Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Odparzona pupa

Jak zapobiegać odparzeniom?

Maleńkiej pupie zdarza się odparzenie, ale można i trzeba mu zapobiegać. Niewiele mam używa dziś pieluch tetrowych, zadanie jest więc ułatwione. Skóra dziecka, dzięki absorbentom zawartym w pieluchach jednorazowych nie ma bezpośredniego kontaktu z wilgocią. Ale to, oczywiście nie zwalnia z dbania o odpowiednią higienę.

Wietrzenie pomaga doprowadzić do porządku odparzoną pupę.

Fot.iStockphoto

Wietrzenie pomaga doprowadzić do porządku odparzoną pupę.

Sposób na odparzenia: wietrzenie pupy

Delikatna skóra dziecka lubi wietrzenie – przewijanie i czynności pielęgnacyjne to idealny czas, by dziecko mogło przebywać bez pieluszki kilka, kilkanaście minut. Jeśli w pieluszce była kupa, trzeba skórę starannie oczyścić, zwłaszcza w pachwinach, bo pozostałe resztki kupy szybko mogą delikatną skórę odparzyć. Zapobieganiu odparzeniom służą też kosmetyki, oczywiście używane z miarą, bo skóra ma własny tzw. płaszcz lipidowy i własną odporność, a nadmiar chemii może je zaburzyć. Jeśli dziecko ma wyraźną skłonność do odparzeń, wówczas częściej należy stosować kremy lub maści, które przeznaczone są właśnie do zapobiegania odparzeniom.

 

Odparzenie może być oznaką uczulenia

Zmieniona skóra na pupie nie musi jednak być efektem odparzenia. Nie zdawałam sobie z tego sprawy zanim pojawił się mój syn Olek. Córki rzadko się odparzały, zdarzało się to raczej latem, kiedy skóra była spocona i w pieluszce zaparzała się z braku powietrza. U Olka pierwsze odparzenie na pupie pojawiło się wraz ze zmianami na skórze w innych okolicach. Nie skojarzyłam tego jednak. Zastosowałam kremy przeciwodparzeniowe, ale niewiele pomagały. Dopiero bezmleczna dieta zalecona przez lekarza oraz kremy z emolientami (przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej) poskutkowały. Okazało się, że zmiany na pupie, choć wyglądały na odparzenie, były objawem uczulenia.

 

Pieluchy jednorazowe nie zwalniają z higieny

Antyodparzeniowe kosmetyki warto stosować zwłaszcza u najmłodszych dzieci, szczególnie latem. Dawniej powszechnie stosowano w tym celu pudry. Dziś wyszły już niemal całkowicie z użycia, ponieważ mają skłonność do zbijania się w grudki i zamiast pomagać mogą spowodować, jeśli nie odparzenie, to otarcie naskórka.

A odparzona pupa to duży dyskomfort dla dziecka i dla mamy, która czuje się winna zaniedbaniu. Producenci pieluch jednorazowych zapewniają, że ich produkty zapobiegają odparzeniom. To prawda, ale tylko wtedy, gdy używamy ich właściwie - czyli przede wszystkim odpowiednio często zmieniamy: zawsze, gdy w pieluszce pojawi się kupa i przynajmniej przy każdym karmieniu.

Mamy, które z różnych względów używają pieluszek tetrowych muszą pamiętać o ich częstej zmianie. Świeżą pieluszkę – wygotowaną i wyprasowaną gorącym żelazkiem – trzeba ubierać po każdym zanieczyszczeniu poprzedniej. Ważne jest też zapieranie zużytych pieluch, by nie leżały z kupą.

Jeśli już dojdzie do odparzenia, trzeba pupę częściej przewijać, myć i smarować. Na odparzenia polecane są dostępne w aptece preparaty, np. Sudocrem. Specjalne kremy mają w ofercie także producenci kosmetyków. Pielęgnując odparzoną pupę należy jej zapewnić jeszcze więcej niż zwykle wietrzenia.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek, eBobas_PL.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: skóra dziecka, skóra, pampersy, odparzenie

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj