Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nieleczone wady słuchu uniemożliwiają rozwój mowy

Nie tylko wady wrodzone uszkadzają słuch

Wady słuchu dziecka mogą być wrodzone, wiązać się z czynnikami okołoporodowymi i mogą być nabyte. W grupie ryzyka są na pewno dzieci z rodzin, w których występują dziedziczne wady słuchu. Uwaga! Przyczynami wystąpienia głuchoty wrodzonej lub niedosłuchu mogą być też choroby przebyte przez matkę w czasie ciąży.

Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem.

Fot. iStockphoto

Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem.

Każde dziecko, zanim wyjdzie ze szpitala, ma badany słuch, po to, by jak najwcześniej wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Tylko bowiem wczesne leczenie daje szanse m.in. na rozwój mowy (artykulacja dźwięków, prawidłowe wymawianie samogłosek i spółgłosek. Niedosłuchowi często towarzyszy nieprawidłowe wymawianie głosek: b, f, u, d, w) i języka (rozumienie i wymawianie słów i zdań). Bardzo ważne, by rehabilitację słuchu zacząć, zanim malec skończy pół roku.

 

Badanie słuchu

Otoemisja akustyczna, bo tak nazywa się pierwsze badanie słuchu u dziecka, pozwala na ocenienie działania komórek słuchowych zewnętrznych. Badanie jest bezbolesne i krótkie. Polega na wprowadzeniu sondy, w której znajduje się głośnik nadający dźwięk i czuły mikrofon odbierający otoemisję ze ślimaka. Sonda połączona jest z aparatem przetwarzającym dane oraz z komputerem, na którym rejestrowany jest wynik. — Jeśli emisji zwrotnej brak, może to świadczyć o wadzie słuchu, ale niekoniecznie. Wiele dzieci tego badania nie przechodzi pomyślnie, bo w ich uchu zalega woskowina lub ulane mleko, co może zaburzać wynik. Jeśli tak się zdarzy, dziecko dostaje skierowanie na drugie badanie, które poprzedzone jest dokładnym obejrzeniem uszu i wykonywane jest za pomocą bardziej czułej aparatury — mówi lek. med. Maria Hanke, laryngolog z łódzkiego Centrum Medycznego LuxMed. Drugie badanie powinno być wykonane jak najwcześniej po nieprawidłowym pierwszym badaniu. Jeśli i ono nie daje dobrych wyników, dziecko przechodzi kolejne, bardziej specjalistyczne badanie słuchu, tzw. odbiór z pnia mózgu. Przed badaniem dziecko się znieczula lub zaleca się rodzicom, by przyjechali ze zmęczonym maluchem, tak żeby zasnął w czasie badania. — Nie jest ono bolesne, ale dziecko musi pozostawać nieruchome przez około pół godziny — wyjaśnia lekarka. Jeśli i to badanie wyjdzie negatywnie, dziecko otrzymuje certyfikat w kolorze żółtym, który wkleja się do książeczki zdrowia, jako informację, że malec ma wadę słuchu. Dziecko kierowane jest do specjalisty i czeka go leczenie i rehabilitacja.

 

Aparat lub implant

W zależności od rodzaju wady, niedosłyszącemu dziecku zakłada się aparat słuchowy (najczęściej na stałe) lub w przypadku dzieci głuchoniemych, wszczepia pod skórę implant ślimakowy. — Aparaty zakłada się dzieciom przed pierwszym rokiem życia, żeby nie zakłócać rozwoju mowy. Jeśli chodzi o wszczep, to operację najlepiej wykonać przed drugimi urodzinami, bo jeśli nerwy będą pobudzane we wczesnym dzieciństwie, są szanse, że dziecko nauczy się mówić — dodaje lekarka. Jak najwcześniejsza rehabilitacja słuchu i mowy jest bezcenna. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jest to proces długotrwały i niełatwy. — Jeśli wada jest wcześnie wykryta, a dziecko od początku prawidłowo rehabilitowane, są duże szanse, że będzie się ono prawidłowo rozwijać — dodaje dr Maria Hanke.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: słuch, przedszkole, mówienie, mowa, infekcja, choroby

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj