Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Kiedy zarasta? Co powinno niepokoić?

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Fot. BE&W

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko to błona pomiędzy kośćmi czaszki noworodka. Dzięki niemu duża w porównaniu do reszty ciała główka dziecka może podczas porodu przecisnąć się przez kanał rodny. Dzięki niemu poszczególne części czaszki odkształcają się i przystosowują do kanału rodnego.

Choć takich błon, zwanych ciemiączkami jest na główce noworodka kilka, najwięcej uwagi poświęca się ciemiączku przedniemu, które umiejscowione jest między górną granicą czoła a czubkiem głowy, ma kształt rombu i wymiary mniej więcej dwa na dwa centymetry.

 

Uwypuklone lub zapadnięte ciemiączko

Ponieważ ciemiączko reaguje na zmianę ciśnienia w główce dziecka, może pulsować, kiedy maluch płacze i to jest normalne. Jednak długotrwale uwypuklone, pulsujące ciemiączko u dziecka, które równocześnie ma wysoką gorączkę, może świadczyć o zapaleniu opon mózgowych i wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza.

Z kolei zapadnięte ciemiączko, nie tylko wyczuwalne, ale wręcz widoczne na główce dziecka, jest objawem towarzyszącym odwodnieniu organizmu, przykładowo z powodu biegunki lub obfitych wymiotów. Takiemu stanowi może towarzyszyć bladość skóry i pierzchnięcie warg. Ponieważ odwodnienie jest dla niemowląt bardzo groźne, także w takim przypadku trzeba bez zwłoki udać się do lekarza.

 

Zarastanie ciemiączka

Ciemiączko stopniowo się zmniejsza, czaszka kostnieje i głowa dziecka osiąga swoją pełną, dojrzałą formę kostną. Wiele niepokojów rodzicom przysparza tempo zarastania ciemiączka. Prawidłowo ciemiączko powinno zarosnąć między 10. a 18. miesiącem życia.

Jeśli półtoraroczne zdrowe dziecko ma nie zarośnięte ciemiączko, może to świadczyć o niedoborze witaminy D3 (niedobór ten stwarza zagrożenie krzywicą) o wodogłowiu, bądź o genetycznych czy hormonalnych zaburzeniach kostnienia.

Dziecko takie wymaga wówczas szerszej diagnostyki i leczenia. Proces zarastania ciemiączka jest w pewien sposób nadzorowany, ponieważ ciemiączko lekarz kontroluje podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Także mierzenie obwodu głowy dziecka ma znaczenie profilaktyczne.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

Brzydki zapach z ust u dziecka

Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj