Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Żylaki w ciąży i po porodzie

Odpowiednia dieta, dawka ruchu i odpoczynku

Nabrzmiałe dłonie, kolana, kostki, stopy, żylaki na nogach i w odbycie mogą dokuczać już od pierwszych tygodni ciąży lub pod jej koniec. Warto zapobiegać im, a jeśli się pojawią, wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

Gimnastyka i odpoczywanie z nogami uniesionymi ku górze mogą przeciwdziałać powstaniu żylaków.

Fot. iStockphoto

Gimnastyka i odpoczywanie z nogami uniesionymi ku górze mogą przeciwdziałać powstaniu żylaków.

— U przyszłych mam wzrasta ilość krwi krążącej, zmienia się także jej ciśnienie, ściany żył są mniej sprężyste, przez powiększającą się macicę przepływ żylny jest utrudniony i to wszystko może prowadzić do powstania żylaków — tłumaczy Barbara Jerschina, internista, specjalista medycyny estetycznej z LuxMedu.

Szczególnie narażone na ich powstanie są kobiety, u których w rodzinie żylaki ma np. mama. W grupie ryzyka są także panie, które żylaki miały już przed ciążą, kobiety, które są w kolejnej ciąży, kobiety, które miały przed ciążą nadwagę lub zbyt dużo przytyją w ciąży, za długo stoją lub siedzą, noszą obciskającą bieliznę i ubrania.

Żylaki pojawiają się na ogół już na początku ciąży lub w ostatnim trymestrze, najczęściej na nogach oraz w odbycie (hemoroidy). Pierwsze objawy? to tzw. pajączki. Dopiero później widać sinoniebieskie pręgi, które bywają bolesne, a wokół nich mogą pojawiać się obrzęki. Czasem zaniedbane żylaki mogą prowadzić do zakrzepowego zapalenia żył. — Panie, które są w grupie ryzyka powinny szczególnie dbać o swoje nogi, zwłaszcza, gdy zaczynają puchnąć, drętwieć lub gdy pojawiają się skurcze — mówi dr Jerschina.


Żylaki w ciąży: jak zapobiegać, co stosować?

Od początku ciąży warto nosić przeciwżylakowe rajstopy, płaskie buty z szerokimi noskami i wygodne, elastyczne spodnie, miękką bieliznę oraz skarpetki bez ściągacza.

Należy też kontrolować wagę, bo zbyt wielka może przyczynić się do powstania w ciąży żylaków (optymalny przyrost wagi w ciąży to ok.12 kilogramów).

Ciężarne powinny także prowadzić aktywny tryb życia i unikać długiego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej, by usprawnić przepływ krwi w kończynach. — Zalecam codzienne spacery, pływanie i masaże stóp i łydek (wykonywane od stóp w górę) oraz odpoczywanie z nogami uniesionymi ku górze — mówi lekarka.

Przyszłe mamy, które mają siedzącą pracę, powinny co 40 minut wstawać od biurka i przespacerować się, a te, które mają pracę stojącą, jak najczęściej przysiadać. Niewskazane jest też zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia, ponieważ utrudnia przepływ krwi.

Żeby nie dopuścić do nadwagi, która stwarza warunki do powstania żylaków należy dbać o odpowiednią dietę w ciąży. Powinna być bogata w błonnik i witaminy, głównie C i PP i zawierać mało soli.

- W razie potrzeby, zapobiegawczo lub wspomagająco, lekarz może przepisać leki poprawiające krążenie żylne, np. żele z kasztanowca, leki zawierające rutynę, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych — mówi dr Jerschina.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 25-01-2015 23:02:51

    W artykule na ebobasie przeczytałam że wyciąg z kasztanowca w ciazy jest szkodliwy, a przeciez to głowna substancja wielu maści i kremów przeciwżylakowych.
  • mikaa997 | 09-02-2015 17:34:38

    U mnie też po porodzie pojawiło się mnustwo "pajączków", kiedyś myślałam o ich usunięciu jednak wystraszyłam się ponieważ znajoma poddała się właśnie takim zabiegom i owszem pajączki w jednym miejscu zniknęły ale w drugim pojawiły się ze zdwojoną siłą.
  • joanka106259 | 26-02-2015 17:56:25

    Ja po pierwszej ciąży nie miałam wymienionych problemów, ale teraz zauważam małe pęknięcia naczynek tzw. pajączki. Mam nadzieję jednak, że nie pojawią się jakieś duże zmiany. Osobiście też bardzo boję się możliwości pojawienia się hemoroidów, mój brat ma z tym problem i wiem, że jest to okropna dolegliwość. A co do stosowania maści w ciąży najlepiej konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, będ...
  • Omega282 | 17-09-2018 12:25:47

    Hej, ostatnio mam duży problem z żylakami, w związku z ciążą. Szukam tego "idealnego" leku może nie w całkowicie obiektywny sposób, ale takiego - który pozwoli mi pozbyć się moich żylaków. Przeglądając internet natknęłam się na Varosin Forte Max na tej stronie: i ogólem ludzie bardzo dobrze się o nim wypowiadają. ALE, kosztuje bardzo dużo i boję się go kupić. Czy któras z was z niego korzystał...

Warto zobaczyć

Polecamy

W PRL, pierwszego dnia przedszkolanka odrywała dzieciaka od nogi mamy i zamykała jej drzwi przed nosem.

Reżim przedszkolny pokonany

Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj