Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Żylaki w ciąży i po porodzie

Odpowiednia dieta, dawka ruchu i odpoczynku

Nabrzmiałe dłonie, kolana, kostki, stopy, żylaki na nogach i w odbycie mogą dokuczać już od pierwszych tygodni ciąży lub pod jej koniec. Warto zapobiegać im, a jeśli się pojawią, wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

Gimnastyka i odpoczywanie z nogami uniesionymi ku górze mogą przeciwdziałać powstaniu żylaków.

Fot. iStockphoto

Gimnastyka i odpoczywanie z nogami uniesionymi ku górze mogą przeciwdziałać powstaniu żylaków.

 

Żylaki w ciąży i po porodzie: leczenie

Żylaki odbytu najczęściej dokuczają kobietom tuż przed porodem, ale pojawiają się też po urodzeniu dziecka. Mogą być skutkiem niewłaściwej diety, która sprzyja zaparciom, ucisku macicy na jelita lub siedzącego trybu, a także zbyt intensywnego parcia w czasie porodu. Gdy zauważymy krwawienie z odbytu, swędzenie i ból - koniecznie należy udać się do lekarza, ponieważ nieleczone hemoroidy mogą się powiększyć i jeszcze bardziej dokuczać w kolejnych ciążach.

Żylakom odbytu zapobiegamy, stosując przez całe dziewięć miesięcy ciąży lekką dietę, przeciwdziałającą zaparciom, tzn. bogatą w błonnik (kasze i pełnoziarniste pieczywo, owoce i warzywa). Oprócz tego wskazany jest ruch, np. codzienne spacery.

Leczenie hemoroidów polega na smarowaniu okolic odbytu maściami i żelami lub stosowaniu czopków doodbytniczych działających przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Leki powinny być jednak przepisane przez lekarza, gdyż nie wszystkie dostępne w aptece bez recepty nadają się dla kobiet w ciąży.

 

Odpoczynek i zimne okłady na opuchliznę

— Wstrzymywana w ciąży przez organizm woda bardzo często powoduje obrzęki w okolicy kostek, dłoni i nóg. Problem z założeniem butów czy biżuterii pojawia się na ogół w połowie ciąży — mówi dr Barbara Jerschina. Wtedy masa ciała zaczyna się zwiększać, więcej jest też krwi krążącej i stąd pojawiają się obrzęki. Można im zapobiegać poprzez kilkukrotny w ciągu dnia odpoczynek, najlepiej z lekko uniesionymi nogami. W tym okresie ciąży, nie należy też zbyt długo stać ani zbyt długo siedzieć, ani też forsować się ćwiczeniami bądź ciężką pracą. — Opuchlizna zwykle pojawia się wieczorem i znika rano, gdy wypoczniemy. Pomocne są przy jej usuwaniu zimne okłady, zabiegi ochładzająco-relaksujące w gabinetach kosmetycznych oraz masaże — dodaje lekarka. Pomimo tego, że organizm zatrzymuje wodę, co powoduje obrzęki, nie należy w ciąży ograniczać przyjmowania płynów, gdyż może to doprowadzić do odwodnienia.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Zanim ukarzemy dziecko, zastanówmy się dlaczego znów źle się zachowuje.

Karać czy nie?

Zamiast karać dziecko, trzeba znaleźć przyczynę jego nieposłuszeństwa. Dziecko przez swoje zachowanie próbuje nam przekazać jakiś ważny komunikat. Inaczej nie potrafi tego zrobić.

czytaj

Dzieci nie wolno opalać, te najmłodsze w ogóle nie powinny przebywać w pełnym słońcu

Ochrona przeciwsłoneczna najmłodszych dzieci

Latem dwadzieścia minut na pełnym słońcu wystarczy, by skóra niemowlęcia została poparzona. Dlatego w słoneczne dni trzeba smarować dzieci kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym - najlepiej 50+.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj