Upały, to nie tylko odczuwany przez ciężarną dyskomfort w postaci bólu kręgosłupa, obrzęku nóg i nadmiernego pocenia się. Brak odpowiednich środków ostrożności w trakcie upałów może zagrażać ciąży!
- Upały powyżej 30 stopni są faktycznie uciążliwe dla pacjentek w zaawansowanej ciąży, bo przy podwyższonej temperaturze zwiększa się ciśnienie tętnicze krwi. Trzeba uważać, bo może dojść nawet do odklejenia się łożyska. Dlatego nie wolno wystawiać się na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych – przestrzega Grażyna Komnata-Gajda, ginekolog położnik Szpitala Ujastek w Krakowie. – Jeśli kobieta w ciąży musi przy wysokich temperaturach wychodzić z domu, to powinna się starać chodzić po zacienionej stronie ulicy. Nie tylko musi chronić się przed słońcem, ale ciągle powinna nawadniać swój organizm, wypijać co najmniej 2-3 litry wody dziennie i unikać słonych potraw, bo sól zatrzymuje wodę – dodaje lekarka. W ciąży, zwłaszcza wysokiej, opalanie nie jest wskazane, trzeba też pamiętać o zakazie ekspozycji brzucha na słońce (zwiększona dawka witaminy D3 może zaburzyć rozwój dziecka).
Upały w ciąży: woda musi być pod ręką
Kobieta w ciąży powinna stale nosić ze sobą buteleczkę wody niegazowanej. Pragnienie gaszą także niesłodzone soki wyciskane, mrożona herbata, czy herbatki ziołowe.
Dodatkowo warto mieć też ze sobą niewielki pojemnik wody kosmetycznej w sprayu i nasączone chusteczki higieniczne. Spryskiwanie wodą twarzy, dekoltu i nawet włosów przyniesie ulgę, a chusteczki higieniczne pomogą się odświeżyć w każdej sytuacji, niezależnie czy stoimy akurat w korku w godzinach komunikacyjnego szczytu czy siedzimy w dusznym pomieszczeniu biura, czy sklepu. Szczególnie nie wolno wystawiać się na działanie słońca między godziną 11 a 15. Odsłonięte części ciała przed wyjściem trzeba zawsze nasmarować kremem z filtrem o faktorze co najmniej 15.
Prysznic i kąpiele na obrzęki
Na upały dobry jest też prysznic, brany kilka razy dziennie, oczywiście letni, a ulgę obrzękłym zwykle nogom przynosi moczenie ich w roztworze z solami kosmetycznymi czy leczniczymi – doradza lekarka. Zaleca też pływanie. Woda nie tylko chłodzi i orzeźwia, relaksuje i uspokaja, ale i poprawia kondycję bez obciążenia stawów. – Kąpiel w basenie publicznym jest dopuszczalna, trzeba jednak uważać, aby ktoś nie kopnął ciężarnej, i żeby się nie poślizgnęła przy wchodzeniu czy wychodzeniu z wody. No i istnieje ryzyko zarażenia się grzybicą, tym bardziej, że u ciężarnej jest podwyższona zasadowość pochwy – mówi lekarka. Ale ta grzybica nie jest straszna, bo leczy się ją bez szkody dla płodu – dodaje Komnata-Gajda. - Jeśli chodzi o grzybicę z basenu to można jej się ustrzec. Przed wejściem do wody można założyć globulkę np. nystatyny i tampon. Po wyjściu z wody tampon należy usunąć, a nystatyna nie szkodzi ani ciężarnej, ani dziecku – mówi lekarka.
Na obrzęki nóg można stosować nie tylko kąpiele z dodatkiem soli, ale warto je posmarować żelem o właściwościach chłodzących z wyciągiem kasztanowca, a nogi podczas odpoczynku układać wysoko na oparciu np. kanapy. Na pewno trzeba zrezygnować z noszenia jakichkolwiek skarpet z uciskającą nogi gumką. Obtarcia nóg i ich obrzęki zmniejszą się też, jeśli będziemy chodzić w odpowiednich butach. Trzeba zrezygnować z butów na obcasie i najlepiej kupić nowe buty o numer większe, na płaskiej podeszwie. Ponieważ puchną także ręce i nagle grubieją palce, lepiej nie nosić biżuterii - w ostatnich miesiącach ciąży i podczas upałów trzeba zdjąć z palców nie tylko pierścionki, ale i obrączkę.
Jeśli mamy tendencję do obcierania nie tylko stóp, ale i innych części ciała, co przy poceniu się jest naturalne, można stosować na co dzień talk albo puder dziecinny. Po spłukaniu wodą odparzających się części ciała, jak pachwiny czy zagłębienia pod piersiami, trzeba je posypać talkiem i to przyniesie ulgę.
Ubrania dla ciężarnych na upały: luz i len
Przyczyną obtarć skóry może być noszenie nieodpowiedniego podczas upału ubrania: obciskającej bielizny czy spodni zawierających włókna syntetyczne. Dlatego w letnie gorące dni najlepiej ubierać się tylko w czysto bawełniane ubrania (stanik z szerokimi ramiączkami, aby nie wcinał się w skórę, a figi bezszwowe). Sukienki i tuniki powinny być luźne, w jasnych pastelowych kolorach, aby nie przyciągały zbyt dużo promieni słonecznych. Twarzowy kapelusz słomkowy lub daszek osłaniający głowę to nie tylko zalotna fanaberia, ale praktyczny detal. Dzięki niemu kobieta ma na twarzy cień i kiedy nawet stanie na chwilę na przystanku, słońce jej tak bardzo nie dokuczy. Nie można zapominać o okularach słonecznych.
Klimatyzacja w ciąży: tak, ale...
Klimatyzacja jest dobrodziejstwem, ale tylko wtedy, gdy przestrzegamy pewnych zasad. Należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej różnicy temperatur pomiędzy powietrzem w pokoju i na zewnątrz: nie powinna przekraczać 7-8 stopni, bo w przeciwnym razie łatwo się przeziębić. Klimatyzacja powinna być ustawiona na minimum 26 stopni i ani trochę mniej, jeśli za oknem jest powyżej 30 stopni – tak radzą specjaliści. Szczególnie trzeba uważać, gdzie skierowany jest nawiew. Najlepiej kiedy strumień powietrza owiewa sufit, a nie bezpośrednio łóżko czy miejsce, gdzie siedzimy. Gdy czas przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu jest krótszy niż trzy godziny, różnica temperatur powietrza wewnątrz i na zewnątrz powinna być mniejsza niż 3-5 stopni. Warto o tym pamiętać, używając klimatyzowanego samochodu na niedużych trasach.