Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zabawki

Do patrzenia, gryzienia i odgrywania akcji

Zabawki jak buty czy ubranka mają swoją „rozmiarówkę”. Dla każdej grupy wiekowej jest naprawdę duży wybór. Najmniejszym dzieciom nie są potrzebne skomplikowane zabawki. Wystarczy kolorowy pluszak czy wydająca ciche odgłosy karuzela nad łóżeczkiem. Będą służyć do patrzenia.

Zabawki dla maluszka muszą być bezpieczne.

Fot. Kamil Krajewski

Zabawki dla maluszka muszą być bezpieczne.

 

Bawić się na wiele sposobów

Ukończenie przez dziecko pierwszego roku życia, to następny przełom zabawkowy. Maluch coraz chętniej sięga po kolejne i szybko się nimi nudzi. Nieśmiertelne są te zabawki, którymi bawić można się na wiele sposobów – np. piłka, klocki, tekturowe książeczki. Między pierwszym a drugim rokiem życia dzieci zaczynają bawić się bardziej tematycznie, chociaż sądzę, że to zależy od ukierunkowania przez rodziców i środowisko, niż wynika z płci dziecka. Chłopcy sięgają więc po samochody, traktory itp., dziewczynki bawią się lalkami, wózkami, garnkami.
Bawienie się to wbrew pozorom dość skomplikowana sprawa. Samo dziecko szybko się nudzi, choćby otoczone było masą najbardziej interesujących zabawek. Mam na to dwa sposoby – pierwszy – bawić się razem z dzieckiem i pokazywać nowe zastosowanie zabawek. Drugi – chować na jakiś czas część zabawek – po przerwie są równie atrakcyjne jak nowe.
Zabawki mają bawić i uczyć. Rolą rodziców jest, by zabawki, które podadzą dziecku do tego się nadawały i by były też bezpieczne.

Strona: 1 2

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

    Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

    Jakie zabawki są najlepsze dla dzieci?

    Najlepsze zabawki to te, które dają możliwość rozwoju, a więc są dokładnie na poziomie aktualnego rozwoju dziecka i o krok dalej. Każda zabawa czemuś służy. Np. dzieci półtoraroczne zabawa uczy reguł funkcjonowania społecznego.
    Kilkumiesięczne dziecko potrzebuje np. zawieszone na pałąk grzechoczące zabawki, w które może uderzać. Poznaje wtedy własne możliwości, uczy się rozpoznawać, że ręka, która uderza w zabawkę jest jego własna, że może powtarzać ruchy uzyskując ten sam efekt. Ale gdy już stanie się to dla dziecka oczywiste, zabawa przestanie być atrakcyjna. Wtedy najlepiej zabawkę zmienić. Nie znaczy to, że należy obłożyć dziecko stosem zabawek i narzekać, że niczym się nie bawi. To dotyczy dziecka w każdym wieku. Ale zwłaszcza małe dzieci nie są w stanie ogarnąć zbyt wielu zabawek. Można im na tydzień chować część zabawek i po tygodniu zmieniać. Generalnie zabawki do około trzech lat szybko się nudzą.
    Oczywiście nie dotyczy to niektórych przytulanek, z którymi dziecko się nie rozstaje w trudnych chwilach. Dopiero przedszkolaki powtarzają zabawy albo wykorzystują te same zabawki do realizacji własnych pomysłów.
    Zawsze lepsze są zabawki, które uruchamiają wyobraźnię. Na przykład można zmieniać role lalkom – raz jest bal lalek, potem odgrywają wizytę u doktora czy w przedszkolu. To daje dziecku możliwość przerobienia emocji, które w różnych sytuacjach mu towarzyszą.

     

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zabawy, zabawki, rozwój ruchowy, prezenty dla dziecka

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj