Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Lalka dla chłopca, ciuchcia dla dziewczynki?

Niech się bawią czym chcą

W przedszkolach dzieci same decydują jakimi chcą bawić się zabawkami. — Bywa, że chłopcy przebierają lalki, a dziewczynki bawią się młotkiem — mówi pani z przedszkola Zielona Ciuchcia w Jabłonnej.

Nie ograniczajmy dzieciom dostępu do zabawek - niech same wybiorą, czym chcą się bawić.

Fot. BE&W

Nie ograniczajmy dzieciom dostępu do zabawek - niech same wybiorą, czym chcą się bawić.

To, co mówi przedszkolanka z Jabłonnej uspokoiło mnie. Skrzynia z zabawkami mojej trzyletniej córki wypełniona jest głównie samochodami, pociągami, dinozaurami, przyczepami. Jest w niej tylko jedna lalka, którą dostała w prezencie. To, że woli auta, zauważyłam, gdy miała już ponad rok i razem chodziłyśmy po sklepach z zabawkami. Chętniej zatrzymywała się przy półce z samochodami niż z lalkami. Nie wiem skąd u niej zainteresowanie pojazdami. Być może polubiła je, bo to tata pokazywał jej przez okno pędzącą karetkę, policję, straż pożarną czy lecący samolot i helikopter? Do tej pory, gdy słyszy wycie syreny, podchodzi do okna i czeka aż ją ktoś podniesie, by mogła zobaczyć co jedzie.

 

To normalne

Gdy odwiedzałam koleżanki, które mają synów, mała zawsze chętnie bawiła się ich pojazdami, a nie misiami czy pluszakami. Niedawno co prawda, wygrzebała swoją lalkę ze skrzyni, ale wcale nie bawiła się nią. Zamalowała jej twarz na czarno, po czym z powrotem wrzuciła do kufra. Wózek dla lalek od początku służy jej jako samochód. Siada na nim, bierze do ręki pokrywkę do garnka, trzyma ją jak kierownicę, odpycha się nogami i jeździ po mieszkaniu. Gdy chodzimy do sklepu, zawsze prowadzę ją do półki z lalami czy domkami, żeby sprawdzić czy się nimi zainteresuje. Chętnie bym je jej kupiła, by zobaczyć jak się nimi bawi, jak je przytula. Ale ucieka do samochodów, dinozaurów i pociągów. Jest w siódmym niebie, gdy weźmie z półki „dinziolka" (tak nazywa dinozaury) i naśladując jego odgłosy, gania za mną po sklepie.

Choć zastanawiam się dlaczego nie lubi się bawić zabawkami dla dziewcząt, nie martwi mnie to. Nie sądzę by to, że woli męskie zabawki, miało jakikolwiek wpływ na jej przyszłość. Moja młodsza siostra Beata też jako dziecko rozkręcała samochody i młotkiem wbijała gwoździe w deskę, a jest równie kobieca, jak jej koleżanki, które bawiły się lalkami. Z kolei dwuletni Wiktorek, synek Gosi, przepada za lalkami. Od pierwszego wejrzenia, gdy je zobaczył u swojej małej sąsiadki. Lubi wozić je w wózeczku, nosić na rączkach, dotykać oczu. Gośka tak jak ja, uważa, że nie ma znaczenia, czym bawią się dzieci. Jej zdaniem, mały lubi bawić się lalkami, bo nie ma ich w domu, więc się mu nie opatrzyły, jak jego zabawki. Sama mu jednak lalek nie kupuje. — Nie muszę, bo mam swoją starą lalkę i daję mu ją od czasu do czasu do zabawy. Podejrzewam, że gdyby miał ją w swoim pudełku z zabawkami znudziłaby mu się, a jak dostaje ją raz na jakiś czas, cieszy się i zabawie nią poświęca dużo czasu — dodaje Gosia. — Uważam, że chłopcom nie należy ograniczać dostępu do zabawek uznawanych za dziewczęce, tak jak dziewczynkom powinno pozwolić się bawić autkami. Niech się uczą różnych zabaw. To ich przecież kształtuje — komentuje Gosia.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

 • Quatinan | 10-05-2016 11:39:41

  Ja dla mojej córeczki lubie takie szmaciene lalki, bo są według mnie najbezpieczniejsze, takie duże bobasy są super, ale są plastkowe albo gumowe i zawsze boje sie, że jak spuszczę ja na chwilkę z oczu to coś może się stać, dlatego wolę szmacianki, mamy takie i córeczka świetnie się nimi bawi, zabiera je na spacer nawet
 • chuda123 | 14-05-2016 11:32:23

  Nie widze nic złego w tym, żę chłopiec bawi sie lalkami, a dziewczynka samochodami aczkolwiek sama z siebie synowi nie kupiła bym lalki, jesli poprosi to tak
 • mamikaro | 02-06-2016 11:08:28

  raczej nie..
 • alinka_019 | 09-06-2016 12:52:37

  Ja uważam że zabawki powinno dostosowć się do zainteresowań dziecka jeśli syn lubi się bawić lalkami i to go interesuje to dlaczego nie kupic mu tego z czego będzie się cieszył

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zabawy, zabawki, przedszkole, dziewczynka, chłopiec

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Czy szczepienia dzieci powinny być obowiązkowe?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj