Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Chodzę!

Feta w rodzinie

Nikt jej nie zachęcał do chodzenia. Po prostu od kilku tygodni łaziła przy meblach – zawsze bokiem i dostawiała nóżkę do nóżki. Pewnego dnia znudziło jej się czekać na mamę i przyszła do mnie sama – pierwsze dwa kroki. To dla dziecka ogromne zaskoczenie. I wielka feta w rodzinie. U mnie w ruch poszły telefony – do ojca dziecka, do dziadków, do brata, do przyjaciółki...

Pierwszy samodzielny spacer dwunastomiesięcznej Hani.

fot. Renata Fishan-Haase

Pierwszy samodzielny spacer dwunastomiesięcznej Hani.

Moje niezwykle ruchliwe dziecko zaczęło samo chodzić, gdy miało dziesięć i pół miesiąca. To bardzo szybko. Ponieważ było to moje pierwsze dziecko, to jeszcze szybciej pobiegliśmy do ortopedy. Jego werdykt był krzepiący – silna, zdrowa, sprawna dziewczynka, niech się więc rozwija w swoim tempie.

 

Boso, to jest to!

Małe dziecko, które zaczyna chodzić, jest na początku niezdarne, chwieje się, chodzi na rozstawionych nogach i balansuje całym ciałem. Jak już poczuje się pewniej, zacznie odkrywać różne przyjemności – moje dzieci (2,5 i 5,5 lat) uwielbiają do dziś chodzić na boso po trawie i piasku. W czasie zabawy w piaskownicy zawsze prowadzą negocjacje, czy jest wystarczająco ciepło, żeby zdjąć buty i skarpetki.

 

Przyjdzie na to czas

Nie martw się, gdy twoje roczne dziecko samo nie chodzi. Ma jeszcze na to czas. Problem jest wtedy, gdy dziecko ma rok i nie stoi lub 15 – 16 miesięcy i nie chodzi. Niektóre dzieci bardzo długo boją się ruszyć same. Trzeba je długo asekurować, podtrzymywać pod paszki, trzymać za ramionka i czekać na ten samodzielny pierwszy wielki krok. Być może wtedy pediatra da ci skierowanie do ortopedy. To kontrolna wizyta, która zwykle kończy się wyznaczeniem następnego spotkania za rok i dobrą radą, żeby małe dziecko (do czwartego roku życia) nosiło zawsze buty albo kapcie z usztywnianą piętą.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • kasztanka2 | 12-01-2015 11:02:01

    To prawda, presja, że dziecko jeszcze nie chodzi, a przecież już skończyło roczek może być ogromnie przytłaczająca. Ja staram się mieć to gdzieś, ale właśnie jestem w trakcie wyczekiwania, aż córa sama zacznie chodzić. Dziś ma rok i 3 tygodnie i z dnia na dzień idzie jej coraz lepiej to chodzenie a synek roczek przedreptał samodzielnie i też było fajnie
  • mysia83 | 13-01-2015 08:59:35

    Znam ta presje z doświadczenia, bo starszy synek zaczął chodzić dopiero jak miał 15 miesięcy. To troche wynika z tego, że my, tzn. mamy, babcie, ciocie lubimy porównywać, tzn. spotykamy sie w jakas uroczystość i ciocia pyta: a ile ma juz ząbków? no i sie okazuje, ze nie ma żadnego....no i wtedy ciocia mowi: a moja Basia to w tym wieku miał juz 4! No i jest stres, bo byśmy chcieli, żeby nasze d...
  • GabaBaba26 | 28-01-2015 09:02:14

    Pierwsze samodzielne kroczki córeczki oj pamiętam dobrze ten wyczyn nawet udało nam się nagrać ten moment córeczka miała wówczas 10 miesięcy natomiast siostrzenica postawiła pierwsze kroczki mając 15 miesięcy więc to chyba zależy od odwagi dziecka lub rodziców. Myśmy z mężem stawali na przeciwko siebie i zachęcali córcię do pokonania małych odległości, siostra natomiast postanowiła poczekać a...
  • Free_Kasiun | 29-05-2016 12:03:57

    Dać dziecko swobodę to najważniejsze! i poczekać na zakup pierwszych butów, niech zacznie samo dobrze stawiać kroki, a na nie przyjdzie czas...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: samodzielność, rozwój ruchowy, ortopeda, chodzenie, buty

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj