Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy alergia jest chorobą?

Twój Ekspert Pulmonolog

Na początku XX wieku termin alergia określał mechanizm patofizjologiczny polegający na pojawieniu się nadwrażliwości u uczulanych organizmów. Od tego czasu definicja alergii zmieniła się, choć mam wrażenie, że wielu lekarzy tego nie dostrzega.

Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Tymczasem traktowanie alergii i nadwrażliwości jako synonimów jest groźne, bo może pociągać za sobą błędne diagnozy i co za tym idzie niewłaściwe terapie.

Podzielam zdanie prof. Michała Kurka, który dobitnie podkreśla, że nie ma jednej choroby alergicznej. Jest to też stanowisko Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI), która wręcz używa określenia „allergic diseases” – „choroby alergiczne”. Europejska Akademia zaleca, żeby nie zakładać z góry, że nieżyt nosa czy astma to choroba alergiczna.

Te zmiany w podejściu do alergii od czasu, kiedy po raz pierwszy użyto tego terminu, zmierzają do jednego: współcześnie nie chodzi o to, by rozpoznać lub wykluczyć alergię, a żeby rozpoznać stany nadwrażliwości, które prowadzą do objawów chorobowych i wskazać, jakie czynniki je wyzwalają. Dopiero potem można mówić o nadwrażliwości alergicznej lub niealergicznej.

Co ma robić mama, gdy pediatra stawia diagnozę: - To może być alergia! Po pierwsze, nie panikować. Po drugie, pytać o wszystko, czego nie jest się pewnym. Po trzecie, poprosić o skierowanie do specjalisty. Po czwarte, przeprowadzić badania. Wreszcie, gdy już wiadomo, na co dziecko jest uczulone – trzeba się stosować do zaleceń i współpracować z pediatrą prowadzącym małego pacjenta.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj