatów. Dziecko może nieść wodę w małej konewce czy plastikowej butelce. Jest to okazja do rozmowy o tym, że jesteśmy odpowiedzialni za różne rzeczy, kwiaty, zwierzęta, którymi się opiekujemy, które do nas należą.

Uprawianie ogródka. Jeśli macie ogródek, zorganizujcie dziecku jakieś zajęcie, przecież też może mieć małe ochronne rękawiczki i wyrywać chwasty, pakować je do worka albo zbierać ślimaki, które razem wyniesiecie w miejsce, gdzie ślimaki mogą żyć, a jednocześnie nie są szkodnikami. Zobaczysz, jak twoje dziecko jest zafascynowane światem dookoła, ile chce wiedzieć, jakie wnioski wyciąga. (Kiedy ja robię na wiosnę porządki w przydomowym ogródku, moje córeczki zbierają płatki magnoli, które zlatują na naszą stronę z ogródka sąsiada. Potem robimy z nich wyklejanki na kartkach z bloku).

Robienie prezentów. Rób z dzieckiem prezenty na wszystkie okazje – malujcie słoiki i przerabiajcie na wazoniki, lepcie figurki z ciastoliny, piaskoliny, ciasto-plasto, plasteliny, masy solnej, wyklejajcie , malujcie, rysujcie. Po pierwsze spędzicie razem wspaniały twórczy czas (a to zawsze zbliża), a po drugie, to dobra lekcja wychowawcza – pokażecie, że prezenty robione od serca są najcenniejsze i najpiękniejsze.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mamuska12 | 01-07-2016 08:31:30

  Moje dziecko co 2 dni przygotowuje ze mna te o to zupke sa one bardzo smaczne i moje dziecko tylko je zajada i samo przyrzadza, gdyz wystarczy zalac woda i odczekac chwilke no i pomidorowa gotowa i dziecko zadowolone, ze samo ugotowalo swoja zupke hehehhe....
 • GabaBaba26 | 25-02-2017 07:17:46

  Kiedyś synek bał się miksera i kiedy coś piekłam to zawsze z córeczką a teraz synek ma już 2,5 roku i nie boi się niczego i tak wyszło, że teraz to brakuje mi miejsca w kuchni Cieszy mnie jedno mianowicie to iż dzieci uważnie mnie obserwują i np. Kiedy trzeba coś wyciągnąć z piekarnika synuś zawsze mi podaje na prędko specjalne rękawice kuchenne a i sam nie podejdzie do piekarnika bo wie że ...
 • mamusia111 | 29-05-2017 17:22:04

  Ja gdy piekę (ale robię to rzadko, może raz na miesiąc ) zawsze wołam do tego córkę. Ona naprawdę lubi mi pomagać! Ale trzeba przyznać, że daję jej prawdziwe zadania, nie ograniczam jej specjalnie, nie strofuję gdy brudzi w kuchni... I naprawdę fajnie się razem bawimy, a córka pamięta już z jakich składników się piecze, jakie kuchenne narzędzia do czego się wykorzystuje, potrafi rozmieszać cias...
 • Annamatys | 31-08-2018 15:17:12

  Moje dziecko jest malutkie, ale odkąd zaczęło chodzić to już go ciągnie do kuchni Coś chce pomóc - przeważnie kończy się wysypaniem mąki na podłogę - a potem matka weź i sprzątaj - ale zawsze coś dla niego się znajdzie. Uwielbia przesiewać mąkę przez sitko Coś czuję - ze pokochamy wspólne gotowanie, a zwłaszcza pieczenie. Kiedy robię ciasteczka - to on też musi dostać swoją porcję bo robi...

Poczytaj również

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj