Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Chodzę!

Feta w rodzinie

Nikt jej nie zachęcał do chodzenia. Po prostu od kilku tygodni łaziła przy meblach – zawsze bokiem i dostawiała nóżkę do nóżki. Pewnego dnia znudziło jej się czekać na mamę i przyszła do mnie sama – pierwsze dwa kroki. To dla dziecka ogromne zaskoczenie. I wielka feta w rodzinie. U mnie w ruch poszły telefony – do ojca dziecka, do dziadków, do brata, do przyjaciółki...

Pierwszy samodzielny spacer dwunastomiesięcznej Hani.

fot. Renata Fishan-Haase

Pierwszy samodzielny spacer dwunastomiesięcznej Hani.

Moje niezwykle ruchliwe dziecko zaczęło samo chodzić, gdy miało dziesięć i pół miesiąca. To bardzo szybko. Ponieważ było to moje pierwsze dziecko, to jeszcze szybciej pobiegliśmy do ortopedy. Jego werdykt był krzepiący – silna, zdrowa, sprawna dziewczynka, niech się więc rozwija w swoim tempie.

 

Boso, to jest to!

Małe dziecko, które zaczyna chodzić, jest na początku niezdarne, chwieje się, chodzi na rozstawionych nogach i balansuje całym ciałem. Jak już poczuje się pewniej, zacznie odkrywać różne przyjemności – moje dzieci (2,5 i 5,5 lat) uwielbiają do dziś chodzić na boso po trawie i piasku. W czasie zabawy w piaskownicy zawsze prowadzą negocjacje, czy jest wystarczająco ciepło, żeby zdjąć buty i skarpetki.

 

Przyjdzie na to czas

Nie martw się, gdy twoje roczne dziecko samo nie chodzi. Ma jeszcze na to czas. Problem jest wtedy, gdy dziecko ma rok i nie stoi lub 15 – 16 miesięcy i nie chodzi. Niektóre dzieci bardzo długo boją się ruszyć same. Trzeba je długo asekurować, podtrzymywać pod paszki, trzymać za ramionka i czekać na ten samodzielny pierwszy wielki krok. Być może wtedy pediatra da ci skierowanie do ortopedy. To kontrolna wizyta, która zwykle kończy się wyznaczeniem następnego spotkania za rok i dobrą radą, żeby małe dziecko (do czwartego roku życia) nosiło zawsze buty albo kapcie z usztywnianą piętą.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: samodzielność, rozwój ruchowy, ortopeda, chodzenie, buty

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Typowe dla trzydniówki są małe czerwone plamki, które same znikają po kilkunastu godzinach

Trzydniówka u niemowląt. Objawy i przebieg choroby

Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym to choroba wywoływana wirusem, przechodzona przez większość dzieci przed ukończeniem 4. roku życia. Najczęściej chorują na nią maluchy między 6. a 24. miesiącem życia, choć czasami trzydniówka pojawia się dopiero u...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj