Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Być bliźniakiem - to jest sztuka

Kształtowanie odrębności

Wyjątkowe bliźnięta urodziły się w lipcu 2008 roku w Berlinie. Jeden z chłopców jest biały, a drugi czarnoskóry. Lekarze mówią, że u jednego przeważyły geny matki, u drugiego ojca. Bliźnięta o różnym kolorze skóry zdarzają się bardzo rzadko. Raz na milion urodzeń!

Jeśli bliźniaki są bardzo mocno związane ze sobą, trzeba tę wspólnotę uszanować.

fot. archiwum Marcela i Kaliny

Jeśli bliźniaki są bardzo mocno związane ze sobą, trzeba tę wspólnotę uszanować.

Dwukolorowe bliźniaki w momencie przyjścia na świat niewiele różniły się wielkością i wagą: jeden miał 49 cm i ważył 2,65 kg, a drugi 50 cm i 2, 60 kg. Są bliźniakami dwujajowymi. Mają czarnoskórą mamę pochodzącą z Ghany i białego ojca, urodzonego w Pocztadmie.
- Przynajmniej nie będą mieli kłopotów z własną tożsamością – komentuje Agnieszka Gąsierkiewicz, psycholog kliniczny.

 

Nigdy nie są jednakowe

- Wychowywanie bliźniąt jedno czy dwujajowych jest niełatwym wyzwaniem przede wszystkim dla rodziców i nie ma na to gotowej formuły – przyznaje psycholog. – Nawet jednojajowe bliźniaki, podobne do siebie jak kropla wody nigdy nie są jednakowe. To dwie różne istoty, mają odmienne pragnienia i potrzeby, co widać już w pierwszym niemowlęcym półroczu życia – mówi specjalistka. – Bliźniaki nawet jednojajowe potrzebują różnej ilości godzin snu, o innych porach lubią być karmione, co innego im smakuje. Dzieci nie muszą mieć takiego samego rozkładu dnia, bo jedno dziecko szybciej się męczy i chce zasnąć wcześniej niż drugie – wyjaśnia specjalistka. Dlatego rodzice powinni wychwytywać te różnice i podkreślać indywidualizm każdego z dzieci. Każde z dzieci powinno wiedzieć, że jest odrębną jednostką – mówi psycholog.

 

Wystarczy naturalnych podobieństw

Podobieństw jest tak dużo, że nie warto dodatkowo ich podkreślać przez jednakowe ubranka czy kupowanie tych samych zabawek. Nie wolno iść na łatwiznę i traktować dzieci jak jedno tylko podwójnie. Nie należy mówić – „idą chłopcy”, co unifikuje bliźnięta - a każde dziecko oddzielnie wołać po imieniu.
Jeden maluch może zacząć chodzić wcześniej niż drugi, a drugi szybciej korzystać z nocnika. Rodzic nie powinien się zachwycać szczególnie osiągnięciami jednego z dzieci i chwalić je w opozycji do drugiego. Nie wolno dzieci zawstydzać, że nie zdobyły jeszcze jakiejś sprawności fizycznej – to rady psychologa. - Każde dziecko rozwija się w swoim tempie – mówią pedagodzy.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj