Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej?

Gimnastyka, pomagający partner i ryba na obiad

Nowe badania wskazują, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, wsparcie rodziny i suplementy diety pomagają w leczeniu depresji poporodowej. Ta przypadłość dotyka dziś kilkunastu procent młodych matek na całym świecie.

Cierpiące na depresję poporodową kobiety mówią, że samo pojawienie się dziecka w rodzinie jest ogromnie stresującym wydarzeniem.

Fot. iStockphoto

Cierpiące na depresję poporodową kobiety mówią, że samo pojawienie się dziecka w rodzinie jest ogromnie stresującym wydarzeniem.

Depresja poporodowa (z ang. PPD – Postpartum Depression) uważana jest dziś za poważną chorobę, szacuje się, że cierpi na nią – według różnych źródeł – od 10 do 15 proc. rodzących. Najsilniejsze objawy obserwuje się u pacjentek w pierwszych trzech miesiącach po porodzie, jednak w niektórych przypadkach choroba może trwać nawet latami. Występowanie zaburzeń zależy m.in. od czynników socjalnych i kulturowych, poczucia własnej wartości, przebiegu porodu, wsparcia rodziny i instytucji, a także od tego, czy przed ciążą kobieta miała skłonność do depresji. Psychologowie i psychiatrzy uważają, że chociaż PPD to wyniszczająca i ciężka choroba, jest też całkowicie wyleczalna.

 

Gimnastyka na nastroje

Według specjalistów z Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizjoterapii, ćwiczenia fizyczne wyraźnie poprawiają samopoczucie kobiet po porodzie, dzięki aktywności fizycznej zmniejsza się też ryzyko wystąpienia depresji w połogu. Wyniki prac opublikowano na łamach ostatniego numeru Physical Therapy Journal, wydawanego przez ASF.

Wcześniej naukowcy wielokrotnie udowadniali, że ćwiczenia doskonale wpływają na nastroje kobiet w każdym wieku, nie tylko młodych matek. Uprawiające sport kobiety zawsze mają mniejszą skłonność do depresji i zniżek nastroju. Teraz okazuje się, że aktywność fizyczna to jeden z ważnych czynników wpływających na zdrowie psychiczne kobiet po porodzie.
– Urodzenie dziecka wiąże się z ogromnymi zmianami w zdrowiu psychicznym, emocjonalnym i fizycznym kobiety, a także w jej funkcjonowaniu w społeczeństwie – tłumaczy dr Mary P. Galea, wykładowca na Wydziale Fizjoterapii na australijskim Uniwersytecie w Melbourne i współautorka opracowania. – Odkryliśmy, że grupowe zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów, ekspertów od przywracania i poprawiania motoryki swoich podopiecznych, mogą także pomóc młodym matkom. Dzięki takim ćwiczeniom kobiety narażone na wystąpienie depresji poporodowej poprawiają swoje samopoczucie, mogą też w związku z tym zapewnić dzieciom lepszą opiekę.

Naukowcy przebadali 161 kobiet, które podzielono na dwie grupy. Jedne brały udział w eksperymentalnym programie dla matek i dzieci, drugie – wyłącznie w zajęciach edukacyjnych. 62 pacjentki z pierwszej grupy w ciągu dwóch miesięcy raz na tydzień uczestniczyły – wraz ze swymi nowonarodzonymi dziećmi – w godzinnej gimnastyce prowadzonej przez fizjoterapeutkę oraz w półgodzinnych zajęciach edukacyjnych lekarzy i pielęgniarek. 73 kobiety przypisano do grupy, której słuchaczki miały tylko zajęcia edukacyjne, 26 badanych nie chodziło na żadne z nich.
Okazało się, że po ośmiu tygodniach prowadzenia programu samopoczucie kobiet w pierwszej grupie było znacznie lepsze niż w pozostałych, wyraźnie zmniejszyły się też u nich nikłe nawet objawy depresji poporodowej w porównaniu z pacjentkami, które nie ćwiczyły. Efekt ten utrzymywał się u aktywnych fizycznie kobiet średnio przez cztery tygodnie po zakończeniu projektu. Liczba uczestniczących w badaniu kobiet, u których stwierdzono wysokie ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, po zakończeniu projektu zmniejszyła się o ponad połowę.
Wyniki badań opracowano na podstawie tzw. skali pozytywnego afektywnego bilansu doświadczeń (Positive Affect Balance Scale). Naukowcy korzystali z powszechnie używanego w psychologii zbioru 10 pytań określających reakcje ludzi na wydarzenia w ich codziennym życiu. Uczestniczki badania wypełniały też tzw. Edinburgh Postnatal Depression Scale (edynburską skalę depresji poporodowej) i odpowiadały na pytania dotyczące czasu i formy aktywności fizycznej w każdym tygodniu. Dane przeanalizowano po ośmiu tygodniach trwania programu i po czterech tygodniach od jego zakończenia.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj