Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rodzina w siodle

Konie lubią dzieci

Brzmi niewiarygodnie, ale już dwuletnie dziecko możemy sadzać na konia. Ale z reguły to pięciolatki zaczynają naukę jeździectwa, by w pełni samodzielnie jeździć w wieku około 8 lat.

Na początku dziecko powinno oswoić się z koniem.

Fot. iStockphoto

Na początku dziecko powinno oswoić się z koniem.

– Dwulatek oczywiście nie potrafi jeszcze utrzymać się sam w siodle – mówi Agnieszka Leszczyńska, właścicielka ośrodka jeździeckiego Qń w Borach Tucholskich. - Potrzebna jest mu asekuracja osoby dorosłej. Już jednak pięciolatek, o ile ma ku temu predyspozycje fizyczne, czyli jest sprawny ruchowo oraz psychiczne, gdy jest wystarczająco zdecydowany, by prowadzić konia, może z powodzeniem zacząć uczyć się jeździć. Dziecko powinno mieć mniejsze siodło i dosiadać niższe wierzchowce. Obecnie większość stajni jest przygotowana na naukę najmłodszych i posiada kuce o spokojnym usposobieniu, które wykorzystywane są jednocześnie do hipoterapii.

Jak powinny wyglądać pierwsze lekcje maluszków opowiada Magda Uss, wieloletni instruktor jeździectwa. - Na początku dziecko powinno oswoić się z koniem. Pozwalamy mu przytulać go, głaskać po zadzie, szyi, grzywie. Dopiero potem uczymy je podstaw jazdy, czyli anglezowana, prawidłowej postawy, prowadzenia konia. Na początek lekcje trwają od 15 do 30 minut i kosztują od 30 złotych wzwyż. Gdy malec nabierze wprawy, można go wozić na lonży, uczyć kłusowania. To czas, gdy pozwalamy trzymać dziecku wodze. W pełni samodzielną jazdę dzieci mogą rozpoczynać w wieku około 8 lat, choć Agnieszka Leszczyńska pamięta rodzinę, w której siedmioletnia córka znakomicie dała sobie radę podczas rajdu po leśnych zastępach.

 

Dobra stajnia, czyli jaka?

Większość, jako pierwszą stajnię wybiera tę, która jest najbliżej. Magda Uss zachęca, by odwiedzić kilka stajni i zdecydować się na tę, w której jazdy prowadzą wykwalifikowani instruktorzy. To oni będą naszymi przewodnikami i nauczycielami. To od nich zależy nie tylko czy staniemy się dobrymi jeźdźcami, ale też jaki będzie nasz stosunek do konia i jeździectwa. Jest to istotne głównie ze względu na nasze dzieci, które przy dobrym instruktorze nauczą się miłości do zwierząt, odpowiedzialności, cierpliwości. To wielce wartościowa nauka, która zaprocentuje w przyszłości. Jeśli przy tym trafimy na prawdziwych miłośników jeździectwa, ludzi całym sercem oddanych pracy z koniem, możemy być pewni, że zaszczepią swoją pasję nam i naszym dzieciom. Szukając odpowiedniej stajni należy też zwrócić uwagę na konie - czy są dobrze traktowane, zadbane, chętne do pracy z człowiekiem i nie płoszą się. - Konie powinny też mieć zapewniony ruch poza pracą, swobodnie spędzać czas na pastwisku. Ruch dla tych zwierząt jest nieodzowny. Jeśli konie stoją cały dzień w boksie i wychodzą tylko do pracy, to możemy się spodziewać, że będą kojarzyły wyjście z boksu tylko z pracą nie wykazując tym samym chęci do współpracy albo znudzone bezruchem, będą chciały się trochę wyhasać, pobrykać. Trudno je wtedy będzie kontrolować – tłumaczy Magda Uss.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Suchość i świąd skóry charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry, u niemowlaków występują głównie na twarzy, ramionach i przedramionach.

Atopowe zapalenie skóry

Buzia kilkumiesięcznego Szymka jest czerwona za wyjątkiem nosa, ust i brody. Jego policzki wyglądają jakby były polakierowane – świecą się, a włoski są cienkie i matowe, przerzedzone. To typowe objawy atopowego zapalenia skóry, które u chłopca pojawiło się...

czytaj

Prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak

Nie chcemy straszyć rodziców nowotworem u dziecka, ale co powinno skłonić ich do konsultacji z lekarzem?

Nowotwory dziecięce są nowotworami w większości bardzo dynamicznie rozwijającymi się. W przypadku białaczki, gdzie rozwój następuje bardzo dynamicznie, niezwykle ważnym jest, jak szybko uda rozpoznanie postawić i kiedy rozpocznie się leczenie.

czytaj

Zwłaszcza po zajęciach na basenie dzieci skarżą się, że mają zatkane ucho. Nawet wtedy nie wolno grzebać dziecku w uchu!

Zatkane ucho u dziecka

To dotyczy dzieci w każdym wieku: – Rodzice nie powinni grzebać w uchu dziecka, a czyszczenie ucha po kąpieli powinno polegać tylko na delikatnym jego wycieraniu ręcznikiem i to tylko na taką głębokość, na ile mały palec dziecka sięga w głąb małżowiny...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj