Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jeśli masz cukrzycę, roztropnie zaplanuj ciążę

I ty możesz urodzić zdrowe dziecko

Kobiety chore na cukrzycę powinny zdecydować się na urodzenie dziecka jak najszybciej, gdyż po kilkunastu latach leczenia może dojść do powikłań i mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę.

 

W prowadzeniu ciężarnej z cukrzycą najistotniejsze znaczenie ma uzyskanie prawidłowej glikemii HbA1C 6,3 proc. przed zapłodnieniem i utrzymanie prawidłowych wartości przez cały okres ciąży.

Fot. iStockphoto

W prowadzeniu ciężarnej z cukrzycą najistotniejsze znaczenie ma uzyskanie prawidłowej glikemii HbA1C 6,3 proc. przed zapłodnieniem i utrzymanie prawidłowych wartości przez cały okres ciąży.

Rozróżniamy dwa rodzaje cukrzycy charakterystyczne dla okresu ciąży — tzw. przedciążową i ciążową. Pierwsza z nich dotyczy pacjentek, które już chorują na cukrzycę i planują macierzyństwo, a druga kobiet, u których stwierdza się zaburzenia tolerancji węglowodanów w ciąży, określane mianem cukrzycy ciążowej. Co ważne, cukrzyca nie przekreśla szans na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Kobiety z cukrzycą, które chcą mieć dzieci, należy do tego przygotować, by zapobiec późniejszym problemom związanym z zajściem czy donoszeniem ciąży. Warto wiedzieć, że u osób ze źle kontrolowaną cukrzycą przedciążową, dwa razy częściej zdarzają się wady płodu i inne powikłania. Dlatego na trzy miesiące (a czasem nawet na pół roku - w zależności od stanu zdrowia kobiety) przed planowanym zapłodnieniem kobieta musi być pod opieką zarówno ginekologa jak i diabetologa i szczególnie dbać o wyrównanie poziomów cukru przed zapłodnieniem. — Oczywiście, jeśli pacjentka jest prawidłowo leczona i poziom cukru jest w normie, nie trzeba do ciąży przygotowywać się aż tak długo — mówi prof. Ewa Wender- Ożegowska z Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych, Katedry Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

 

Glikemia musi być w normie

W prowadzeniu ciężarnej z cukrzycą najistotniejsze znaczenie ma uzyskanie prawidłowej glikemii (HbA1C<6,3 proc.) przed zapłodnieniem i utrzymanie prawidłowych wartości przez cały okres ciąży.
— Prawidłowa glikemia u matki ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu wadom rozwojowym. Należy pamiętać, że okres rozwoju najważniejszych narządów, to pierwsze kilka tygodni po zapłodnieniu — mówi profesor Wender- Ożegowska. Za prawidłowe kryteria wyrównania cukrzycy w okresie ciąży przyjmuje się wartości glikemii na czczo poniżej 90 mg/dl, w jedną godzinę po posiłku 120- 130 mg/dl, a w dwie godziny 120 mg/dl, natomiast średnią glikemię dobową poniżej 100mg/dl. Źle wyrównana cukrzyca jest przyczyną zaburzeń rozwojowych u płodu. — Płód jest narażony na w pierwszych tygodniach życia płodowego na śmierć z powodu poronienia lub "nadmierne odżywienie" powodujące powstawanie wad rozwojowych: serca, układów: moczowego, pokarmowego, nerwowego. Zagrożeniem jest też wcześniactwo, zaburzenia oddechowe wynikające z niedojrzałości układu oddechowego — wyjaśnia prof. Ewa Wender-Ożegowska. Matce zaś może grozić rozwój nadciśnienia indukowanego ciążą, stan przedrzucawkowy, nawracające infekcje dróg moczowych oraz pogorszenie zmian naczyniowych naczyniowych (w nerkach i na dnie oka).

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • lila96 | 05-11-2014 15:54:41

  Cukrzyca to poważne schorzenie i bardzo uciążliwe zwłaszcza w ciąży .Dała mi cukrzyca niezle popalić i przyczyniła się do nadmiernego przyrostu masy ciała
 • martynka002 | 11-11-2014 11:41:19

  miałam podejrzenia o cukrzyce. lecz w czasie ciązy problem ten zaniknął . Wyniki wyszły książkowe
 • wojtaszek | 20-11-2014 21:15:17

  U mnie w ciąży stwierdzono cukrzycę i na początku byłam załamana tą diagnozą ponieważ ciąża od początku była zagrożona ja bardzo na siebie uważałam i wydawało mi się że ten problem mnie ominie. Cieszę się że poważnie podeszłam do tematu i mimo ogromnych wyżeczeń , diety, stosowania insuliny, codziennego badania moczu że już nie wspomnę o badaniu poziomu cukru kilka razy dziennie przeszłam przez...
 • joannaeich | 13-12-2014 15:40:48

  miałam badania w tym kierunku i wszystko oki było. Synek zdrowy i mam nadzieję , że córcia tez ur się zdrowa

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj