Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pleśniawki u niemowlaka. Przyczyny, sposoby leczenia

Drożdżaków można uniknąć

Chyba każdy widział mamę albo babcię, która oblizywała z łyżeczki zbyt dużą porcję jedzenia nabraną ze słoiczka, a resztę podawała dziecku. Albo odgryzała kawałeczek jedzenia i wyjęty ze swojej buzi, wkładała do ust dziecka. Nie wygląda to apetycznie ani estetycznie. Dodatkowo może być przyczyną wyhodowania w buzi dziecka (na języku, podniebieniu, policzkach lub dziąsłach) drożdżaków – białawokremowych nalotów, które przypominają resztki mleka.

Pleśniawki czasami pojawiają się po kuracji antybiotykami.

Fot. Paweł Stępniewski

Pleśniawki czasami pojawiają się po kuracji antybiotykami.

To właśnie pleśniawki, które na ogół kojarzą się z brudem, a co najgorsze bolą i utrudniają jedzenie. Niestety same nie znikają.

Pleśniawki: przyczyna to nie zawsze brak higieny

Nie zawsze pleśniawki u niemowląt czy noworodków spowodowane są niewłaściwą higieną. U niektórych maluchów (a także dzieci starszych) pojawiają się np. po kuracji antybiotykowej.

Pleśniawki najczęściej atakują niemowlęta. Wyglądają jakby drobinki mleka przylepiły się do wewnętrznej strony policzków, dziąseł lub podniebienia. Może się zdarzyć, że zaczną krwawić, jeśli spróbujesz je zetrzeć.

Pamiętaj, żeby nie oblizywać smoczków czy łyżeczek niemowlaka oraz żeby nie karmić dziecka swoją łyżką albo widelcem. Z dużym prawdopodobieństwem skończy się to wizytą u lekarza. Pamiętaj, że pleśniawkami dziecko na ogół zaraża się od dorosłego. Na szczęście nie są one niebezpieczne, ale na pewno bolą i są bardzo nieprzyjemne.


Pleśniawki: czy są domowe sposoby?

Choć na forach możesz przeczytać wiele, pamiętaj - nie ma żadnego domowego sposobu na pleśniawki.

Lekarz musi przepisać np. działającą przeciwgrzybicznie Nystatynę w płynie. Jeśli karmisz piersią, koniecznie musisz nią posmarować brodawki, tyle razy, ile zaleci lekarz. Ulgę dziecku przyniesie także dostępny w aptekach płyn Aphtin (bez recepty). Podaje się go dziecku na język. Użyć go możesz, dokładnie odmierzając krople. Musisz też przed karmieniem posmarować nim brodawki.

Nie ma domowych sposobów leczenia, ale są proste sposoby unikania pleśniawek:

- nigdy nie bierz smoczka dziecka do buzi przed podaniem go maluchowi.

- raz na dobę wygotuj butelki i smoczki, a dodatkowo po każdym umyciu oblewaj je wrzątkiem.

- wymyj ręce przed każdym karmieniem!

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mysia83 | 04-02-2015 10:04:27

  Na pleśniawki stosowałam właśnie Apthin, nam pomagało, ale nigdy te pleśniawki nie były jakieś mocne, wiec może dlatego nie potrzebowaliśmy innych leków. Łyżeczek nie miałam w zwyczaju oblizywać ale słyszałam historie jak niania w starszym wieku karmiła dziecko przeżutym wcześniej chlebem!!! oczywiście gdy mama sie o tym dowiedziała to dziecko nigdy więcej nie zostało pod opieką tej pani....
 • Modzelka8 | 23-02-2015 18:01:32

  U mnie to babcia i mama mówią, że pleśniawki robią się kiedy poda się dziecku cukier w jakiejś postaci, ale nie wiem ile w tym prawdy. U nas na szczęście nie ma na razie tego problemu
 • ewa1989m | 17-03-2015 12:30:17

  U mnie synek naszczescie nie mial plesniawek ale mojej siostry synek mial i doktorka mowila ze jak jest malo to wystarczy przemywac jezyczek przegotowana woda, a jak jes wiecej to pomagalo Apthin.
 • ewa1989m | 17-03-2015 12:31:49

  U mnie synek naszczescie nie mial plesniawek ale mojej siostry synek mial i doktorka mowila ze jak jest malo to wystarczy przemywac jezyczek przegotowana woda.

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj