Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak pomóc tacie być dobrym tatą

Ojcostwo liczone w minutach

O tym jak ważna jest rola ojca w życiu dziecka rozmawiamy z Urszulą Sajewicz-Radtke, psychologiem

Nawet niezaangażowany rodzic może odnaleźć taki element rodzicielstwa, który go uszczęśliwi.

Fot. iStckphoto

Nawet niezaangażowany rodzic może odnaleźć taki element rodzicielstwa, który go uszczęśliwi.

Agnieszka Usiarczyk: Z badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że ojcowie spędzają z dziećmi tylko 40 minut w ciągu dnia, zaś ci, którzy nie pracują, poświęcają dzieciom zaledwie 17 minut więcej. Dużo lepiej wypadają mamy. Na przygotowanie posiłków dla dzieci przeznaczają 68 minut tygodniowo, podczas gdy mężczyźni tylko 16. Czas na zabawę i wspólne zajęcia zajmuje w tygodniu polskiej mamy 403 minuty, zaś w przypadku taty 204. Nawet w spacerach mamy przebijają tatusiów spędzając z dzieckiem 141 minut w tygodniu, natomiast ojcowie 57 minut. Czy brak uwagi ze strony ojca ma wpływ na rozwój dziecka?

 

Urszula Sajewicz-Radtke, psycholog: Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli potrzeba bliskości, miłości czy bezpieczeństwa są zaspokojone przez inną osobę w rodzinie, to brak uwagi ze strony ojca zapewne jest przykry dla dziecka, jednak w znaczący sposób nie powinien wpływać na jego rozwój.
Natomiast musimy pamiętać, że obecność męskiego wzorca w życiu dziecka jest ważna. W rodzinach, w których brakuje ojca, taką rolę może pełnić dziadek, ulubiony wujek czy przyjaciel rodziny. Ktoś, kto pokaże inny, męski punkt widzenia i postrzegania świata. Istotne jest, by dzieci miały możliwość doświadczenia miłości, nie tylko ze strony mamy.

 

Są ojcowie, którzy każdą wolną chwilę spędzają na dywanie z synem czy córką. Są też tacy, którzy stronią od wspólnych zabaw. Dlaczego tak się dzieje? Czemu jedni doceniają bycie tatą, a inni są źli, kiedy kilkulatek chce się pobawić?

Myślę, że po prostu niektórzy są gotowi do rodzicielstwa, a niektórzy nie. Bycie rodzicem to niezwykle ciężka praca, w której w dodatku nie przysługuje urlop. Niektórzy ojcowie, ale również i matki nie potrafią udźwignąć tego ciężaru i jest im ciężko odkryć uroki rodzicielstwa.

Trzeba pomagać takim osobom. Uczyć je, jak należy radzić sobie ze swoimi emocjami, zmęczeniem, wypaleniem. Warto korzystać w takich sytuacjach z pomocy specjalistów. Wierzę, że z profesjonalną pomocą, nawet niezaangażowany rodzic będzie mógł odnaleźć taki element rodzicielstwa, który go uszczęśliwi. Dla mnie w takim przypadku, istotną kwestią jest to, co takiego dzieje się w danej rodzinie, że relacja rodzic-dziecko nie została nawiązana. Musimy pamiętać, że każdy z nas wychowywał się w różnych modelach rodziny. Są takie domy, w których mężczyźni wcale nie są włączani w wychowywanie dzieci. I często kobiety robią to świadomie, bądź dlatego, że w ich domu panowały takie reguły. W takim modelu dziecko uczy się od małego, że tacie nie zawraca się głowy i nie przeszkadza. Nie sądzę, by w przyszłości takie dziecko walczyło o uwagę ojca.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Komentarze

 • faluna | 21-06-2012 16:18:55

  Tata w ciąży to niezły motyw ) Fajnie jest to pokazane w filmie "Jak urodzic i nie zwariowac". Tam był motyw pana z syndromem kuwady. Przyszły tata tak przezywał ciaże, ze sam maila objawy hihihiihhi
 • MamaOlusi | 24-06-2012 21:39:04

  No tak, ale coś mam wrażenie, że najczęsciej mają te objawy, które są przyjemne - czyli właśnie jak w tym filmie (cudowny odpoczynek od meczy!!!) np. zachcianki żywieniowe i mdłości (spowodowane zachciankami? ) Zhgrywam się trochę, bo nie spotkałam sama takiego faceta i bym nie chciała, by mój tak miał, bo skończyłoby się skakaniem wokół niego!
 • donnavito | 15-01-2015 11:18:21

  dobrego teatę często "zabija" mama, poprawiajac ciągle, krytykując,np. tata przewija dziecko, a mama woła, że źle, nie tak, za ciasno itp i już tacie się odechciewa. No i babcie znakomicie odpychają tatusiów od zajęć z dziećmi, wyręczajac, bo przeciez "zrobią to lepiej". W domu musi być od początku podział obowiazków.
 • mysia83 | 20-01-2015 14:48:28

  U nas tatuś sam chce bawić sie dziećmi, mamy też podział obowiązków domowych, wiec nie muszę go do niczego przekonywać, czy zmuszać...ale są tatusiowie, którzy woleliby, żeby ich dzieci wychowywały sie same, gdzieś obok....albo uważają, ze od dzieci to jest mama....myśle, ze wtedy jest naprawdę cieżko, bo jak wytłumaczyc tatusiowi, ze to, ze u niego w rodzinie właśnie tak było, to nie znaczy, z...

Poczytaj również

Polecamy

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj