Gorączka u dziecka jest zawsze objawem choroby. Objawem - przynajmniej do pewnego momentu - pozytywnym. Oznacza ona, że infekcja, która dopadła malucha wywołała reakcję obronną organizmu. Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni a nie przekracza 38 stopni, nie ma co się denerwować - to znak, że organizm walczy z chorobą.
– Kiedy mój Szymek miał nawet powyżej 38 kresek dawałam mu czopek ibufen lub nurofen i czekałam dwa dni, co będzie dalej, zanim pobiegłam do lekarza – mówi pani Ewa, mama 2,5 letniego Szymka i siedmioletniej Julki. – Ale taka mądra byłam dopiero przy drugim dziecku – przyznaje.
Gorączka u dziecka bez dodatkowych objawów
– To bardzo dobre podejście. Kiedy matka przychodzi z dzieckiem w pierwszym dniu wysokiej gorączki, a maluch nie ma żadnych objawów choroby, podaję mu lek przeciwgorączkowy i zalecam dwa dni cierpliwości – mówi lekarz pediatra. – Czekamy na objawy. Przeważnie choroba kończy się trzeciego dnia gwałtownym spadkiem gorączki i pojawieniem się wysypki. Oznacza to, że była to tzw. trzydniówka choroba zakaźna, typowa dla małych dzieci. Trzydniówka charakteryzuje się bardzo wysoką gorączką dochodzącą nawet do 40 stopni, ale beż żadnych innych objawów. Dziecko wtedy normalnie bawi się, je, czasem tylko więcej śpi.
Jeśli matka w tym czasie nie wytrzymuje nerwowo i stale dzwoni do pediatry i przyjeżdża z nim do badania już w drugim dniu, lekarz pod presją może podać antybiotyk. A trzeciego dnia – maluch dostaje wysypki i lekarz zastanawia się wtedy: to była tylko trzydniówka czy uczulenie? - Trzydniówka jest chorobą zakaźną, wirusową, typową dla bardzo małych dzieci, której nie leczy się oprócz podawania leków przeciwgorączkowych - mówi doświadczony pediatra.
Nagła gorączka u dziecka
Małe dzieci często miewają gorączkę. Wystarczy dotknąć czoła malca – Piec! – woła przerażona mama. Nie ma co panikować. – Niemowlęta miewają gorączkę do 38 stopni, kiedy ząbkują. Dziecko się ślini, przygryza rączkę, gryzak. Wystarczy zajrzeć do buzi – zwykle widać rozpulchnione dziąsła. Wtedy wystarczy podać lek przeciwgorączkowy w syropie lub w czopku – radzi lekarz rodzinny, specjalista pediatrii. – Jeśli jednak gorączka trwa powyżej dwóch dni, trzeba iść po poradę do lekarza, aby znaleźć przyczynę.
Może to być infekcja w drogach moczowych, która przebiega często bezobjawowo, albo wirus, który nie zawsze wymaga leczenia lub choroba zakaźna - mówi lekarz. Obserwacja dziecka przez matkę jest najważniejsza, bo nikt nie zna tak zachowań malucha jak ona. W drugim dniu gorączki pediatra jest za wcześnie na diagnozę lekarską. Ważne! Gdy temperaturę mierzymy w pupie, odejmujemy 0,5 stopnia. Gdy na termometrze widzimy 38,5 - dziecko ma 38 stopni.
Czym grozi gorączka u dziecka?
Zawsze niebezpieczna jest gorączka powyżej 39 stopni. Dlatego przy takich wskazaniach termometru nie można zwlekać z podaniem leków i innymi sposobami obniżania temperatury. W bardzo wysokiej temperaturze następuje uszkadzanie białek w komórkach, dziecko może stracić przytomność, szybko się odwodnić. Mogą pojawić się drgawki. – Gdy termometr pokazuje powyżej 39 stopni, podajemy niesterydowe leki przeciwzapalne w czopkach i syropach jak właśnie ibufen lub nurofen, starszym maluchom powyżej drugiego roku życia można dać przy infekcjach kataralnych ziołowe leki np. syrop pyrosal - opowiada doświadczony pediatra, który zaleca mierzenie gorączki jako najbezpieczniejsze, w uchu. Jeśli mamy termometr z miękką końcówką i umiemy to robić, temperaturę badać można w odbycie. Dla orientacyjnego pomiaru wystarczą paski temperaturowe, które przyciskamy do główki dziecka.
W każdym przypadku występowania gorączki, niskiej czy wysokiej trzeba dziecku dawać dużo pić, a obniżać ją można nie tylko farmaceutykami, ale kompresami z wody na nóżki, klatkę piersiową i główkę. Podczas gorączki zwykle mamy ubierają dzieci za grubo, bo boją się, że je zawieje. To błąd - dziecko powinno być lekko ubrane, wtedy łatwiej oddaje ciepło przez skórę. Przewiewne ubranie pomaga obniżyć temperaturę organizmu malucha.
Gorączka u noworodka i kilkumiesięcznego niemowlaka
W przypadku najmłodszych dzieci - noworodków, kilkumiesięcznych niemowląt, przy gorączce powyżej 39 stopni nie można długo zwlekać. Noworodek powinien w zasadzie natychmiast znaleźć się w szpitalu, bo gorączka u tak małego dziecka jest szczególnie niebezpieczna. Kilkumiesięcznego malucha też powinien szybko obejrzeć lekarz, jeśli wysoka gorączka nie spadnie lub po kilku godzinach od podania leku powróci. Zalecenie obserwacji dotyczy sytuacji, w których termometr pokazuje mniej niż 39 stopni!
Przeczytaj też: