Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ulewanie noworodka, ulewanie niemowląt

Jak długo dzieci ulewają po jedzeniu?

Statystyka mówi, że co drugie dziecko ulewa. I tak było u mnie – jedno dziecko ulewało, drugie nie. Na szczęście, nie jest to nic groźnego i na pewno nie boli.Ulewanie może być (ale nie musi) jedną z oznak nietolerancji na białko mleka krowiego.

Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło.

Fot. iStockphoto

Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło.

Jeśli to alergia, dołączą się też inne objawy, jak zmiany na skórze i w wyglądzie kupki. Jeśli zaniepokoją cię takie objawy, skonsultuj się z pediatrą.

Do lekarza musisz pójść koniecznie, jeśli dziecko ulewa i do tego nie przybiera na wadze. Niepokojącym sygnałem jest też powtarzające się chlustające ulewanie, które niektórzy rodzice wręcz określają jako wymioty.

Ulewanie: jak długo?

Nikt jeszcze nie odkrył ostatecznych przyczyn ulewania. Teorii jest kilka. Ulewanie noworodka może wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego, który osiąga dojrzałość po pół roku, a do tego czasu małe brzuszki nie potrafią jeszcze zatrzymać wszystkiego, co do nich trafiło. Dlatego na pytanie rodziców, jak długo może trwać ulewanie pokarmu, pediatrzy zwykle odpowiadają, że w drugim półroczu życia dziecka już nie powinno ono ulewać pokarmu.

Ulewanie po jedzeniu, zwłaszcza w przypadku niemowląt, może być oznaką przekarmiania dziecka. Przyczyną może też być nieodpowiednia technika karmienia piersią czy butelką – podczas jedzenia może połykać zbyt wiele powietrza. Jeśli otwór w smoczku jest zbyt duży, jest duże prawdopodobieństwo, że maluch połyka mleko wraz z powietrzem. Ale i gdy otwór smoczka jest zbyt mały, niemowlę ssie zbyt mocno, połykając powietrze.

Zaradzić temu łatwo. Musisz kupić smoczki, które mają ilość dziurek dostosowaną do wieku dziecka, np. dla dziecka od urodzenia do trzeciego miesiąca są smoczki z dwiema maleńkimi dziurkami, a dla półrocznych mają już sześć dziurek.


Na boku nie na wznak

Pamiętaj, że jeśli ulane mleko zalało szyję, musisz dziecko umyć (wystarczy ciepłą wodą). Jeśli tego nie zrobisz, to niemal pewne, że w tym miejscu się odparzy.

Jeśli ubranko jest przemoczone, to je zmień, bo w przeciwnym razie, po kilku godzinach dziecko będzie brzydko pachniało. Co prawda ulewa się niewielka ilość jedzenia, ale już częściowo strawionego przez soki żołądkowe (przypomina zsiadłe mleko lub twarożek) i ma nieprzyjemny kwaśny zapach.

Jest kilka sposobów, które pomagają zmniejszyć częstotliwość ulewania albo mu zapobiec. Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło (można na to czekać nawet 45 minut). Lepiej układać malucha na boku niż na wznak i nie przewijać go ani nie przebierać od razu po jedzeniu. Poczekaj aż mleko "ułoży się" w brzuchu.

Dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym lekarz może przepisać np. mleko typu AR (odpowiednie dla niemowląt ze skłonnością do ulewań).

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr n. med. Joanna Brett Chruściel

  Specjalista chorób dziecięcych, diabetolog. Dyrektor Centrum Medycznego Lux Med Chmielna oraz Centrum Medycznego KEN. Od początku pracy zawodowej, czyli 20 lat, związana z pediatrią i diabetologią dziecięcą w Centrum Zdrowia Dziecka. Od 2000 r. ...

  Dlaczego niemowlakowi ulewa się z buzi po jedzeniu?

  - Bierne, delikatne wypływanie pokarmu ( a nie chlustanie pod ciśnieniem) z ust niemowlaka jest fizjologicznym cofaniem się połkniętego pokarmu. Dzieciom ulewa się w pierwszych miesiącach życia z powodu niedojrzałości układu pokarmowego. Ulewanie jest bezpieczne i nie ma w nim nic niepokojącego, jeśli dziecko właściwie przybiera na wadze i nie widać po nim, że coś je boli. Przy tendencji do ulewania lepiej karmić dziecko z uniesionymi pod kątem 30 stopni główką i klatką piersiową, a po karmieniu przez godzinę unikać wykonywania manewrów ciałem dziecka , np. podczas przewijania. Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym można stosować specjalne mieszanki przeznaczone dla dzieci z tendencją do ulewania oznaczone symbolem AR. Zawierają one mączkę z ziaren chlebowca świętojańskiego, która zagęszcza mleko utrudniając jego cofanie. Można również zastosować substancję zagęszczającą Nutriton dostępną w aptece.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

 • donnavito | 29-01-2015 01:02:41

  A robiłas posiew moczu? To podobno czasem przyczyna, ale u mnie czysty. taka uroda malucha już.
 • joani | 29-01-2015 08:06:38

  Tak, wszystkie badania, łącznie z usg zrobione, nic nie wyazały, ot taka uroda i trzeba przeczekać.
 • Modzelka8 | 16-02-2015 10:59:09

  U mnie maluch na początku wcale nie ulewał. Dopiero jakoś w trzecim miesiącu. Też myślę, że ulewał z powodu alergii na białko mleka krowiego. Teraz ma 5 miesiący, zdarza mu się to już coraz rzadziej i w mniejszych ilościach, mam nadzieję, że niedługo problem zginie na dobre
 • krystel_kristin | 17-06-2017 23:43:00

  Jest specjalny na tylko na receptę trzeba iść do pediatry i przepisze to pomaga na ulewanie.

Poczytaj również

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj