Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Chodzę!

Feta w rodzinie

Nikt jej nie zachęcał do chodzenia. Po prostu od kilku tygodni łaziła przy meblach – zawsze bokiem i dostawiała nóżkę do nóżki. Pewnego dnia znudziło jej się czekać na mamę i przyszła do mnie sama – pierwsze dwa kroki. To dla dziecka ogromne zaskoczenie. I wielka feta w rodzinie. U mnie w ruch poszły telefony – do ojca dziecka, do dziadków, do brata, do przyjaciółki...

Pierwszy samodzielny spacer dwunastomiesięcznej Hani.

fot. Renata Fishan-Haase

Pierwszy samodzielny spacer dwunastomiesięcznej Hani.

Moje niezwykle ruchliwe dziecko zaczęło samo chodzić, gdy miało dziesięć i pół miesiąca. To bardzo szybko. Ponieważ było to moje pierwsze dziecko, to jeszcze szybciej pobiegliśmy do ortopedy. Jego werdykt był krzepiący – silna, zdrowa, sprawna dziewczynka, niech się więc rozwija w swoim tempie.

 

Boso, to jest to!

Małe dziecko, które zaczyna chodzić, jest na początku niezdarne, chwieje się, chodzi na rozstawionych nogach i balansuje całym ciałem. Jak już poczuje się pewniej, zacznie odkrywać różne przyjemności – moje dzieci (2,5 i 5,5 lat) uwielbiają do dziś chodzić na boso po trawie i piasku. W czasie zabawy w piaskownicy zawsze prowadzą negocjacje, czy jest wystarczająco ciepło, żeby zdjąć buty i skarpetki.

 

Przyjdzie na to czas

Nie martw się, gdy twoje roczne dziecko samo nie chodzi. Ma jeszcze na to czas. Problem jest wtedy, gdy dziecko ma rok i nie stoi lub 15 – 16 miesięcy i nie chodzi. Niektóre dzieci bardzo długo boją się ruszyć same. Trzeba je długo asekurować, podtrzymywać pod paszki, trzymać za ramionka i czekać na ten samodzielny pierwszy wielki krok. Być może wtedy pediatra da ci skierowanie do ortopedy. To kontrolna wizyta, która zwykle kończy się wyznaczeniem następnego spotkania za rok i dobrą radą, żeby małe dziecko (do czwartego roku życia) nosiło zawsze buty albo kapcie z usztywnianą piętą.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: samodzielność, rozwój ruchowy, ortopeda, chodzenie, buty

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj