Na wiosnę co roku ruszają zapisy do przedszkoli. Ale pamiętajcie: do niektórych, najbardziej renomowanych, zapisy odbywają się nawet na kilka lat wcześniej.
Za prowadzenie edukacji przedszkolnej odpowiadają gminy. To one powinny dostosować i utrzymać odpowiednią dla mieszkańców sieć przedszkoli. Każdy samorząd ustala termin rekrutacji do przedszkoli publicznych, decyduje też o ewentualnym wprowadzeniu rekrutacji elektronicznej. Z danych Ministerstwa Edukacji i Sportu wynika, że w ostatnich dwóch latach o ponad 15 proc. wzrosło upowszechnienie edukacji przedszkolnej w grupie dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Obecnie już około 60 proc. dzieci w tej grupie wiekowej jest objętych edukacją przedszkolną (na wsi odsetek ten wynosi 31,6 proc.). Według prognoz MENiS w 2012 roku, gdy wychowaniem przedszkolnym objęte będą wyłącznie dzieci w wieku 3-5 lat, wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego wyniesie około 80 proc.
Miejsc przybywa
W 2008 i 2009 roku stworzono 125 tys. Miejsc w polskich przedszkolach (w latach 2006-2007 liczba miejsc w przedszkolach wzrosła o niecałe 30 tysięcy). Ten ostatni wzrost jest spowodowany zmianami w prawie oświatowym, między innymi wprowadzeniu prawa pięciolatków do wychowania przedszkolnego oraz możliwości zakładania innych form wychowania przedszkolnego oraz wykorzystaniu środków z UE na wsparcie organizacji edukacji przedszkolnej. W najbliższych latach, gminy nadal będą pozyskiwać środki na tworzenie miejsc dla przedszkolaków z funduszy unijnych w ramach programu Kapitał Ludzki 2007-2013. Do tej pory wykorzystano około 40 proc. z puli 243 milionów euro będących w dyspozycji marszałków województw na upowszechnienie edukacji przedszkolnej.
Samotny rodzic zapisze dziecko
Do przedszkola publicznego i oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci w wieku 6 lat. W następnej kolejności na listę zapisywane są dzieci matek lub ojców samotnie wychowujących dziecko, a także dzieci matek lub ojców wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnego życia. Szanse na miejsce w przedszkolu mają również dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych.