Mąż zaciągnął w różnych bankach pożyczki bez porozumienia ze mną. Kwoty nie były duże, ale w sumie spłata rat to poważne obciążenie dla domowego budżetu. Czy komornik może ściągać długi również z mojego wynagrodzenia, czy tylko z męża?
Jeśli pożyczki męża nie zostały zaciągnięte dla zaspokojenia koniecznych i bieżących potrzeb Państwa rodziny, to komornik nie ma prawa zająć Pani wynagrodzenia za pracę, jeżeli nie wyraziła Pani zgody na te pożyczki.
Brak zgody drugiego małżonka na zaciągnięcie zobowiązania oznacza, że zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie wierzyciel może ściągnąć przymusowo swą należność z majątku osobistego tego małżonka, który zobowiązanie zaciągnął, a także z jego wynagrodzenia za pracę lub innych dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej.
Natomiast jeżeli tylko jeden z małżonków podpisał umowę, dług z niej wynikły wierzyciel może ściągnąć z majątku wspólnego także po rozwodzie, gdy drugi małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie danego zobowiązania – art. 41 par. 2 kro.
Nadto, żeby komornik mógł prowadzić egzekucję z Pani majątku, bank musiałaby uzyskać przeciwko Pani tzw. klauzulę wykonalności, którą może nadać tylkosSąd. Sąd nie nada natomiast przeciwko Pani klauzuli wykonalności, jeśli windykacja nie wykaże dokumentem prywatnym lub urzędowym, że wyraziła Pani zgodę na zaciągnięcie przedmiotowych pożyczek.
ociec | 29-11-2020 11:04:00