Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Książki dla małego ucznia

Lubiliśmy je czytać my, polubią je nasze dzieci

Przypominamy mistrzowskie i nieśmiertelne arcydzieła dla dzieci, na których wychowaliśmy się my – mamy i tatusiowie ebobasowi, i które mogą śmiało towarzyszyć naszym dzieciom. Lista jest otwarta.

Dzieci z Bullerbyn,Emil ze Smallandii  czy Kubuś Puchatek są świetne zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.

Fot. iStockphoto

Dzieci z Bullerbyn,Emil ze Smallandii czy Kubuś Puchatek są świetne zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.

- Podział na książki tylko dla dziewczynek lub tylko dla chłopców jest moim zdaniem sztuczny. To problem wychowania i problem dorosłych, którzy w taki sposób szufladkują książki i dzieci – mówi Anna Musialik, która pracuje w księgarni dziecięcej Badet na warszawskim Wilanowie.
Dzieciom wczesnoszkolnym można zaproponować wszystkie wymienione przez nas książeczki. Dla tych, którzy jednak chcą mieć wskazanie na płeć małego czytelnika, dokonujemy takiego trochę sztucznego podziału.

 

Dziewczynki i chłopcy

 

„Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren w prześlicznym nowym wydaniu Naszej Księgarni, 44,90 zł. Najbardziej znana książka szwedzkiej pisarki, której bohaterami jest sześcioro dzieci z maleńkiej wioski. Każdy dzień, mimo licznych obowiązków (chodzenie do szkoły, pomoc w gospodarstwie i w domu, opieka nad zwierzętami) jest wesołą przygodą, którą chciałyby przeżyć wszystkie dzieci na całym świecie.

„Emil ze Smallandii” Astrid Lindgren, Nasza Księgarnia, 44,90 zł. Przygody ruchliwego i psotnego Emila prowokują do śmiechu każde dziecko. Emil ma dopiero 5 lat, ale ta książka nie ma ograniczenia wiekowego. Jest niezwykła – ciepła, zabawna, mądra.

„Madika z Czerwcowego Wzgórza” Astrid Lindgren, Nasza Księgarnia, 44,90 zł. Jedna z cudownych dziewczynek z katalogu Astrid Lindgren. Madika ma 7 lai i siostrę Lizabet, o trzy lata młodszą. Madika chce być grzeczna i wie, jak trzeba się zachować, ale ciągle przytrafiają jej się zdarzenia, które to utrudniają. Ta książka to świetny pomysł na to, jak za pomocą historii ze śmiesznymi przygodami mówić dzieciom o miłości rodzicielskiej i siostrzanej, o przyjaźni, dobroci.

„Afryka Kazika” Łukasz Wierzbicki, Bis, 35 zł. Wnuk podróżnika i reportera Kazimierza Nowaka napisał opowiadania dla dzieci na podstawie pamiętników dziadka z podróży rowerowej przez Afrykę w latach 30-tych ubiegłego wieku. Wyjątkowo wciągająca i pasjonująca, śmieszna i pouczająca książka.

Seria „Muminki” Tove Jansonn, Nasza Księgarnia, nowe wydanie w twardej okładce (po 22 zł). Np. „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Kometa nad Doliną Muminków”, „Tatuś Muminka i morze”, „W dolinie Muminków” w niezwykły sposób opowiadają dzieciom o samotności, przyjaźni, miłości rodziny, tęsknocie za słońcem, a nawet o śmierci bliskiej osoby.

„Kubuś Puchatek” A. A. Milne, Nasza Księgarnia, (w miękkiej oprawie 21,99 zł, a w twardej ok. 50 zł) albo „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka” w jednym tomie , Nasza Księgarnia, ok. 64 zł. Genialny, nieśmiertelny przekład Ireny Tuwim, który wprowadził do powszechnego używania powiedzonka „Małe conieco”, „Jestem misiem o bardzo małym rozumku” czy „brykanie to jest to, co tygrysy lubią najbardziej”. Wzruszające, zabawne, „filozoficzne” postacie ze Stumilowego Lasu i ich rozmowy oraz przygody.

„Baśnie” J. H. Andersen, Media Rodzina, 45 zł. Piękne wydanie dla uczczenia 200-nej rocznicy urodzin baśniopisarza. Klasyka opowiadająca o sile miłości, przyjaźni, wierności, szlachetności, samotności, dobra. Zawiera ponadczasowy zbiór postaci – m.in. Calineczkę, Ołowianego Żołnierzyka, Luizę z „Dzikich Łabędzi”, Królową Śniegu, Kaja i Gerdę, dziewczynkę z zapałkami.

„Mary Poppins” P. L. Travers, Jaguar, od 35 do 40 zł. Kolejne tomy z tej serii to „Mary Poppins otwiera drzwi”, „Mary Poppins wraca”, „Mary Poppins w parku”. To klasyka literatury dziecięcej, traktuje o wielkiej sile wyobraźni, i o tym że trzeba o nią nieustannie dbać, żeby nie przytłoczyła jej dorosłość.

„Piotruś Pan” J.M. Barrie, szczególnie wart polecenia w ostatnim wydaniu Znaku pod tytułem „Piotruś Pan i Wendy” (29 zł). Nieśmiertelna historia o chłopcu, który postanowił nigdy nie dorosnąć i zamieszkał w krainie dziecięcej szczęśliwości Nibylandii, do której trafia każde dziecko zanim dorośnie. W Nibylandii mieszkają wróżki, groźni piraci, syreny i Indianie. Dzieci potrafią latać i przeżywają przygody, jakie tylko można sobie w dzieciństwie wymarzyć. No i oczywiście nie ma tam dorosłych ani reguł, które narzucają.

Seria książeczek o Misiu Paddingtonie – „Miś zwany Paddington”, „Paddington daje sobie radę”, „Paddington tu i teraz” Michael Bond, Znak, po 25 zł. Stacja metra w Londynie, na której państwo Braun znaleźli małego misia z przyczepioną kartką „Proszę zaopiekować się tym misiem”, do dziś nazywa się Paddington Station. Miś przybył z Peru. Państwo Braun i ich dwoje dzieci zaopiekowali się misiem, który od tej pory uczestniczy w ich codziennym życiu. Przygody śmieszne i wzruszające zarazem.

„Plastusiowy pamiętnik” Maria Kownacka, Siedmioróg, 11 zł. Opowiada o uczuciach i przygodach wczesnoszkolnych dzieci, którym towarzyszy plastelinowy ludzik Plastuś. Pouczające i zabawne.

„Słodki rok Kuby i Buby” Grzegorz Kasdepke i Gabriela Niedzielska, Literatura, 23 zł. Prawdziwa książka kucharska dla dzieci z zabawnymi przypadkami bliźniaków Kuby i Buby i z prostymi przepisami.

„Tylko bez całowania, czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami” Grzegorz Kasdepke, Nasza Księgarnia, 25 zł. Jest to zbiór zabawnych opowiadań o tęsknocie, wstydzie, zazdrości, gniewie. Na końcu każdego opowiadania znajdują się rady dla dzieci i rodziców, jak z opisanymi emocjami sobie radzić.

„Odwiedziła mnie żyrafa” Stanisław Wygodzki, Dwie Siostry, 20 zł. Pewnego dnia z windy wysiada żyrafa, uśmiecha się i proponuje wspólne śniadanie. Zaznacza przy tym, że je tylko podłużne produkty, ogórki, makaron czterometrowy, węgorze, a na deser trzcinę… Zabawna, pięknie ilustrowana historia.

„Bajki z 1001 dobranocy” Wanda Chotomska, Literatura, 20 zł. Ciepłe, miłe i krótkie historyjki o tym, co by było, gdyby rogal ze sklepu był księżycem, a koniki z karuzeli prawdziwymi konikami.

„Pięciopsiaczki” Wanda Chotomska, Literatura, 19 zł. Zbiór opowiadań o rodzinie, która ma psa i ten pies ma pięć szczeniaczków. Każdego pieska rodzina nazywa inaczej i każdy przeżywa inną przygodę.

„Nasza mama czarodziejka” Joanna Papuzińska, Literatura, 20 zł. Opowieść o mamie dwojga dzieci, która lubi bawić się z nimi i zawsze im pomaga, np. gdy księżycowi w nocy oderwał się rożek, to dolepiła go z kawałka drożdżówki, a potworowi dała kawałek sałaty, żeby go poskromić. Do tego mama umie razem z dziećmi fruwać na poduszkach.

„O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką i inne opowiadania” Tina Oziewicz, Dwie Siostry, 29 zł. Niezwykły zbiór opowiadań o rzeczach i sprzętach z życia domowego i codziennego. To, do czego tęsknią opisane przedmioty, to to do czego tęsknią i czego pragną ludzie – przyjaźni, zrozumienia, spełnienia, bliskości. Jest tu opowiadanie o wiadukcie, łyżeczce do kawy, żabie, muchomorze, makaronie w zupie, ziarenku piasku czy liściu kasztanowca.

„Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszek Kołakowski, Muchomor, 29 zł. Bajka napisana w 1966 roku dla córki przez wybitnego filozofa. Piękne ilustracje i piękny tekst, na początku dużo smutku, ale za to pocieszenie na końcu niezwykłe.

„Kto pyta nie błądzi. Nobliści odpowiadają dzieciom”, Klub Dla Ciebie, 25 zł. Są tu odpowiedzi na pytania: Co to jest miłość?, Dlaczego 1+1=2?, Co to jest polityka?, Po co są dziewczynki i chłopcy? i wiele innych. Naukowcy, politycy i artyści odpowiadają dzieciom na fundamentalne pytania.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • MamaHimka | 29-12-2020 20:00:35

  Dla maluchów polecam Orkiestra słonika i Alarm w zagrodzie, dla nieco starszych dzieci książki edukacyjne Morskie cyferki, Misie urwisie, serię Zabawa z bajką - wszystko od Wydawnictwa MD Monika Duda. Na stronie znajdziecie cały wachlarz przepieknych propozycji książkowych dla dzieci w różnym wieku
 • Anonimowy użytkownik | 27-01-2021 10:15:25

  Jestem nauczycielem i pracuję z dzieciakami od wielu lat, przez moje ręce przewinęło się wiele książek dla dzieci i muszę powiedzieć że najlepsze, najbardziej wartościowe i kreatywne książki znalazłam w Wydawnictwie MD. Do dziś korzystam z ich tytułów kiedy potrzebuje książek na nagrody czy wspomagająco przy nauce liczenia, pisania czy kształtowaniu zdolności manualnych. Najczęściej wybierane p...
 • MamaHimka | 28-02-2021 14:42:53

  Dodałabym jeszcze serią książeczek o ekologii - RECYKLING i WSZECHOCEAN. Książeczki są pięknie wydane, z mnóstwem ciekawych i przydatnych informacji o segregacji odpadów i ochronie wód. W książeczkach są również zadania sprawdzające i uzupełniające wiedze Polecam serdecznie wszystkie propozycje od Wydawnictwa MD Monia Duda
 • MamaHimka | 31-05-2021 20:20:14

  Moje dzieci uwielbiają książki. Jak chcę im kupić coś nowego wchodzę na stronę i tam robię zakupy w bardzo dobrych cenach. Ostatnio kupiliśmy zestaw kolorowanek notesowych i malowanek sportowych z naklejkami. Dla maluchów polecam Orkiestra słonika i Alarm w zagrodzie, dla nieco starszych dzieci książki edukacyjne Morskie cyferki, Misie urwisie, serię Zabawa z bajką Na stronie znajdziecie cał...

Poczytaj również

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci  to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj