Chyba każdy widział mamę albo babcię, która oblizywała z łyżeczki zbyt dużą porcję jedzenia nabraną ze słoiczka, a resztę podawała dziecku. Albo odgryzała kawałeczek jedzenia i wyjęty ze swojej buzi, wkładała do ust dziecka. Nie wygląda to apetycznie ani estetycznie. Dodatkowo może być przyczyną wyhodowania w buzi dziecka (na języku, podniebieniu, policzkach lub dziąsłach) drożdżaków – białawokremowych nalotów, które przypominają resztki mleka.
To właśnie pleśniawki, które na ogół kojarzą się z brudem, a co najgorsze bolą i utrudniają jedzenie. Niestety same nie znikają.
Pleśniawki: przyczyna to nie zawsze brak higieny
Nie zawsze pleśniawki u niemowląt czy noworodków spowodowane są niewłaściwą higieną. U niektórych maluchów (a także dzieci starszych) pojawiają się np. po kuracji antybiotykowej.
Pleśniawki najczęściej atakują niemowlęta. Wyglądają jakby drobinki mleka przylepiły się do wewnętrznej strony policzków, dziąseł lub podniebienia. Może się zdarzyć, że zaczną krwawić, jeśli spróbujesz je zetrzeć.
Pamiętaj, żeby nie oblizywać smoczków czy łyżeczek niemowlaka oraz żeby nie karmić dziecka swoją łyżką albo widelcem. Z dużym prawdopodobieństwem skończy się to wizytą u lekarza. Pamiętaj, że pleśniawkami dziecko na ogół zaraża się od dorosłego. Na szczęście nie są one niebezpieczne, ale na pewno bolą i są bardzo nieprzyjemne.
Pleśniawki: czy są domowe sposoby?
Choć na forach możesz przeczytać wiele, pamiętaj - nie ma żadnego domowego sposobu na pleśniawki.
Lekarz musi przepisać np. działającą przeciwgrzybicznie Nystatynę w płynie. Jeśli karmisz piersią, koniecznie musisz nią posmarować brodawki, tyle razy, ile zaleci lekarz. Ulgę dziecku przyniesie także dostępny w aptekach płyn Aphtin (bez recepty). Podaje się go dziecku na język. Użyć go możesz, dokładnie odmierzając krople. Musisz też przed karmieniem posmarować nim brodawki.
Nie ma domowych sposobów leczenia, ale są proste sposoby unikania pleśniawek:
- nigdy nie bierz smoczka dziecka do buzi przed podaniem go maluchowi.
- raz na dobę wygotuj butelki i smoczki, a dodatkowo po każdym umyciu oblewaj je wrzątkiem.
- wymyj ręce przed każdym karmieniem!