Dbanie o prawidłową masę ciała jest ważne dla zdrowia kobiety przez całe życie, ale szczególnej wartości nabiera w wieku rozrodczym. Otyłość sprzyja zachwianiu równowagi hormonalnej. W tkance tłuszczowej produkowane są estrogeny, które wytwarzane w nadmiarze zaburzają owulację.
Otyłość u kobiet często jest jednym z objawów zespołu policystycznych jajników (PCO), który charakteryzują nadmierne wydzielanie insuliny (hiperinsulinemia), nieregularne miesiączki, cykle bezowulacyjne i niepłodność.
U kobiet z nadmierną masą ciała częściej niż u szczupłych występują: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa, zespół przedrzucawkowy (albuminuria, obrzęki, nadciśnienie), poronienia przed 20. tygodniem ciąży, przedwczesne porody. Otyłe kobiety częściej mają powikłania okołoporodowe i poporodowe w postaci zakrzepów, zakażeń i rozejścia się rany pooperacyjnej, nieprawidłowości w obkurczaniu macicy, większych ubytków krwi, przedłużających się porodów, a po cesarskim cięciu - trudności ze wstawaniem, chodzeniem czy korzystaniem z toalety.
Kobiety otyłe częściej niż szczupłe rodzą dzieci ze zbyt dużą masą urodzeniową (makrosomia), która zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań u noworodka, takich m.in. jak uszkodzenia splotu ramiennego oraz złamanie obojczyka. Noworodki kobiet otyłych częściej dostają w skali Apgar pomiędzy 4 a 7 punktów.
Wykazano też, że dzieci mam z nadwagą w życiu dorosłym są bardziej skłonne do chorób metabolicznych (np. otyłości, cukrzycy).