Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak dbać o zęby w ciąży. Leczenie ważne dla mamy i dziecka

Wylecz próchnicę dla dziecka

Zmiany hormonalne, częstsze podjadanie, wymiotowanie — wszystko to ma negatywny wpływ na zęby. A od ich stanu może zależeć zdrowie dziecka i mamy.

Jesteś w ciąży? Kontroluj zęby regularnie!

Fot. iStockphoto

Jesteś w ciąży? Kontroluj zęby regularnie!

Dawniej mówiło się, że jedno dziecko więcej, jeden ząb mniej. Dziś wiadomo, że jeśli kobieta regularnie będzie chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa i będzie dbać o zęby, wcale nie grozi jej podczas ciąży utrata uzębienia.

Problemy z zębami w ciąży: przyczyny

- Ciężarne najczęściej skarżą się na krwawienie i zapalenie dziąseł oraz próchnicę – mówi stomatolog Katarzyna Łoza- Sołtyk z gabinetu Soldent w Warszawie. W wyniku zmian hormonalnych dziąsła są przekrwione, stają się bardziej wrażliwe na uszkodzenia, dotykanie ich może powodować obfite krwawienie. Pomimo bólu, nie należy zaniechać szczotkowania. Niedokładne usuwanie resztek jedzenia z powierzchni zębów i dziąseł spowoduje, że dolegliwości się nasilą. Rozpulchnienie dziąseł może być też przyczyną występowania chorób przyzębia, a w konsekwencji rozchwiania i utraty zębów. Wielu lekarzy uważa, że choroby dziąseł zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Jeśli dziąsła bardzo krwawią, a ból jest coraz silniejszy, trzeba zgłosić się do stomatologa.

 

Jak dbać o zęby w ciąży? Czy można wyrywać zęby?

W czasie ciąży do próchnicy przyczyniają się m.in. poranne wymioty. - Szkodliwe działanie ma kwas żołądkowy, który powoduje odwapnienie twardych tkanek zęba.

Dlatego po rannej niedyspozycji warto przepłukać usta i umyć zęby pastą z fluorem – radzi lek. Łoza-Sołtyk. Fluoru powinno być od 1000 do 1500 ppm, bo tylko wtedy pasta chroni przed próchnicą. Również zwiększony apetyt na kwaśne i słodkie pokarmy, często w sporych ilościach, może być przyczyną rozwoju próchnicy.

Jeśli kobieta w tym czasie zaniedba higienę jamy ustnej, może dojść nie tylko do próchniczego uszkodzenia zębów, ale i rozwoju bądź zaostrzenia parodontozy. Próchnica, podobnie jak choroby dziąseł, może być źródłem zakażenia, które może doprowadzić do porodu przedwczesnego lub do infekcji u dziecka w trakcie porodu. - Jeśli przyszła mama, nie zdążyła przed ciążą zaleczyć wszystkich ubytków, może to zrobić w ciągu dziewięciu miesięcy, przy czym najbezpieczniejszy jest środkowy trymestr, czyli od 3. do 6. miesiąca – dodaje stomatolog. Po porodzie będzie jej trudniej wyrwać się z domu na wizytę, a poza tym choroby dziąseł czy zębów mogą znacznie się rozwinąć.

Kobiety w ciąży można znieczulać miejscowo. Można też, w razie potrzeby, usunąć ząb. Nie wykonuje się jedynie prześwietleń zębów.

 

Jak zapobiec chorobom dziąseł i próchnicy w ciąży:

- Co najmniej dwa razy dziennie szczotkuj zęby, rano i wieczorem
- Używaj miękkiej szczoteczki, która nie powoduje podrażnień i wymieniaj ją co trzy miesiące
- Szczotkuj zęby co najmniej cztery minuty
- Używaj pasty z fluorem, nici dentystycznych, oraz płynów do płukania jamy ustnej
- Nie jedz zbyt dużo słodyczy
- Chodź na wizyty kontrolne do dentysty raz na pół roku.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mikaa997 | 09-02-2015 16:51:31

    Uważam, że o zęby należy dbać cały czas, nie tylko w ciąży.
  • Modzelka8 | 16-02-2015 11:41:42

    Ja w ciąży często odwiedzałam stomatologa, wiedziałam że zęby ucierpią w tym czasie. Dlatego systematycznie je leczyłam o zdejmowałam kamień. Jak na razie nie mam żadnych problemów
  • Doris85 | 03-04-2015 09:14:14

    Najlepiej by bylo pozbyc sie wszystkich problemów z zebami jeszcze przed ciaza, ale nie zawsze sie tak da. W ciazy chodze regularnie do dentysty i na biezaco usuwam pojawiajace się problemy. Przed ciaza - przy regularnych wizytach i rowniez wykonywanym leczeniu nigdy nie czulam potrzeby brania znieczulenia. Teraz zauwazylam, ze moj prog bolu sie obnizyl. Nie bojmy sie prosic dentysty o znieczul...
  • eulalia | 18-10-2018 19:12:40

    Bardzo nie lubię wizyt u dentysty, dlatego dbam o zęby najlepiej jak umiem. Staram się szczotkować zęby po każdym posiłku, jeśli nie mam takiej możliwości to używam płynu do płukania jamy ustnej z Listerine %C5%82yn-do-p%C5%82ukania/p%C5%82yn-listerine-cool-mint który dodatkowo odświeża oddech i zapobiega niszczeniu płytki nazębnej. Póki co (odpukać!) wszystkie zęby mam swoje, zdrowe i może nie...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj