Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rodzina w siodle

Konie lubią dzieci

Brzmi niewiarygodnie, ale już dwuletnie dziecko możemy sadzać na konia. Ale z reguły to pięciolatki zaczynają naukę jeździectwa, by w pełni samodzielnie jeździć w wieku około 8 lat.

Na początku dziecko powinno oswoić się z koniem.

Fot. iStockphoto

Na początku dziecko powinno oswoić się z koniem.

– Dwulatek oczywiście nie potrafi jeszcze utrzymać się sam w siodle – mówi Agnieszka Leszczyńska, właścicielka ośrodka jeździeckiego Qń w Borach Tucholskich. - Potrzebna jest mu asekuracja osoby dorosłej. Już jednak pięciolatek, o ile ma ku temu predyspozycje fizyczne, czyli jest sprawny ruchowo oraz psychiczne, gdy jest wystarczająco zdecydowany, by prowadzić konia, może z powodzeniem zacząć uczyć się jeździć. Dziecko powinno mieć mniejsze siodło i dosiadać niższe wierzchowce. Obecnie większość stajni jest przygotowana na naukę najmłodszych i posiada kuce o spokojnym usposobieniu, które wykorzystywane są jednocześnie do hipoterapii.

Jak powinny wyglądać pierwsze lekcje maluszków opowiada Magda Uss, wieloletni instruktor jeździectwa. - Na początku dziecko powinno oswoić się z koniem. Pozwalamy mu przytulać go, głaskać po zadzie, szyi, grzywie. Dopiero potem uczymy je podstaw jazdy, czyli anglezowana, prawidłowej postawy, prowadzenia konia. Na początek lekcje trwają od 15 do 30 minut i kosztują od 30 złotych wzwyż. Gdy malec nabierze wprawy, można go wozić na lonży, uczyć kłusowania. To czas, gdy pozwalamy trzymać dziecku wodze. W pełni samodzielną jazdę dzieci mogą rozpoczynać w wieku około 8 lat, choć Agnieszka Leszczyńska pamięta rodzinę, w której siedmioletnia córka znakomicie dała sobie radę podczas rajdu po leśnych zastępach.

 

Dobra stajnia, czyli jaka?

Większość, jako pierwszą stajnię wybiera tę, która jest najbliżej. Magda Uss zachęca, by odwiedzić kilka stajni i zdecydować się na tę, w której jazdy prowadzą wykwalifikowani instruktorzy. To oni będą naszymi przewodnikami i nauczycielami. To od nich zależy nie tylko czy staniemy się dobrymi jeźdźcami, ale też jaki będzie nasz stosunek do konia i jeździectwa. Jest to istotne głównie ze względu na nasze dzieci, które przy dobrym instruktorze nauczą się miłości do zwierząt, odpowiedzialności, cierpliwości. To wielce wartościowa nauka, która zaprocentuje w przyszłości. Jeśli przy tym trafimy na prawdziwych miłośników jeździectwa, ludzi całym sercem oddanych pracy z koniem, możemy być pewni, że zaszczepią swoją pasję nam i naszym dzieciom. Szukając odpowiedniej stajni należy też zwrócić uwagę na konie - czy są dobrze traktowane, zadbane, chętne do pracy z człowiekiem i nie płoszą się. - Konie powinny też mieć zapewniony ruch poza pracą, swobodnie spędzać czas na pastwisku. Ruch dla tych zwierząt jest nieodzowny. Jeśli konie stoją cały dzień w boksie i wychodzą tylko do pracy, to możemy się spodziewać, że będą kojarzyły wyjście z boksu tylko z pracą nie wykazując tym samym chęci do współpracy albo znudzone bezruchem, będą chciały się trochę wyhasać, pobrykać. Trudno je wtedy będzie kontrolować – tłumaczy Magda Uss.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj