Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

samodzielne siedzenie

Niemowlę najpierw samodzielnie siedzi, potem dopiero siada

Nie martw się, jeśli twoje półroczne dziecko nie potrafi samo siedzieć. Nie musi rozwijać się tak jak piszą w podręcznikach. Niektóre siedmio- lub ośmio- miesięczne dzieci nie siedzą jeszcze samodzielnie. Nie ma sensu podpieranie dziecka poduszkami, tylko dlatego, że ma już pół roczku.

Nie rób z dzieckiem nic na siłę. Ono samo pewnego dnia usiądzie.

Fot. iStockphoto

Nie rób z dzieckiem nic na siłę. Ono samo pewnego dnia usiądzie.

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym rytmie i niektóre potrzebują więcej czasu, aby wystarczająco wzmocnić mięśnie karku, brzuszka, ramion, tułowia, żeby pewnie i samodzielnie siedzieć.

Kiedy niemowlę siada?

Zasada jest prosta – nie rób z dzieckiem nic na siłę.

Do czasu, kiedy będzie gotowe, by siedzieć, jak najczęściej układaj je na podłodze na brzuszku, niech podnosi głowę, nóżki, niech się przekręca z boku na bok i turla. To dla niego stymulująca gimnastyka.

Trzy, czteromiesięczne niemowlaki nie mogą siedzieć samodzielnie - bez względu na to, co często piszą mamy na forach. Po prostu ich kręgosłupy i mięśnie są zbyt słabe, by utrzymać pozycję pionową. Dzieci w tym wieku powinny sporo leżeć na pleckach, przekręcać samodzielnie, turlać. Nieocenioną formą gimnastyki jest leżenie na brzuszku i trzymanie wysoko głowy - niektóre dzieci tego nie lubią, ale bez nauki dźwigania głowy dziecko nie opanuje sztuki samodzielnego siedzenia.

 

Samodzielne siedzenie krok po kroku

Około piątego miesiąca życia większość niemowląt zaczyna "ciągnąć" tułów do siedzenia. Rodzice muszą pilnować, by na przykład dziecko zostawione w foteliku zawsze było przypięte pasami, inaczej dość łatwo może podczas takiej gimnastyki wypaść.

Inna forma przygotowań do samodzielnego siedzenia to próby podciągania się, gdy ktoś poda maluszkowi, leżącemu na plecach, dwa palce. Dziecko, któremu nawet na chwilę uda się usiąść, jest przeszczęśliwe, więc gdy z powrotem ląduje na pleckach, może głośno protestować. Takie ćwiczenia można powtarzać z pięciomiesięcznym maluchem dość często, świetnie trenują mięśnie grzbietu i brzucha.

Półroczne dzieci, w większości, opanowują sztukę siedzenia. Na początku sił starcza tylko na chwilę, ale z każdym tygodniem czas, w którym dziecko siedzi, wydłuża się.

Dzieci niechętnie wracają do pozycji horyzontalnej, ale rodzice muszą czuwać, by nie przeciążały one kręgosłupa - większość czasu w ciągu dnia sześcio a nawet siedmiomiesięczny maluch powinien spędzać w pozycji leżącej - najczęściej jest to już pozycja na brzuszku. Pewne siedzenie dzieci opanowują najczęściej w ósmym miesiącu życia, a w ciągu kolejnych dwóch miesięcy uczą się sztuki samodzielnego siadania. Niektóre dzieci najpierw zaczynają stać, zanim nauczą się samodzielnie siadać!

Kiedy dziecko już siedzi, zaczyna być rzeczywiście fajnie. Szczególnie na spacerach. Taka zmiana perspektywy dzieciom się podoba. Są bardzo zainteresowane tym, co dzieje się dookoła. Minusem tego jest (albo może być) kłopot z zasypianiem na spacerze. Jeśli masz jedno dziecko, spróbuj to wykorzystać – wracaj do domu na spanie i odpoczywaj z dzieckiem. Jeśli dziecko często budzi się w nocy, drzemka z nim w ciągu dnia postawi cię na nogi.

Codzienne życie mamy z siedzącym dzieckiem też bywa łatwiejsze. Możesz z nim gotować i sprzątać – maluch siedzi w swoim foteliku, a ty tylko zmieniasz zabawki, podajesz picie albo chrupki kukurydziane i robisz co musisz w kuchni. Oczywiście, nie wszystko co zaplanowałaś. Ale, oby udało ci się jak najwięcej!

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    mgr rehabilitacji Anna Boryczka

    Terapeuta z Kliniki Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD.

    Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych Maluch w Warszawie.

    Czy należy się niepokoić, gdy półroczny maluch jeszcze nie siedzi?

    Rodzice często mylą dwa pojęcia: siedzenie i siadanie, a są to dwie różne umiejętności. O siedzeniu mówimy wtedy, gdy dziecko posadzone, potrafi utrzymać samodzielnie tę pozycję. Z reguły jest na to gotowe między 6. a 8. miesiącem życia. Jednak sześciomiesięczne dziecko najbardziej lubi leżeć na plecach i bawić się własnymi stopami albo leżeć na brzuchu wysoko podparte na rękach. Jeśli po skończeniu siedmiu miesięcy, dziecko przez dłuższą chwilę nie potrafi utrzymać pozycji siedzącej, a jednocześnie w pozycjach na brzuchu i plecach rozwija się zgodnie z wiekiem kalendarzowym, to proponuję odczekać jeszcze miesiąc, dać mu szansę. Jeśli po tym czasie nic się nie zmieni, a posadzony maluch nadal leci do przodu, tyłu albo na boki, to zalecam wizytę u specjalisty.

    Natomiast o siadaniu mówimy wtedy, kiedy dziecko samo potrafi przejść do pozycji siedzącej z leżenia czy z czworakowania. Dzieje się to z na ogół między 8. a 10. miesiącem życia. Dzieci często, zanim zaczną siedzieć i siadać, czworakują, bo taki sposób poznawania świata bardziej je interesuje. Oczywiście posadzone będą siedzieć, ale krótko. Proponuję, żeby raczej zachęcać dzieci do czworaków, zamiast do siedzenia. Dopóki napięcie posturalne dziecka nie pozwala mu utrzymać prawidłowego siadu, nie należy dziecka sadzać, bo można spowodować i utrwalić nieprawidłową pozycję - dziecko siedzi z okrągłymi plecami lub przechylone na jedną stronę. 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek, igaigs.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj