Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W weekend dookoła świata

Minimundus

Jest takie miejsce w Austrii, w którym obok siebie stoi Statua Wolności, Tadż Mahal i wieża Eiffla. I to tylko początek listy najsłynniejszych budowli wzniesionych przez człowieka, które można obejrzeć za jednym razem.

W parku Minimundus jest 170 miniatur słynnych budowli z 53 krajów wykonanych w skali 1 25.

Fot. BE&W

W parku Minimundus jest 170 miniatur słynnych budowli z 53 krajów wykonanych w skali 1 25.

W parku miniatur Minimundus jest też Opera z Sydney, fragmenty Chińskiego Muru, rzymska Katedra Św. Piotra i Pawła, meczet Sulejmana, londyńska Tower – w sumie 170 miniatur słynnych budowli z 53 krajów wykonanych w skali 1:25.
Park znajduje się w Austrii, w okolicy miasta Klagenfurt, przy granicy austriacko - włosko - słoweńskiej. Minimundus jest jedynym w swoim rodzaju miejscem, w którym możemy obcować z najwybitniejszymi osiągnięciami ludzkiej myśli architektonicznej. Jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat kultur, historii i stylów. Można w nim przeżyć przygodę edukacyjną, której nie zastąpią najlepsze filmy dokumentalne. Robert i Agnieszka zabrali tam swoich synów – 9- letniego Bartka i 7- letniego Łukasza i do dzisiaj często wspominają tę wyprawę. – Teraz polecam go wszystkim znajomym – mówi Robert. - To miejsce idealne dla rodzin, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Prawie jak oryginał

„Nikt nie zrobi tego lepiej” - tak brzmiała maksyma pomysłodawców Minimundus, którzy w 1958 roku rozpoczęli żmudne budowanie. Ważny był każdy, nawet najmniejszy detal – perfekcyjne i wierne odwzorowanie pierwowzoru. Również materiał musiał być oryginalny - marmur, bazalt, piaskowiec czy tuf wulkaniczny. Efekt? Obcując ze stojącymi w parku budowlami niemal wierzymy, że to oryginały, tylko dużo mniejsze. - Świat w miniaturze jest jak najbardziej adekwatnym określeniem dla tego miejsca – wspomina Robert. - Dotyczy to nie tylko odwzorowania szczegółów architektonicznych, ale również ich otoczenia. Na przykład pociągi, które jeżdżą po parku zatrzymują się na stacjach, przestawiane są zwrotnice, a z parowozów wydobywa się dym z komina. Po wodzie z kolei pływają różne modele statków. A kiedy przyjrzymy się miniaturom budowli z bliska, dostrzeżemy wyposażenie wnętrz, a nawet figurki ludzi.
Architekci Minimundus starali się tez odwzorować naturalne środowisko, w którym osadzone są oryginalne budowle. Na przykład oglądając świątynię Nefretete w Abu Simbel, przed naszymi oczyma rozpościera się typowy egipski, pustynny krajobraz.
Łukaszowi i Bartkowi najbardziej przypadł do gustu start promu kosmicznego. - Starty odbywają się o określonych godzinach i wszystko przebiega zgodnie z procedurami znanymi z telewizji – opowiada tata chłopców. - Najpierw jest przygotowanie mechanizmu startowego, ustawienie promu, potem odliczanie. Następnie z silników zaczyna się wydobywać dym i ogień, po czym prom zostaje uwolniony i zaczyna się wznosić na dosyć sporą wysokość po rozkładanym mechanizmie teleskopowym.
W parku nie zabrakło też polskiego akcentu. Austriaccy architekci uznali za najciekawsze i odwzorowali krakowskie Sukiennice i warszawski Zamek Królewski.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • marta_1234 | 20-11-2014 20:59:33

    Kiedyś tam byłam. Na pewno tam wroce
  • donnavito | 03-02-2015 01:11:34

    Parki miniatur sa i w Polsce.

Poczytaj również

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj