Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wybierz dogodny dla siebie poród

Na krzesełku czy w kole porodowym?

Choć nie ma jednej recepty na poród dla wszystkich kobiet, zanim nadejdzie termin porodu, warto wiedzieć w czym można wybierać, by poród był udany. To ma być niepowtarzalne zdarzenie dla rodzącej, gwarantujące pełne bezpieczeństwo dziecku – mówi Anna Pułczyńska, doświadczona położna ze Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Jaki wybrać poród, by był dobry i udany  W wodzie  Na krzesełku  Przy drabinkach  A może w kole porodowym

Fot. iStockphoto

Jaki wybrać poród, by był dobry i udany W wodzie Na krzesełku Przy drabinkach A może w kole porodowym

Przygotowując się do porodu nie można nastawiać się na jeden jego rodzaj np. że odbędzie się w wodzie, bo nie wiadomo, co się w trakcie porodu zdarzy. Koniecznie też trzeba zaznajomić się z fazami porodu, by być świadomą tego, co się dzieje.
- Czasem występują skurcze przepowiadające, poprzedzające gotowość do porodu. Nie są uciążliwe, bo występują tylko przez dwie godziny lub pod wieczór – opowiada położna. - Zdarza się jednak i tak, że poród rozpoczyna się, kiedy nie ma gotowości do akcji. Towarzyszy mu wtedy bardzo długa faza utajona, czyli „spinanie” brzucha co 5 minut. W przypadku kobiety rodzącej po raz pierwszy faza ta może trwać nawet kilkanaście godzin – opowiada Pułczyńska.

 

Na krzesełku

Krzesełko do rodzenia jest niskie, ma solidne oparcie i wycięcie w miejscu okrągłego siedziska. Rodząca podczas parcia szuka dla siebie wygodnej pozycji, a zmęczona chętnie skorzysta z krzesełka. Poród taki jest możliwy przy prawidłowym ułożeniu dziecka. Anna Pułczyńska zaobserwowała, że większość kobiet w I i II etapie porodu lubi przybierać pozycję klasyczną, półsiedzącą na łóżku, polegającą na tym, że rodząca siedzi jak na fotelu, a w zależności od jej potrzeb regulowana jest wysokość położenia jej pleców. – To jest możliwe, gdy łóżka porodowe mają regulowaną wysokość i są rozsuwane w połowie długości w ten sposób, że kobieta siedząc może urodzić, bo położna ma do niej dobry dostęp.
– Na krzesełku przede wszystkim kanał rodny skierowany jest pionowo w dół i grawitacja sprawia, że szybciej się obniża główka dziecka. Na krzesełku jest też większa możliwość odginania się kości ogonowej, bo aż o trzydzieści procent, co sprawia, że dziecko łatwiej wychodzi z kanału rodnego. W tej pozycji łatwiej też kobiecie oddychać i skupić się na parciu. Do zalet zaliczyć trzeba i to, że dziecko jest lepiej dotlenione niż przy porodzie w pozycji leżącej – wyjaśnia położna. – O ile przy porodach w wodzie czasem trzeba ciąć krocze rodzącej, to na krzesełku rzadziej dochodzi do obrażeń kanału rodnego kobiety niż też w pozycji leżącej. Główka dziecka idzie zgodnie z kształtem kanału i równomiernie naciska na mięśnie krocza, które łatwiej chronić – wyjaśnia Pułczyńska. Pozycja na krzesełku jest jedynie trudniejsza dla położnej przyjmującej dziecko, która musi czasem przykucnąć lub klęknąć.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

Brzydki zapach z ust u dziecka

Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj