Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Gestoza/Zatrucie ciążowe/Stan przedrzucawkowy

Regularnie badaj ciśnienie

Gestoza czyli tzw. zatrucie ciążowe to dawne, obecnie nieużywane, określenie nadciśnienia tętniczego, pojawiającego się w ciąży z towarzyszącym białkomoczem. Obecnie to powikłanie ciąży określamy stanem przedrzucawkowym.

Leczenie stanu przedrzucawkowego polega m.in. na kontrolowaniu, nawet kilka razy w ciągu dnia, wartości ciśnienia krwi i kontrolowaniu masy ciała.

Fot. BE&W

Leczenie stanu przedrzucawkowego polega m.in. na kontrolowaniu, nawet kilka razy w ciągu dnia, wartości ciśnienia krwi i kontrolowaniu masy ciała.

Stan przedrzucawkowy występuje po 20. tygodniu ciąży. Objawy gestozy, czyli stanu przedrzucawkowego, to podwyższone ciśnienie tętnicze krwi oraz wystąpieniem białka w moczu. Mogą towarzyszyć temu obrzęki. Czasami podwyższonym wartościom ciśnienia towarzyszą bóle głowy.

Stan przedrzucawkowy nieleczony jest zagrożeniem dla życia matki i dziecka. Może prowadzić do zahamowania wewnątrzmacicznego wzrostu i niedotlenienia płodu, do odklejenia się łożyska prawidłowo usadowionego, przedwczesnego porodu, a u matki do niebezpiecznych powikłań ogólnoustrojowych. Im szybciej stan przedrzucawkowy zostanie wykryty, tym łatwiejsze i skuteczniejsze jest leczenie.

 

Potrzebna stała opieka lekarza

— Lekarz przy każdej wizycie powinien badać kobiecie ciśnienie, by móc wykryć wszelkie nieprawidłowości - mówi ginekolog, dr n. med. Anna Celińska z Centrum Medycznego Lux Med. Prawidłowe ciśnienie powinno być niższe od 140/90 mm Hg. — O nadciśnieniu mówimy, gdy na ciśnieniomierzu, po dwukrotnym badaniu, w odstępie co najmniej 6 godzin, pojawia się wartość powyżej 140/90 mm Hg — dodaje. Jeśli u ciężarnej zostanie rozpoznany stan przedrzucawkowy, musi ona być pod stałą opieką lekarza, w zależności od nasilenia objawów, w warunkach ambulatoryjnych bądź szpitalnych. Bywa jednak, że nawet po wdrożeniu specjalistycznego leczenia nie zapobiegnie się wystąpieniu najcięższych powikłań czyli ostrej niewydolności nerek, obrzęku płuc i mózgu, HEELP, niewydolności wielonarządowej.

 

Stan przedrzucawkowy, leczenie. Bada sie mocz i krew

— Leczenie polega m.in. na kontrolowaniu, nawet kilka razy w ciągu dnia, wartości ciśnienia krwi, analizowany jest mocz, by sprawdzić jaki jest poziom traconego białka, oprócz tego kontroluje się masę ciała, tempo narastania obrzęków, wykonuje morfologię krwi i szereg badań biochemicznych oraz monitoruje tempo wzrastania i dobrostan płodu – mówi dr Celińska.

W łagodniejszych przypadkach stanu przedrzucawkowego wystarcza zwolnienie z pracy, zaleca się dużo odpoczynku, leżenia, najlepiej na lewym boku, co poprawia przepływ krwi przez macicę. Przyszła mama musi pamiętać, by kilka razy na dobę – w zależności od wyników - kontrolować ciśnienie i częściej pojawiać się na badaniach kontrolnych u lekarza prowadzącego.

 

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe

Rzucawka to niebezpieczne zaostrzenie stanu przedrzucawkowego. Niestety nawet prowadzone intensywne specjalistyczne leczenie nie jest w stanie w 100 proc. zapobiec wystąpieniu rzucawki, czyli napadu drgawek z utratą przytomności. Rzucawkę zwiastują bóle i zawroty głowy, mroczki przed oczami, nudności, kolkowy ból brzucha. Atak polega na utracie przytomności z drgawkami przypominającym padaczkę. Wówczas niezbędne jest podanie tlenu i leków w kroplówce, a czasem przyspieszony poród. — Gdy ciśnienie gwałtownie podskoczy, gdy pomimo przyjmowania tej samej, co zwykle, ilości płynów, oddaje się mało moczu, gdy ból brzucha jest nagły i silny, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie — mówi dr Celińska.

 

Obrzęki nie są groźne

Kilka lat temu do objawów gestozy dołączano także obrzęki. — Dziś obrzęki, zwłaszcza kończyn dolnych nie należą do objawów stanu przedrzucawkowego, nie są traktowane jako patologia pod warunkiem, że u przyszłej matki nie stwierdzono nadciśnienia i białka w moczu — mówi dr Celińska. Obrzęki pojawiają się u większości kobiet pod koniec ciąży. — Zalecam wówczas pacjentkom dużo odpoczynku z nogami uniesionymi ku górze, dietę bogatą w białko i dużo zielonej pietruszki, która ma działanie moczopędne — radzi dr Celińska.

 

Mamy w grupie ryzyka

Stan przedrzucawkowy może pojawić się u kobiet poniżej 20. roku życia lub powyżej 40., szczególnie tych, które są po raz pierwszy w ciąży, u pań z nadciśnieniem przewlekłym, które występuje jeszcze przed ciążą, może dotyczyć także kobiet z cukrzycą, chorobami nerek. W grupie ryzyka są też kobiety będące w ciąży mnogiej, a także te, u których matka lub siostra miały stan przedrzucawkowy w ciąży.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • monika86 | 11-11-2014 19:02:22

    Zawsze miałam niskie ciśnienie. W ciąży książkowe, zawsze 120/70. Moje Dziecko ma 14 m - cy i ciśnienie znów takie jak przed ciążą.
  • moniaijulka | 28-01-2015 23:33:17

    Mnie lekarze doprowadzili do stanu przedrzucawkowego, najpierw źle wykonane cc, zostawili fragment łożyska, potem żeby mnie oczyścić zrobili łyżeczkowanie, ogólnie w ciągu 4 godzin miałam 4 znieczulenia, 2 w kręgosłup które nie zadziałały i 2 całkowite. Jak się wybudziłam po łyżeczkowaniu ciśnienie miałam 180, dostałam tabletkę na obniżenie cisnienia i nic, dostałam drugą i dale nic, dostałam t...
  • joanka106259 | 25-02-2015 18:32:16

    Ja na szczęście problemów z ciśnieniem nie mam i wszystko jest w porządu. Lekarz na kazdej wizycie sprawdza ciśnienie, co wizyta mam do powtórzenia badania moczu i krwi, więc wszystko jest kontrolowane.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj