Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Gorączka

Hop do wanienki z wodą

Mojej pierwszej córce bałam się podawać leki przeciwgorączkowe bez konsultacji z lekarzem. Druga córeczka bardzo szybko dostaje odpowiednią dawkę paracetamolu w syropie.

Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni, a nie przekracza 38 stopni, nie ma co się denerwować.

Fot. BE&W

Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni, a nie przekracza 38 stopni, nie ma co się denerwować.

Potrzebna szybka interwencja

Rozsądek podpowiada, że gorączka to obronna reakcja organizmu na infekcję. Jednak gorączka u malutkich dzieci (tych do roku) wymaga szybkiej interwencji, bo bywa niebezpieczna. Gorączka może doprowadzić do odwodnienia, drgawek, utrudnia pracę serca i nerek. W tych skrajnych przypadkach dziecko trafia do szpitala. Pozostałe maluchy także muszą odwiedzić lekarza, jeśli mają gorączkę powyżej 38,5 stopni. Bo zwykle jest tak, że razem z gorączką pojawia się ból gardła, uszu, kaszel. Pamiętaj, że nie możesz leczyć małego dziecka żadnymi domowymi sposobami. Wszystkie lekarstwa i ich dawkowanie musi przepisać lekarz.

 

Zimny okład na głowę

Moje dziewczynki chorowały przez dwa lata prawie nieprzerwanie od października do końca kwietnia. Starsza przynosiła chorobę z przedszkola, a po dwóch, trzech dniach (albo po tygodniu) zaczynała chorować młodsza. Najbardziej stresujący był zawsze czas czekania na działanie leku. Każde dziecko reaguje inaczej – jednym temperatura zaczyna spadać po 20 minutach, innym (jak mojej młodszej córce) czasami po ponad godzinie (w tym czasie gorączka jeszcze rosła, nawet do 41 stopni). Pozostawało mi się pocieszać, że dzieci bardzo często wysoko i długo gorączkują. Kiedy córeczka miała powyżej 2 lat, mogłam jej już wytłumaczyć, że warto dać sobie położyć zimny okład na głowę i kark. Szybko przekonała się, że przynosi to dużą ulgę.
Starsza córka od zawsze wymiotowała przy wysokiej gorączce. Dużym kłopotem było więc podawanie jej leków w syropie, a przeciwko czopkom protestowała. Tu jednak nie było zmiłuj się.

 

Szybka kąpiel

Rozgorączkowane dzieci zawsze ubieram w cieniutkie bluzeczki, a w nocy nie przykrywam ich. Jeśli się da, przygotowuję szybką kąpiel. Jest niezwykle pomocna, ale przy bardzo wysokiej gorączce, gdy aż skóra boli, dzieci mają duży dyskomfort w kąpieli. Natomiast na pewno maleńkie dziecko (kilkumiesięczne), mimo płaczu, warto schłodzić szybką kąpielą, która obniży gorączkę. Woda ma mieć normalną temperaturę, obmyć trzeba ciałko i głowę, a następnie szybko wyjąć i owinięte dziecko potrzymać chwilę na rękach. Potem szybko ubrać.

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr n. med. Joanna Brett Chruściel

  Specjalista chorób dziecięcych, diabetolog. Dyrektor Centrum Medycznego Lux Med Chmielna oraz Centrum Medycznego KEN. Od początku pracy zawodowej, czyli 20 lat, związana z pediatrią i diabetologią dziecięcą w Centrum Zdrowia Dziecka. Od 2000 r. ...

  Kiedy z gorączkującym dzieckiem trzeba iść do lekarza?

  Koniecznie trzeba pokazać lekarzowi dziecko, jeśli ma temperaturę powyżej 39 stopni, która utrzymuje się mimo podawania leków przeciwgorączkowych lub jest nawracająca i pojawia się co kilka godzin, a do tego dziecko jest w niepokojącym nas stanie ogólnym – jest apatyczne, pokłada się, nie ma apetytu nawet wtedy, gdy lek obniża temperaturę. Dotyczy to dzieci powyżej roku. Jeśli tak wysoko gorączkują niemowlęta, to lepiej od razu skonsultować się z pediatrą.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • moniaijulka | 15-01-2015 23:47:39

  Moja mała jak na razie jeszcze nie chorowała i nie miała gorączki nawet po szczepionkach. Cieszę się że jest taka odporna.
 • mysia83 | 27-01-2015 06:51:53

  Mój starszy synek chorował teraz na anginę, gorączka strasznie wysoka i ciężka do zbicia i chociaż już nie raz moje dzieciaki gorączkowały, to jednak ciężko mi było walczyć z ta gorączką. Sam syrop nie pomagał, wiec robiliśmy okłady. Pierwsze 3 doby naprawdę sie martwiłam, bo temperatura nawet jak spadła to za chwilkę znowu rosła...ehh nie ma nic gorszego niż chore dziecko
 • mikaa997 | 28-01-2015 15:41:14

  Gdy mój synek miał wysoką gorączkę robiłam mu chłodniejsze okłady i mimo wszystko podawałam środki przeciwgorączkowe, pomagało
 • Modzelka8 | 23-02-2015 16:43:36

  U nas przy pierwszej gorączce zastosowaliśmy czopek Paracetamol Farmina i pomogło. Ale później już stosowałam Ibum, bo wolę dawać dziecku syrop niż męczyć go czopkami, których nie cierpi

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wymioty, paracetamol, odwodnienie, kąpiel, gorączka, drgawki

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj