Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Żylaki w ciąży i po porodzie

Odpowiednia dieta, dawka ruchu i odpoczynku

Nabrzmiałe dłonie, kolana, kostki, stopy, żylaki na nogach i w odbycie mogą dokuczać już od pierwszych tygodni ciąży lub pod jej koniec. Warto zapobiegać im, a jeśli się pojawią, wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

Gimnastyka i odpoczywanie z nogami uniesionymi ku górze mogą przeciwdziałać powstaniu żylaków.

Fot. iStockphoto

Gimnastyka i odpoczywanie z nogami uniesionymi ku górze mogą przeciwdziałać powstaniu żylaków.

 

Żylaki w ciąży i po porodzie: leczenie

Żylaki odbytu najczęściej dokuczają kobietom tuż przed porodem, ale pojawiają się też po urodzeniu dziecka. Mogą być skutkiem niewłaściwej diety, która sprzyja zaparciom, ucisku macicy na jelita lub siedzącego trybu, a także zbyt intensywnego parcia w czasie porodu. Gdy zauważymy krwawienie z odbytu, swędzenie i ból - koniecznie należy udać się do lekarza, ponieważ nieleczone hemoroidy mogą się powiększyć i jeszcze bardziej dokuczać w kolejnych ciążach.

Żylakom odbytu zapobiegamy, stosując przez całe dziewięć miesięcy ciąży lekką dietę, przeciwdziałającą zaparciom, tzn. bogatą w błonnik (kasze i pełnoziarniste pieczywo, owoce i warzywa). Oprócz tego wskazany jest ruch, np. codzienne spacery.

Leczenie hemoroidów polega na smarowaniu okolic odbytu maściami i żelami lub stosowaniu czopków doodbytniczych działających przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Leki powinny być jednak przepisane przez lekarza, gdyż nie wszystkie dostępne w aptece bez recepty nadają się dla kobiet w ciąży.

 

Odpoczynek i zimne okłady na opuchliznę

— Wstrzymywana w ciąży przez organizm woda bardzo często powoduje obrzęki w okolicy kostek, dłoni i nóg. Problem z założeniem butów czy biżuterii pojawia się na ogół w połowie ciąży — mówi dr Barbara Jerschina. Wtedy masa ciała zaczyna się zwiększać, więcej jest też krwi krążącej i stąd pojawiają się obrzęki. Można im zapobiegać poprzez kilkukrotny w ciągu dnia odpoczynek, najlepiej z lekko uniesionymi nogami. W tym okresie ciąży, nie należy też zbyt długo stać ani zbyt długo siedzieć, ani też forsować się ćwiczeniami bądź ciężką pracą. — Opuchlizna zwykle pojawia się wieczorem i znika rano, gdy wypoczniemy. Pomocne są przy jej usuwaniu zimne okłady, zabiegi ochładzająco-relaksujące w gabinetach kosmetycznych oraz masaże — dodaje lekarka. Pomimo tego, że organizm zatrzymuje wodę, co powoduje obrzęki, nie należy w ciąży ograniczać przyjmowania płynów, gdyż może to doprowadzić do odwodnienia.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 25-01-2015 23:02:51

    W artykule na ebobasie przeczytałam że wyciąg z kasztanowca w ciazy jest szkodliwy, a przeciez to głowna substancja wielu maści i kremów przeciwżylakowych.
  • mikaa997 | 09-02-2015 17:34:38

    U mnie też po porodzie pojawiło się mnustwo "pajączków", kiedyś myślałam o ich usunięciu jednak wystraszyłam się ponieważ znajoma poddała się właśnie takim zabiegom i owszem pajączki w jednym miejscu zniknęły ale w drugim pojawiły się ze zdwojoną siłą.
  • joanka106259 | 26-02-2015 17:56:25

    Ja po pierwszej ciąży nie miałam wymienionych problemów, ale teraz zauważam małe pęknięcia naczynek tzw. pajączki. Mam nadzieję jednak, że nie pojawią się jakieś duże zmiany. Osobiście też bardzo boję się możliwości pojawienia się hemoroidów, mój brat ma z tym problem i wiem, że jest to okropna dolegliwość. A co do stosowania maści w ciąży najlepiej konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, będ...
  • Omega282 | 17-09-2018 12:25:47

    Hej, ostatnio mam duży problem z żylakami, w związku z ciążą. Szukam tego "idealnego" leku może nie w całkowicie obiektywny sposób, ale takiego - który pozwoli mi pozbyć się moich żylaków. Przeglądając internet natknęłam się na Varosin Forte Max na tej stronie: i ogólem ludzie bardzo dobrze się o nim wypowiadają. ALE, kosztuje bardzo dużo i boję się go kupić. Czy któras z was z niego korzystał...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj