Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Testy owulacyjne. Kiedy i jak stosować?

Czy pomagają zajść w ciążę?

Testy owulacyjne są dostępne w aptece bez recepty. Umożliwiają określenie momentu owulacji. Najczęściej stosuje się je w celu zwiększenia prawdopodobieństwa zajścia w ciążę.

Testy owulacyjne są proste i wygodne w użyciu, znacznie łatwiejsze niż takie naturalne metody sprawdzania płodności jak metoda termiczna czy badanie szyjki macicy.

Fot. iStockphoto

Testy owulacyjne są proste i wygodne w użyciu, znacznie łatwiejsze niż takie naturalne metody sprawdzania płodności jak metoda termiczna czy badanie szyjki macicy.

Opakowanie testu owulacyjnego zawiera kilka osobno pakowanych pasków. Test robi się w momencie największej płodności, czyli na kilka dni przed owulacją. Zazwyczaj moment ten przypada na około czternaście dni przed zakończeniem cyklu, ale warto to skonsultować z lekarzem, który na podstawie długości cyklu przybliży prawdopodobny moment najwyższej płodności.

Jak działa test owulacyjny? Przed owulacją dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia hormonu luteinizującego w moczu kobiety. Pasek testu pozwala wykryć ten hormon nawet w stężeniu 40 mIU/ml.

W dniu badania należy zebrać próbkę moczu do czystego i suchego pojemnika, przy czym nie powinno się używać pierwszego porannego moczu. Eksperci radzą, by na dwie godziny przed badaniem ograniczyć ilość spożywanych płynów. Ponieważ testy wykonuje się zwykle przez trzy, cztery dni – ważne, by robić to mniej więcej o tej samej godzinie. Podczas badania należy postępować zgodnie z dołączoną do testu instrukcją, bo każda nieścisłość może zaważyć na wyniku testu. Uwaga! Wynik jest miarodajny, jeśli pojawi się po 5 minutach od wyjęcia paska z próbki moczu.

Jak odczytywać wynik testu owulacyjnego? Na pasku powinny się pojawić dwa barwne prążki. Jeśli nie pojawi się żaden, oznacza to, że nieprawidłowo przeprowadzono test lub wynik jest niejednoznaczny. Jeśli trzeba czekać 10 minut lub więcej – test nie jest wiarygodny.

Jedna kreska jest kreską kontrolną i daje pewność, że test wykonałyśmy prawidłowo. Na obecność hormonu luteinizującego wskazuje druga kreska. Intensywność jej koloru zależy od stężenia LH w moczu.

Jeśli „właściwy” prążek nie pojawił się w strefie testowej lub gdy jego kolor jest mniej intensywny niż prążka kontrolnego, test należy wykonać następnego dnia. Jeżeli zaś prążek testowy ma równie (albo bardziej) intensywną barwę, co prążek kontrolny, oznacza to, że w ciągu 24-36 godzin najprawdopodobniej pojawi się owulacja.

Testy owulacyjne są proste i wygodne w użyciu, znacznie łatwiejsze niż takie naturalne metody sprawdzania płodności jak metoda termiczna czy badanie szyjki macicy. Testy owulacyjne mogą wykorzystywać kobiety, u których podstawowa temperatura ciała nie wzrasta po owulacji (więc metoda termiczna jest nieużyteczna). Testy te pozwalają też przewidzieć owulację nawet na kilka godzin przed tym, jak się pojawi.

Stosowanie testów może być kłopotliwe dla kobiet, które mają nieregularne cykle, trudno więc im określić przybliżony czas owulacji. Wiarygodność testów owulacyjnych może też obniżać np. przyjmowanie leków zwiększających płodność. Bez wątpienia jednak wykonanie testu owulacyjnego pomaga wybrać najlepszy czas na współżycie, aby doszło do poczęcia.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zapłodnienie, płodność, ciąża

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W PRL, pierwszego dnia przedszkolanka odrywała dzieciaka od nogi mamy i zamykała jej drzwi przed nosem.

Reżim przedszkolny pokonany

Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj