Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W kolejce do przedszkola

Samotni i chorzy rodzice uprzywilejowani

Na wiosnę co roku ruszają zapisy do przedszkoli. Ale pamiętajcie: do niektórych, najbardziej renomowanych, zapisy odbywają się nawet na kilka lat wcześniej.

Zanim rodzice wybiorą odpowiednie miejsce dla dziecka, powinni spotkać się z dyrektorem przedszkola, porozmawiać z przedszkolankami, zobaczyć miejsce zabaw, sale, toalety.

Fot. BE&W

Zanim rodzice wybiorą odpowiednie miejsce dla dziecka, powinni spotkać się z dyrektorem przedszkola, porozmawiać z przedszkolankami, zobaczyć miejsce zabaw, sale, toalety.

Za prowadzenie edukacji przedszkolnej odpowiadają gminy. To one powinny dostosować i utrzymać odpowiednią dla mieszkańców sieć przedszkoli. Każdy samorząd ustala termin rekrutacji do przedszkoli publicznych, decyduje też o ewentualnym wprowadzeniu rekrutacji elektronicznej. Z danych Ministerstwa Edukacji i Sportu wynika, że w ostatnich dwóch latach o ponad 15 proc. wzrosło upowszechnienie edukacji przedszkolnej w grupie dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Obecnie już około 60 proc. dzieci w tej grupie wiekowej jest objętych edukacją przedszkolną (na wsi odsetek ten wynosi 31,6 proc.). Według prognoz MENiS w 2012 roku, gdy wychowaniem przedszkolnym objęte będą wyłącznie dzieci w wieku 3-5 lat, wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego wyniesie około 80 proc.

 

Miejsc przybywa

W 2008 i 2009 roku stworzono 125 tys. Miejsc w polskich przedszkolach (w latach 2006-2007 liczba miejsc w przedszkolach wzrosła o niecałe 30 tysięcy). Ten ostatni wzrost jest spowodowany zmianami w prawie oświatowym, między innymi wprowadzeniu prawa pięciolatków do wychowania przedszkolnego oraz możliwości zakładania innych form wychowania przedszkolnego oraz wykorzystaniu środków z UE na wsparcie organizacji edukacji przedszkolnej. W najbliższych latach, gminy nadal będą pozyskiwać środki na tworzenie miejsc dla przedszkolaków z funduszy unijnych w ramach programu Kapitał Ludzki 2007-2013. Do tej pory wykorzystano około 40 proc. z puli 243 milionów euro będących w dyspozycji marszałków województw na upowszechnienie edukacji przedszkolnej.

 

Samotny rodzic zapisze dziecko

Do przedszkola publicznego i oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci w wieku 6 lat. W następnej kolejności na listę zapisywane są dzieci matek lub ojców samotnie wychowujących dziecko, a także dzieci matek lub ojców wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnego życia. Szanse na miejsce w przedszkolu mają również dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • joani | 30-01-2015 21:51:55

  Dla mnie to niesprawiedliwe jak matki "samotnie wychowujące" mają pierwszeństwo..a codzinnie rano przywozi dziecko do przedszkola tatuś, z którym mieszkają. Znam wiele par, które specjalnie nie biorą ślubu, by dziecko dostało się do przedszkola. Więc dla mnie ten zapis, poniekąd nie do przyjęcia. A że brak palcówek, to niestty prawda. U nas w ubiegłym roku co 4. dziecko zostało bez przedszkola ...
 • joanka106259 | 31-01-2015 22:13:44

  Nasz Marcel chodził do prywatnego przedszkola, trochę to kosztowało, ale przynajmniej byłam o niego spokojna i zadowolona z opieki i poziomu zajęć. Dwa razy składliśmy papiery do państwowego przedszkola, ale jednego roku się nie dostał a w drugim dostaliśmy miejsce, ale po spotkaniu organizacyjnym i po tym jak zobaczyłam to przedszkole zrezygnowaliśmy, bo byłam po prostu przerażona, zwłasza, że...
 • wojtaszek | 31-01-2015 22:36:50

  Joani to niestety smutna rzeczywistość, takie mamy nie tylko nie pracują , ale niejednokrotnie wyłudzają od państwa dodatki z tytułu samotnego wychowywania dziecka a rodzice którzy od rana do nocy pracują muszą wynajmować nianie ponieważ nie mają szansy na to aby ich dziecko zostało przyjęte do przedszkola. Co więcej , słyszałam również jak przedszkolanka namawiała znajomą która nigdzie nie pra...
 • Doris85 | 06-04-2015 09:54:52

  Joani takie sa niestety realia. Wiele par tak robi. I jest tak jak pisze Wojtaszek - partner moze miec super prace, spore zarobki, a ze nie ma ślubu - kobiety skladaja pisma gdzie sie da i dostaja dodatkowe pieniadze. I czesto nie jest weryfikowane czy im sie faktycznie nalezy czy nie. A inna rodzina - ze slubem - uczciwie pracuje i nie dosc, ze sie nie zalapie na przedszkole to jeszcze przekro...

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj