Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak nie popsuć związku?

Ciąża i dziecko zmieniają wszystko

Co zrobić, żeby ciąża i pojawienie się na świecie dziecka nie popsuło relacji między partnerami? Jak przerwać często błędne koło niedomówień i frustracji?

Młodzi rodzice powinni pamiętać o przytulaniu, całowaniu, okazywaniu czułości i bliskości, podziękowaniu za pomoc oraz o organizowaniu wspólnego czasu.

Fot. BE&W

Młodzi rodzice powinni pamiętać o przytulaniu, całowaniu, okazywaniu czułości i bliskości, podziękowaniu za pomoc oraz o organizowaniu wspólnego czasu.

- To nie jest łatwe – uważa Marlena Trąbińska – Haduch, psycholog i położna z Fundacji Dzieci Niczyje. – Po porodzie wszystko się zmienia. Nie znaczy, że będzie gorzej, ale na pewno będzie inaczej – dodaje. W życiu wielu par okres ciąży, porodu i narodziny dziecka na jakiś czas zakłócają wcześniejszą bliskość. Kobieta z kochanki zmienia się w matkę karmiącą i mężczyźnie może być trudno pogodzić się z tym. Może czuć się zmęczony czekaniem na czułość, uwagę i bliskość partnerki.

- To normalne, że czasami przez całą ciążę lub pod koniec ciąży stosunki seksualne nie są w pełni satysfakcjonujące albo po prostu utrudnione. Po urodzeniu dziecka kobieta ma dyskomfort, bo jej ciało jest inne, zmienia się praca hormonów, dochodzi zmęczenie, brak snu, więc to oczywiste, że seks schodzi na dalszy plan – mówi Marlena Trąbińska – Haduch. – Taka abstynencja seksualna, fizjologiczne odsunięcie od kobiety jest ciężkim czasem dla mężczyzny. Z kolei kobieta wciąż ma wspomnienia bólu porodowego, ciągnących szwów i odsuwa myśl o seksie na wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy – dodaje psycholog. Zaczynają się pojawiać emocjonalne kłopoty, ale trzeba pamiętać, że to okres przejściowy. To naturalne, że kobieta przez pierwsze miesiące macierzyństwa jest skoncentrowana głównie na potrzebach dziecka. - Dla niej potrzeba seksu nie istnieje. Dostaje bliskość od dziecka i ona nie jest sama. Sam zostaje jej partner – uważa Marlena Trąbińska-Haduch.

 

Nikt nie umie czytać w myślach

- Najgorzej jest, kiedy partnerzy ze sobą w ogóle nie rozmawiają o tym co czują, co dzieje się w ich życiu, czego im potrzeba. Wtedy nieporozumienia na pewno narastają. Nikt nie umie czytać w myślach, dlatego najważniejsze jest rozmawiać – uważa psycholog. – Kobieta i mężczyzna muszą sobie powiedzieć czego potrzebują i czego im brakuje. Ona w tym czasie najbardziej pragnie bliskości mentalnej, wsparcia, zrozumienia, pomocy fizycznej. A on chce być blisko dziecka i matki. Pełne zbliżenie może przecież zastąpić stosunek oralny czy wzajemna masturbacja – przekonuje psycholog Marlena Trąbińska – Haduch.

Dobrze też jest pamiętać o przytulaniu, całowaniu, okazywaniu czułości i bliskości, podziękowaniu za pomoc oraz o organizowaniu wspólnego czasu. Jeśli przyzwyczaisz dziecko do wieczornej kąpieli około godziny 19 i do zasypiania około godziny 20, to masz potem czas na to, żeby wieczorem porozmawiać z partnerem, obejrzeć wspólnie film, zjeść kolację. - To dobry plan, bo kluczową sprawą dla dobrego wychowania dzieci i udanego małżeństwa jest znalezienie równowagi pomiędzy obowiązkami rodzicielskimi a innymi aspektami życia – mówi Marlena Trąbińska-Haduch. – Kiedy mój syn miał kilka miesięcy, pierwszy raz wyszłam z mężem do kina. To mąż pytał kilka razy na parkingu czy może byłoby lepiej, żebyśmy wrócili, bo mały będzie płakał. Nie pamiętam na czym byliśmy i o czym był film, zjadł mnie stres, ale już kolejne wyjścia były lepsze, a na pewno dobrze zrobiły mojemu małżeństwu – opowiada.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Modzelka8 | 14-02-2015 20:24:00

    Przede wszystkim rozmowa, bez tego nie ma mowy o zgodzie. Wieczorem kiedy dziecko śpi, zawsze wyłączamy telewizor, telefon itp. Skupiamy się na sobie i mówimy o swoich uczuciach. Opowiadamy jak minął nam dzień, Zwykła rozmowa, ale wiele wnosi do związku.
  • mikaa997 | 19-02-2015 10:45:25

    Niestety okrutna prawda jest taka, że dziecko i tak kiedyś odejdzie, ułoży sobie życie a nasz partner będzie z nami, dlatego musimy dbać o wspólne relacje. Kocham swoje dziecko nad życie ale od samego początku staram się aby mój mąż nie czuł się odrzucony. Mimo, że mamy dziecko staram się znaleźć czas tylko dla siebie, na rozmowę, czułości czy też po porstu wyjście do kina
  • joanka106259 | 21-02-2015 15:56:09

    Trzeba ze sobą rozmawiać i dbać o siebie nawzajem. Pomimo tego, iż malutkie dziecko zajmuje największą naszą uwagę, poświecamy mu najwięcej czasu nie możemy zapomnieć o innych członkach rodziny. Można pozwolić partnerowi zaangażować się w opiekę nad dzieckiem aby był dla nas pomocny i czuł się potrzebny. Trzeba umieć mądrze podzielić czas i uwagę aby być i mamą i żoną.
  • Doris85 | 03-04-2015 10:19:10

    Wydaje mi sie, ze warto od poczatku wlaczac partnera w opiekę nad dzieckiem - pozwalac mu samemu kapac dziecko, wychodzic na spacer, zeby zobaczyl jak wazne jest budowanie relacji z maluszkiem i pokazanie mu jak duzym obciazeniem moze byc opieka nad dzieckiem. Z drugiej strony - jesli mamy taka możliwość - zostawic dziecko pod opieka dziadkow i wybrac sie gdzies tylko we dwoje - chocby to miala...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: uczucia, seks, rodzina, rodzice, emocje, ciężarna, ciąża

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj