Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czego sześciolatek się dowie w szkole

Więcej niż od A do Z

Zanim podejmiesz decyzję o wysłaniu swojego sześciolatka do pierwszej klasy, sprawdź czego twoje dziecko będzie się uczyć. Program nauczania aż kipi od wymagań.

Dzieci w pierwszej klasie mają się uczyć odróżniać dobro od zła i tego, że warto być prawdomównym i odważnym.

Fot. Tytus Żmijewski/FORUM

Dzieci w pierwszej klasie mają się uczyć odróżniać dobro od zła i tego, że warto być prawdomównym i odważnym.

Minister obiecuje, że dzieci w pierwszej klasie będą uczone nowocześnie, metodami odpowiednimi do ich możliwości rozwojowych. Nauczyciele na początku podstawówki mają zadawać mniej prac domowych, ale ministerialny spis tego, co mały uczeń wiedzieć powinien, wcale nie jest krótki.

Obok tradycyjnych lekcji czytania, pisania i podstaw liczenia są zupełnie nowe zagadnienia, które mają kształtować u dzieci postawy etyczne i obywatelskie, pomóc uzyskiwać przez nie społecznej dojrzałości. Pierwszoklasista dowie się na przykład, że trzeba szanować pieniądze i ciężko na nie pracować, bo banknoty wcale nie wyskakują z bankomatu na życzenie. Dziecko po pierwszej klasie ma też np. „komunikować w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia", zwracać się kulturalnie do innych i "dostosowywać ton głosu do sytuacji, np. nie mówić zbyt głośno".

Dzieci mają się uczyć odróżniać dobro od zła i tego, że warto być prawdomównym i odważnym, że nie wolno wyśmiewać słabszych, należy szanować odmienność, żyć zdrowo i ekologicznie. W ramach edukacji patriotycznej będą się uczyć hymnu, rysować godło i flagę, rozmawiać o znaczeniu Unii Europejskiej.
- Boję się, ze dzieci będą ślęczeć w ławkach i gonić z programem – mówi Karolina Elbanowska. Ministerialni urzędnicy uspokajają, że nauczyciele zostali przygotowani do indywidualnej pracy z dziećmi, a nauka będzie się odbywała poprzez zabawę, taniec, rozmowy, zagadki. Prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, która kierowała pracami nad nowym programem nauczania dla pierwszaków, na spotkaniach z nauczycielami z całej Polski uparcie powtarzała, że mali uczniowie nie mogą wysiadywać nad książkami, ale zdobywać nowe informacje w mądrej zabawie.

 

Może być kłopot z pisaniem

Po roku szkolnej edukacji maluch ma znać wszystkie litery alfabetu, odczytywać krótkie teksty, wiedzieć czym jest wyraz, sylaba, głoska, samodzielnie pisać - w dodatku estetycznie i zgodnie z zasadami kaligrafii. Ten ostatni wymóg krytykuje część ekspertów od wczesnej edukacji. Twierdzą, że rok to za mało, by nauczyć dziecko w miarę sprawnego pisania. Zwłaszcza, ze po reformie aż do 2012 roku w pierwszej klasie będą się uczyć razem 6- i 7-latki. Starsze dzieci podstawy czytania i pisania miały już w zerówce, a te młodsze w szkole zaczną naukę od zera. – Siedmiolatki będą się uczyć z programu dla sześciolatków. Nazwijmy to wprost uwstecznianiem – obawia się jeden z ojców na internetowym forum rodziców.

Pierwszaki będą poznawać cyfry i zapisywać nimi liczby, odejmować i dodawać, ustawiać przedmioty pod względem ich rozmiaru, tworzyć rozmaite zbiory i starać się za pomocą prostych matematycznych prawideł rozwiązywać życiowe sytuacje, np. wydawać resztę po zrobieniu drobnych zakupów, odmierzać odpowiednią ilość płynu, rysować linie o wskazanej długości.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • joani | 15-01-2015 22:27:56

  Mój chrześniak poszedł do szkoły i się nudzi. Myśli, co najlepsze, że to zabawa i nie trzeba się uczyć, bo on wszystko umie. To dopiero jest problem, bo 90 % dzieci nic nie umie i pani nimi sie zajmuje a on biedak siedzi i robi wszystko w 5 min. Pani nie ma na niego czasu, bo wiadomo inne dzieci. I co ma teraz zrobić biedny rodzic, żeby dziecko pojęło co to szkoła, że to nauka i obowiązki- jak ...
 • joanka106259 | 19-01-2015 19:03:22

  My chyba zdecydujemy się na wizytę u psychologa, żeby sprawdzić czy syn jest gotowy do pójścia do pierwszej klasy,jako 6latek. Martwię się tym bardzo, bo synek jest z końca grudnia 2009r. więc tak naprawdę dopiero skończył 5lat. Teraz chodzi do zerówki w grupie z 6latkami, bo w 5latkach nie było miejsca dla wszystkich i daje sobie w miarę radę, jednak widać różnicę w prównaniu do starszych dzie...
 • donnavito | 20-01-2015 13:19:54

  Niestety, system szkolnictwa oszalał, sa owszem dzieci dojrzałe do tego by podjąc naukę szybciej, ale to mogły zrobić i w starym systemie, wystarczyło miec odpowiednie zaświadczenie.
 • joani | 20-01-2015 16:51:08

  Moim zdaniem sysstem szkolnictwa ma tyle do powiedzenia, co im "góra" każe i tyle. Najgorsze, że siedzą i zarządzają całym systemem ludzie nie mający pojęcia o pedagogice , psychologii czy rozwoju dzieci. Nawet jak na pczątku maluchy sobie jakoś radzą, to przychodzi kryzys w 4. klasie, gdzie materiał poważniejszy i problem z pojęciem gramatyki czy matematyki, bo po prostu mózg jeszcze nie jest ...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zerówka, umiejętności, szkoła, rodzice, nauka

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj