O tym jakie uczucia towarzyszą dziecku, gdy zaczyna chodzić do przedszkola i jak dziecko wcześniej przygotować do niego, rozmawiamy z Anetą Chojecką, psychologiem
Agnieszka Usiarczyk: Pójście dziecka do przedszkola wiąże się z dużymi zmianami w życiu całej rodziny. Pojawia się lęk przed rozstaniem i to nie tylko u dziecka. Rodzice martwią się jak malec sobie poradzi, on zaś boi się zostać bez mamy. Pierwsze tygodnie zwykle są bardzo trudne. Na szczęście od momentu zapisu do przedszkola do pójścia do niego jest sporo czasu. Jak wykorzystać go?
Aneta Chojecka, psycholog: Przede wszystkim należy zadbać o dobrą więź z dzieckiem. Trzylatek potrzebuje czasu i uwagi rodziców, dlatego zanim pójdzie w obce otoczenie, musi nacieszyć się i napełnić miłością i bliskością w rodzinnym domu. Zyskać siłę i wiarę w siebie, na razie tak po dziecięcemu. Jeżeli w domu panuje zła atmosfera, konflikty, chłód uczuciowy, bądź rodziców prawie nie ma, bo wciąż są zajęci pracą, zwiększa się prawdopodobieństwo problemów adaptacyjnych dziecka. Aby pomóc dziecku odnaleźć się w przedszkolu, trzeba najpierw zająć się problemami, z którymi boryka się rodzina. No i należy pamiętać, że łatwiej poradzi sobie w przedszkolu dziecko, które jest samodzielne i np. potrafi się ubrać, skorzystać z toalety, poprosić o picie. Dlatego w okresie przygotowawczym do przedszkola należy nauczyć malca podstaw samodzielności. Dobrze jest też zapewnić maluchowi kontakt z innymi dziećmi, choćby na placu zabaw.
Które dzieci mogą mieć kłopoty z przyzwyczajeniem się do nowej sytuacji?
Często większe kłopoty adaptacyjne przeżywają dzieci nadopiekuńczych rodziców. Nie miały one okazji nabyć przekonania, że mogą sobie poradzić i wtedy strach przed rozstaniem jest większy. Czasem pójście do przedszkola zbiega się w czasie z pojawieniem się na świecie młodszego rodzeństwa, wtedy też może być trudniej. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że w przedszkolu panują inne zasady niż w domu. Tam nasze dziecko jest jednym z wielu i trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie będzie traktowane wyjątkowo. Dzieci w grupie muszą się słuchać nauczycielki i wykonywać jej polecenia. Jeśli w domu cały świat kręcił się wokół dziecka, jeśli nie musiało się dostosowywać do żadnych wymagań rodziców, zawsze wszystko było po jego myśli, wtedy przedszkole i panujące w nim zasady będą dla dziecka niezwykle trudne. I może stać się to podłożem niechęci do przedszkola czy wręcz problemów adaptacyjnych. Warto więc już wcześniej wprowadzić swojego malucha w świat zasad, stawiać mu pewne granice i wymagać.
Co trzylatek powinien wiedzieć zanim pójdzie do przedszkola?
Dziecko boi się tego, co nowe i nieznane. Warto dać mu szansę, by poznało przedszkole, zanim rozpocznie się rok szkolny. Jeśli placówka organizuje dni adaptacyjne, koniecznie należy wziąć w nich udział wraz z dzieckiem. Wtedy wspólnie poznacie to miejsce, dziecko czując się pewnie przy rodzicu rozejrzy się dookoła po sali, placu zabaw, pozna panie. A we wrześniu pójdzie do miejsca, które choć troszkę zna. Rodzice powinni przedstawić pójście do przedszkola jako pozytywne wydarzenie w życiu całej rodziny. Powinni uświadomić najpierw sobie, że to powód do dumy i radości, bo dziecko już jest gotowe zrobić kolejny, ważny krok w swoim życiu. Zyska wiele cennych doświadczeń, nauczy się różnych rzeczy, nawiąże pierwsze przyjaźnie. Warto zadbać o pozytywną atmosferę wokół tego wydarzenia np. wspólnie kompletując wyprawkę do przedszkola, świętując pierwsze dni w nim. Polecam także czytanie bajek na ten temat, oglądanie np. telewizyjnego jedynkowego przedszkola, zabawy w przedszkole. Pamiętajmy, że dla dziecka podstawową formą aktywności jest zabawa, ono nie będzie rozmawiało zbyt wiele o przedszkolu (zwłaszcza na początku), ale może dowiadywać się różnych rzeczy podczas zabawy. Dlatego dobrze, by rodzic bawiąc się z pociechą, opowiadał że w grupie dzieci mogą liczyć na pomoc drugiego, że pani pomaga np. zawiązać buty, najeść się.
halina2159 | 16-10-2014 08:49:03
kasztanka2 | 28-10-2014 13:07:20
joanka106259 | 17-02-2015 10:33:33
Doris85 | 06-04-2015 10:11:04