Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Potliwość stóp u dzieci. Leczenie, domowe sposoby

Skarpetki z bawełny, buciki ze skóry

O poceniu się dziecięcych stóp rozmawiamy z Katarzyną Łukowską, pediatrą

Potliwość stóp może dokuczać także, gdy malec np. śpi, choć zdarza się to rzadko.

Fot, iStockphoto

Potliwość stóp może dokuczać także, gdy malec np. śpi, choć zdarza się to rzadko.

Agnieszka Usiarczyk: Dlaczego niektórym dzieciom pocą się stopy?

Katarzyna Łukowska, pediatra: Wydzielanie potu gwarantuje utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, zapobiega przegrzaniu. Na podeszwie stopy znajdują się liczne gruczoły potowe, w których gromadzi się pot. Powinien być odprowadzony na zewnątrz. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo dziecko ma np. syntetyczne skarpety czy zbyt ciasne obuwie, stopa zaczyna się pocić. Pocenie często ma też podłoże emocjonalne, może też być objawem poważniejszego problemu.

Trzeba pamiętać, że mechanizm termoregulacji działa u dziecka mniej sprawnie niż u dorosłego, stąd mogą występować tego typu zaburzenia. Jeśli malcowi stopy pocą się nienaturalnie mocno, warto udać się do pediatry, który skieruje na bardziej specjalistyczne badania, pomagające ustalić przyczynę problemu.

Obfite pocenie najczęściej dotyczy najmłodszych dzieci i zazwyczaj mija samoistnie, jeśli nie jest spowodowane poważniejszą chorobą. Drugim okresem, kiedy obserwujemy wzmożoną potliwość jest okres dojrzewania. Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego u jednych dzieci występuje nadpotliwość, a u innych nie.

Dzieci na ogół są bardzo ruchliwe. Czy to też może być przyczyną mokrych stópek?

Tak. Ale potliwość może dokuczać także, gdy malec np. śpi, choć zdarza się to rzadko. Wzmożona aktywność ruchowa powoduje wzrost produkcji ciepła w organizmie i co za tym idzie zwiększone wydzielanie potu. Dzięki temu organizm się schładza. Nie ma sensu ograniczać dziecięcych zabaw, lepiej zadbać o komfort małych stóp.

W jaki sposób?

Należy często zmieniać maluchowi skarpetki, nie doprowadzać do przegrzewania. Ważne, by stopa nie była szczelnie opatulona i miała dostęp do świeżego powietrza. Dzięki temu będzie oddychać i nie będzie się pocić. Rodzic powinien też pamiętać o dostosowaniu ubioru swojej pociechy do warunków termicznych. Należy też wyeliminować syntetyczne materiały. Pajacyki, rajstopy, skarpety powinny być wykonane z dobrej jakości bawełny, bez domieszki syntetycznych składników.

Buciki i kapcie powinny być przewiewne, wygodne, wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej ze skóry. W sklepach są buty z oddychającą membraną, która usuwa nadmiar ciepła i wilgoci z obuwia. Oprócz tego można stosować wkładki z węglem aktywnym, który pochłania wilgoć. Niezwykle istotna jest również codzienna higiena. Konieczne jest dokładne osuszanie stópek, szczególnie między palcami.

Czasem spocone stopy wydzielają nieprzyjemny zapach. Czy to powinno niepokoić?

Brzydki zapach może świadczyć np. o nadkażeniu grzybiczym skóry stóp. Jeśli dziecku pocą się stopy, łatwo może do tego dojść. Wysoka wilgotność i temperatura sprzyjają rozwojowi na skórze stóp drobnoustrojów, m.in. bakterii i grzybów. Jeśli do tego dojdzie i dziecko zacznie swędzieć stopa, zmieni się wygląd skóry na podeszwie, konieczna jest wizyta u dermatologa, który przepisze odpowiednie leczenie.

*Katarzyna Łukowska, pediatra, kierownik medyczny Centrum Medycznego LuxMed przy al. KEN w Warszawie

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stopy, skóra dziecka, skóra, pocenie się, buty, buciki, bakterie

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj