Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Trzydniówka u niemowląt. Objawy i przebieg choroby

Najpierw gorączka, potem wysypka. To rumień nagły

Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym to choroba wywoływana wirusem, przechodzona przez większość dzieci przed ukończeniem 4. roku życia. Najczęściej chorują na nią maluchy między 6. a 24. miesiącem życia, choć czasami trzydniówka pojawia się dopiero u trzylatka. Charakterystyczne dla trzydniówki jest to, że zwykle dopiero po jej ustąpieniu wiadomo, że była to ta, a nie inna choroba.

Typowe dla trzydniówki są małe czerwone plamki, które same znikają po kilkunastu godzinach

Fot. Wojciech Prokopczuk

Typowe dla trzydniówki są małe czerwone plamki, które same znikają po kilkunastu godzinach

Jakie są objawy trzydniówki? Pierwszym objawem, którego nie sposób przeoczyć, jest gorączka, czasem dość wysoka, dochodząca nawet do 40 stopni. Zwykle podwyższonej temperaturze nie towarzyszą żadne inne objawy.

Gorączkującemu dziecku trzeba podawać więcej napojów, lekkie posiłki, a jeśli temperatura przekroczy 38 stopni, co często się zdarza wieczorem, warto zaaplikować środek przeciwgorączkowy, odpowiedni do wieku dziecka. Może to być czopek lub syrop. Można także spróbować obniżyć temperaturę stosując chłodne okłady lub letnią kąpiel. Trzydniówka u niemowląt charakteryzuje się nawracającą temperaturą - gorączkę stosunkowo łatwo zbić, ale po kilku godzinach wraca.

Trzydniówka - wysypka

Gorączkujące dziecko należy bacznie obserwować. Jeżeli, mimo podawania środków obniżających gorączkę temperatura nie spada lub dochodzą inne objawy, zwłaszcza problemy z układem oddechowym, nie ma co zwlekać z konsultacją lekarską.

Towarzysząca trzydniówce gorączka ustępuje zazwyczaj po trzech (stąd nazwa) dniach, a wraz z jej ustąpieniem na ciele dziecka pojawia się wysypka (rumień – stąd druga nazwa tego schorzenia). Typowe dla trzydniówki są małe czerwone plamki, pojawiające się przede wszystkim na tułowiu i szyi, czasem na twarzy lub kończynach. Rodzice czasami obawiają się, że ta wysypka zwiastuje inną chorobę. Jednak zarówno różyczka, jak i szkarlatyna, z którymi najczęściej mylona jest trzydniówka, mają zupełnie inny przebieg.

Wysypka nie ma charakteru wysiękowego, nie jest więc zalecane smarowanie dziecka czymkolwiek. Plamki znikają bez śladu po kilkunastu godzinach od pojawienia się.

Niedoświadczonej mamie może być trudno wyczuć czy gorączka rzeczywiście jest objawem trzydniówki. Sama miałam taki kłopot, kiedy zagorączkował mój ośmiomiesięczny syn. Wśród przyczyn podwyższonej temperatury rozważałam raczej ząbkowanie.

Gorączka nie była jednak wysoka – do ok. 38,5 stopnia, wiec ograniczyłam się do podawania syropu przeciwgorączkowego. Tym bardziej, że na chorobę nic nie wskazywało – chłopak miał apetyt, ochotę do zabawy itp. Kiedy trzeciego dnia obudził się z brzuszkiem pokrytym plamkami, miałam pewność, że to nic innego, jak właśnie słynna trzydniówka. Tak więc mamy ją zaliczoną. Przebycie trzydniówki uodparnia na nią na całe życie.

 

 

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr n. med. Joanna Brett Chruściel

    Specjalista chorób dziecięcych, diabetolog. Dyrektor Centrum Medycznego Lux Med Chmielna oraz Centrum Medycznego KEN. Od początku pracy zawodowej, czyli 20 lat, związana z pediatrią i diabetologią dziecięcą w Centrum Zdrowia Dziecka. Od 2000 r. ...

    Czym trzydniówka różni się od innych chorób dziecięcych?

    Przede wszystkim tym, że nie niesie za sobą powikłań, bo jest łagodną chorobą wirusową. Jeśli można mówić, że jakaś choroba jest bezpieczna, to jest nią właśnie trzydniówka. Rodziców na pewno niepokoi wysoka gorączka, która utrzymuje się przez około trzy dni. Leczenie tej infekcji polega właśnie na obniżaniu podwyższonej temperatury, która rośnie nawet do 39 stopni. Jak zawsze przy wysoko gorączkującym dziecku, dla jego bezpieczeństwa i własnego spokoju lepiej, by obejrzał je lekarz.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, iwona_grz.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

W PRL, pierwszego dnia przedszkolanka odrywała dzieciaka od nogi mamy i zamykała jej drzwi przed nosem.

Reżim przedszkolny pokonany

Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj