Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak dbać o zęby w ciąży. Leczenie ważne dla mamy i dziecka

Wylecz próchnicę dla dziecka

Zmiany hormonalne, częstsze podjadanie, wymiotowanie — wszystko to ma negatywny wpływ na zęby. A od ich stanu może zależeć zdrowie dziecka i mamy.

Jesteś w ciąży? Kontroluj zęby regularnie!

Fot. iStockphoto

Jesteś w ciąży? Kontroluj zęby regularnie!

Dawniej mówiło się, że jedno dziecko więcej, jeden ząb mniej. Dziś wiadomo, że jeśli kobieta regularnie będzie chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa i będzie dbać o zęby, wcale nie grozi jej podczas ciąży utrata uzębienia.

Problemy z zębami w ciąży: przyczyny

- Ciężarne najczęściej skarżą się na krwawienie i zapalenie dziąseł oraz próchnicę – mówi stomatolog Katarzyna Łoza- Sołtyk z gabinetu Soldent w Warszawie. W wyniku zmian hormonalnych dziąsła są przekrwione, stają się bardziej wrażliwe na uszkodzenia, dotykanie ich może powodować obfite krwawienie. Pomimo bólu, nie należy zaniechać szczotkowania. Niedokładne usuwanie resztek jedzenia z powierzchni zębów i dziąseł spowoduje, że dolegliwości się nasilą. Rozpulchnienie dziąseł może być też przyczyną występowania chorób przyzębia, a w konsekwencji rozchwiania i utraty zębów. Wielu lekarzy uważa, że choroby dziąseł zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Jeśli dziąsła bardzo krwawią, a ból jest coraz silniejszy, trzeba zgłosić się do stomatologa.

 

Jak dbać o zęby w ciąży? Czy można wyrywać zęby?

W czasie ciąży do próchnicy przyczyniają się m.in. poranne wymioty. - Szkodliwe działanie ma kwas żołądkowy, który powoduje odwapnienie twardych tkanek zęba.

Dlatego po rannej niedyspozycji warto przepłukać usta i umyć zęby pastą z fluorem – radzi lek. Łoza-Sołtyk. Fluoru powinno być od 1000 do 1500 ppm, bo tylko wtedy pasta chroni przed próchnicą. Również zwiększony apetyt na kwaśne i słodkie pokarmy, często w sporych ilościach, może być przyczyną rozwoju próchnicy.

Jeśli kobieta w tym czasie zaniedba higienę jamy ustnej, może dojść nie tylko do próchniczego uszkodzenia zębów, ale i rozwoju bądź zaostrzenia parodontozy. Próchnica, podobnie jak choroby dziąseł, może być źródłem zakażenia, które może doprowadzić do porodu przedwczesnego lub do infekcji u dziecka w trakcie porodu. - Jeśli przyszła mama, nie zdążyła przed ciążą zaleczyć wszystkich ubytków, może to zrobić w ciągu dziewięciu miesięcy, przy czym najbezpieczniejszy jest środkowy trymestr, czyli od 3. do 6. miesiąca – dodaje stomatolog. Po porodzie będzie jej trudniej wyrwać się z domu na wizytę, a poza tym choroby dziąseł czy zębów mogą znacznie się rozwinąć.

Kobiety w ciąży można znieczulać miejscowo. Można też, w razie potrzeby, usunąć ząb. Nie wykonuje się jedynie prześwietleń zębów.

 

Jak zapobiec chorobom dziąseł i próchnicy w ciąży:

- Co najmniej dwa razy dziennie szczotkuj zęby, rano i wieczorem
- Używaj miękkiej szczoteczki, która nie powoduje podrażnień i wymieniaj ją co trzy miesiące
- Szczotkuj zęby co najmniej cztery minuty
- Używaj pasty z fluorem, nici dentystycznych, oraz płynów do płukania jamy ustnej
- Nie jedz zbyt dużo słodyczy
- Chodź na wizyty kontrolne do dentysty raz na pół roku.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Kinesiology Taping można stosować już u niemowląt. Bardzo dobre wyniki daje np. w leczeniu kręczu szyi, ale nie tylko.

Taping u dzieci

Nalepione w fantazyjny sposób kolorowe plastry na nogach i barkach sportowców to nie nowa moda. To skuteczna terapia, coraz szerzej wykorzystywana w rehabilitacji dzieci i niemowląt. O zasadach i zakresach działania tapingu rozmawiamy z Tomaszem...

czytaj

Zapięcie stanika musi znajdować się pod łopatkami, na linii biustu.

Jaki powinien być biustonosz ciężarnej

W pierwszym trymestrze ciąży biust może powiększyć się nawet o dwa rozmiary. Być może więc będzie trzeba nawet dwa razy dobierać właściwy stanik. Dopiero w ostatnim miesiącu ciąży można przymierzać staniki do karmienia, choć jeszcze lepiej zrobić to po...

czytaj

Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło.

Ulewanie noworodka, ulewanie niemowląt

Statystyka mówi, że co drugie dziecko ulewa. I tak było u mnie – jedno dziecko ulewało, drugie nie. Na szczęście, nie jest to nic groźnego i na pewno nie boli.Ulewanie może być (ale nie musi) jedną z oznak nietolerancji na białko mleka krowiego.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj