Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy żona odpowiada za długi zaciągnięte przez męża?

Nie było zgody? Odpowiada ten, kto zaciągał dług

Mąż zaciągnął w różnych bankach pożyczki bez porozumienia ze mną. Kwoty nie były duże, ale w sumie spłata rat to poważne obciążenie dla domowego budżetu. Czy komornik może ściągać długi również z mojego wynagrodzenia, czy tylko z męża?

Tylko w niektórych przypadkach komornik może ściągać z naszego wynagrodzenia długi zaciągnięte samodzielnie przez współmałżonka

Fot. BE&W

Tylko w niektórych przypadkach komornik może ściągać z naszego wynagrodzenia długi zaciągnięte samodzielnie przez współmałżonka

Jeśli pożyczki męża nie zostały zaciągnięte dla zaspokojenia koniecznych i bieżących potrzeb Państwa rodziny, to komornik nie ma prawa zająć Pani wynagrodzenia za pracę, jeżeli nie wyraziła Pani zgody na te pożyczki.

Brak zgody drugiego małżonka na zaciągnięcie zobowiązania oznacza, że zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie wierzyciel może ściągnąć przymusowo swą należność z majątku osobistego tego małżonka, który zobowiązanie zaciągnął, a także z jego wynagrodzenia za pracę lub innych dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej.

Natomiast jeżeli tylko jeden z małżonków podpisał umowę, dług z niej wynikły wierzyciel może ściągnąć z majątku wspólnego także po rozwodzie, gdy drugi małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie danego zobowiązania – art. 41 par. 2 kro.

Nadto, żeby komornik mógł prowadzić egzekucję z Pani majątku, bank musiałaby uzyskać przeciwko Pani tzw. klauzulę wykonalności, którą może nadać tylkosSąd. Sąd nie nada natomiast przeciwko Pani klauzuli wykonalności, jeśli windykacja nie wykaże dokumentem prywatnym lub urzędowym, że wyraziła Pani zgodę na zaciągnięcie przedmiotowych pożyczek.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: porady prawnika, budżet domowy

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj